Szukaj

Czy kobiety silniej niż mężczyźni odczuwają ból?

Podziel się
Komentarze0

Kobiety bardziej intensywnie odczuwają ból niż mężczyźni, z powodu całej gamy zależności, według nowego badania, które ukazało się w Journal of Pain. Badacze z uniwersytetu Stanford University przestudiowali ponad 160 000 wyników bólu od ponad 72 000 pacjentów, który mieli ponad 250 różnych chorób. Średnio, wynik bólu dla kobiety był o cały punkt wyżej niż wynik bólu dla mężczyzn, w skali 11-punktowej, jak stwierdzili badacze na podstawie swoich analiz.Czy to dużo? Poprawa o jeden punkt w wyniku bólu jest tym, co badania kliniczne określają jako dowód na to, że lek przeciwbólowy działa, wyjaśnia doktor Atul Butte, badacz z uniwersytetu Stanford University, jeden z autorów badania.

Jak wyjaśniają jeszcze naukowcy, w 14 na 47 „kategorii” chorób, kobiety donosiły o większym bólu niż mężczyźni. Aczkolwiek, mężczyźni nie powiedzieli, iż odczuwali większy ból w jakiejkolwiek z tych kategorii chorób. Dolegliwości, w których kobiety doświadczały większego bólu niż mężczyźni, to zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (szyja, plecy, stawy), wysokie ciśnienie krwi oraz zapalenie zatok.

Aczkolwiek, eksperci medyczni niezwiązani z tym badaniem, są nieco sceptyczni odnośnie tych odkryć, stwierdzając, że kobiety mogą po prostu doświadczać więcej chorób, które powodują ból, albo po prostu mieć bardziej bolesne choroby niż mężczyźni.

Jest to wadliwe badanie, powiedział doktor Lloyd Saberski, dyrektor medyczny centrów leczenia bólu Advanced Diagnostic Pain Treatment Centers na uniwersytecie Yale University. Jak dokładne są zebrane dane? Prawdopodobnie, niezbyt dokładne.


Specjalista ten ocenia, że badanie to jest niebezpieczne i potencjalnie może mylić. A także, nie dodaje niczego do lekarskiego pojęcia bólu. Badacze nie kontrolowali takich czynników jak współistniejąca depresja albo ciężkość choroby. Aczkolwiek, Jeffrey Mogil, z uniwersytetu McGill University, ekspert od bólu, który nie był związany z tym badaniem, mówi, że szeroki rozmiar tego badania oznacza, iż odkrycia te mogą mieć znaczenie.


Badacze powiedzieli, że nowe badanie nie pokazuje, iż mężczyźni lepiej sobie radzą z bólem niż kobiety. Po prostu, kobiety częściej stwierdzają, że odczuwają ból. Na przykład, kobiety – zwłaszcza te, które wycierpiały męki w czasie okropnego porodu – mogą umieścić „najgorszy ból możliwy do wyobrażenia” na wyższej skali niż mężczyźni. A mężczyźni, chcąc być macho, mogą udawać, iż ból nie jest aż tak silny, przede wszystkim przed pielęgniarkami.

Nie jest to pierwsze badanie, które skupiło się nad tolerancją bólu w zależności od płci. W 2005 roku, pewne badanie zamieszczone w Plastic and Reconstructive Surgery pokazało, że kobiety mają więcej receptorów nerwowych niż mężczyźni, co oznacza, że są one bardziej wrażliwe na intensywność bólu.

Badanie to ma poważny wpływ na to w jaki sposób leczymy kobiety po operacji, jak również kobiety, które doświadczają chronicznego bólu, mówi doktor Bradon Wilhelmi, jeden z autorów badania.

Ponieważ kobiety mają więcej receptorów nerwowych, mogą one doświadczać silniejszego bólu niż mężczyźni, a to wymaga zastosowania innych technik chirurgicznych, innego leczenia i innego dawkowania leków, które pomogą im radzić sobie z bólem oraz poczuć się bardziej komfortowo, powiedział doktor Bradon Wilhelmi w oświadczeniu towarzyszącym temu badaniu.

Dodatkowo, Discovery News donosił w zeszłym roku, że kobiety mają większą tendencję do odczuwania bólów przewlekłych, w porównaniu do mężczyzn.

Komentarze do: Czy kobiety silniej niż mężczyźni odczuwają ból?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz