Szukaj

Czy latanie wywołuje u ciebie „samolotowy ból głowy”?

Podziel się
Komentarze0

Skany ciała, utracone bądź nieodebrane połączenia, bitwa o miejsce w schowku nad głową, dokuczliwi współpasażerowie, wiele rzeczy może spowodować, że w czasie lotu głowa zacznie ci puchnąć. Ale niektóre badania stwierdzają, że jest jeszcze jeden rodzaj bólu, związany z podróżami powietrznymi. Ból ten nawet zyskał sobie nazwę „samolotowego bólu głowy”.W badaniu opublikowanym w przeglądzie naukowym Cephalalgia, włoscy neurolodzy donoszą o przypadkach 75 osób, które cierpią z powodu czegoś, co opisują jako „osobliwy ból głowy”.

Ból ten jest zaiste osobliwy, ponieważ zdarza się, kiedy osoby te są na pokłodzie samolotu i utrzymuje się mniej niż trzydzieści minut. Co więcej, częściej dotyka mężczyzn i zazwyczaj pojawia się w czasie lądowania.

Aby zebrać informacje na temat samolotowego bólu głowy, włoscy naukowcy poprosili swoich uczestników o wypełnienie kwestionariusza. Co się okazało?

Otóż, każdy z uczestników oceniał ból jako ciężki, kłujący bądź dźgający, który zaczyna się nagle po jednej stronie głowy. Najczęściej w okolicach czoła, tuż nad okiem. W ciągu kilku minut, kiedy samolot dotykał ziemi, ból ten zazwyczaj odchodził.

Dlaczego pojawia się samolotowy ból głowy? Naukowcy uważają, że musi on wynikać z braku równowagi między ciśnieniem na pokładzie samolotu a ciśnieniem krwi w zatokach danej osoby.

Główny autor tego badania, doktor Federico Mainardi, neurolog ze szpitala  SS Giovanni e Paolo Hospital w Wenecji, mówi: u niektórych ludzi, zatoki mogą mieć trudności z wyrównywaniem ciśnienia w momencie, kiedy samolot ląduje, a to może powodować ból.


Dokładne przyczyny samolotowego bólu głowy pozostają niejasne, ale prawdopodobne jest to, że wynika on z wielu czynników, takich jak kształty zatok, prędkość samolotu, ciśnienie w kabinie, a nawet maksymalna osiągnięta wysokość.


Większość osób z tego badania doświadczyła pierwszego samolotowego bólu głowy w wieku 30 lat i więcej, a do ataków NIE dochodziło za każdym razem, kiedy ludzie ci latali.

Samolotowy ból głowy po raz pierwszy w literaturze medycznej został opisany w 2004 roku i wtedy był postrzegany jako rzadkość. Ale teraz, eksperci nie są tego aż tak pewni. Przypuszczamy, że jest to powszechna dolegliwość, mówi dziś doktor Federico Mainardi. Aczkolwiek, potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą potwierdzić tę ideę.

Oczywiście, mogą istnieć również inne przyczyny bólów głowy związanych z lataniem: podróżnicy mogą doświadczać migreny albo bólu głowy związanego z brakiem snu, ze stresem, z utrzymywaniem karku w niewygodnej pozycji w czasie lotu. A ponad połowa uczestników tego badania cierpiała również z powodu innych bólów głowy. A to sugeruje, że bycie podatnym na jeden typ głowy może przyczyniać się również aktywacji ścieżki bólowej związanej z samolotowym bólem głowy.

Doktor Federico Mainardi ma teraz nadzieję, że samolotowy ból głowy zacznie teraz być uważany za nową postać bólu głowy i zostanie właczony do międzynarodowej klasyfikacji International Headache Society Classification, która aktualnie obejmuje ponad 200 różnych typów bólu głowy.

W międzyczasie, mówi doktor Federico Mainardi, w niektórych przypadkach zażywanie niesteroidowych leków antyzapalnych, takich jak ibuprofen albo naproxen, wraz ze sprayem do nosa zmniejszajacym przekrwienie, na około 30 – 60 minut przed lądowaniem, może zapobiec albo uśmierzyć ból.

Jeżeli masz samolotowy ból głowy, doktor Federico Mainardi prosi o kontakt, ponieważ zbiera w dalszym ciągu więcej przypadków do swojego badania. Możesz się z nim podzielić swoimi objawami wysyłając mu maila pod adres federico.mainardi@ulss12.ve.it

Komentarze do: Czy latanie wywołuje u ciebie „samolotowy ból głowy”?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz