Szukaj

Ciężkie bóle głowy przyczyną prób samobójczych

Podziel się
Komentarze0

Osoby cierpiące na bóle głowy lub migreny mogą mieć większe skłonności do decyzji o samobójstwie – wykazują najnowsze badania.Wyniki nie dowodzą, że bóle głowy były bezpośrednią przyczyną prób samobójczych, jednak badania na przestrzeni lat wykazały wyższy wskaźnik samobójstw wśród osób z migreną niż u ludzi nie mających tego problemu.

Nie zostało jeszcze udowodnione, czy osoby odczuwające ból towarzyszący migrenie mają większe  skłonności do samobójstwa niż osoby cierpiące na inne rodzaje bólu.

Nie wiemy czy jest to spowodowane charakterystycznym bólem towarzyszącym migrenom czy po prostu bólem jako takim - mówi Naomi Breslau, która prowadzi najnowsze badania.

Wyniki opublikowane w magazynie „Headache”, dotyczyły 1200 osób. Około 500 z nich cierpiało na migrenę, a 151 doświadczało bólów głowy nie związanych z migreną. Okazało się, że wskaźnik prób samobójczych w grupie ludzi z migreną i grupie doświadczającej silnych bóli głowy jest podobny. Około 9 procent badanych cierpiących na migrenę przyznało, że próbowało się zabić, podobnie jak 10 procent odczywających silne bóle głowy nie mające związku z migreną.


Obecnie wykluczamy ból migrenowy, jako jedyną przyczynę - uważa Naomi Breslau. Zaznacza również, że zwykłe bóle głowy rzadko kiedy mogą dorównać natężeniem migrenom, istnieją jednak takie przypadki.


Różnica polega na tym, że migreny mają pewne specyficzne cechy takie jak nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło lub dźwięk oraz pulsujący ból po jednej stronie głowy.

W powyżyszym badaniu za „uciążliwe nie-migreny” uznano silne bóle głowy trwające przynajmniej 4 godziny.

Zdaniem Naomi Breslau, pewną rolę w badaniach może odgrywać depresja, jednak po sprawdzeniu historii depresji i lęków badanych okazało się, że osoby cierpiące na jakiekolwiek silne bóle głowy mają 4 do 6 razy większe skłonności samobójcze niż grupa porównawcza.

Według naukowców może to mieć podłoże biologiczne. Pewne związki chemiczne znajdujące się w mózgu, takie jak seratoniny mogą mieć związek z silnymi bólami głowy, a zaburzenia w tych związkach są często wiązane z próbami samobójczymi.

Osoby cierpiące na silne bóle głowy powinny skonsultować się z lekarzem, a w niektórych przypadakach udać się do specjalistycznej kliniki zajmującej się bólem – uważa  Naomi Breslau.

Kuracja z reguły przebiega bardzo podobnie. Jeżeli nie wystarczają standardowe środki przeciwbólowe, lekarz może przepisać inne medykamenty takie jak leki antydepresyjne lub tryptany, które zwiększają poziom seratoniny. Niektóre rodzaje leków takich jak zioła obniżające ciśnienie lub leki przeciwpadaczkowe są przepisywane aby zapobiec nawrotom migreny.

Inną opcją jest biofeedback – metoda pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie, gdzie ludzie uczą się kontrolować fizyczne reakcje na stres takie jak napięcie mięśni, co może załagodzić lub nawet zlikwidować bóle migrenowe.

Komentarze do: Ciężkie bóle głowy przyczyną prób samobójczych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz