Szukaj

Burze mogą powodować ból głowy

Podziel się
Komentarze5

Jako główny ekspert na Uniwersytecie Cincinnati Heath Center, Dr Vincent Martin przyjmował dużo pacjentów, którzy skarżyli się, że pogoda sprawia, że czują się oni jeszcze gorzej. Gdy zasypywał ich pytaniami jaki rodzaj pogody wpłynął na nich najbardziej, zaczął zauważać tendencję. Ludzie najbardziej skarżyli się na ból głowy podczas burzy.Istniało jednak mało dowodów na potwierdzenie trafności tezy. Więc Martin - i jego syn, Geoffrey Martin, student czwartego roku medycyny na uniwersytecie w Cincinnati - postanowili coś z tym zrobić.

Poprosili więc 90 osób cierpiących z powodu migreny, pochodzących z Cincinnati i St Louis, aby prowadzili dzienniki na ten temat przez trzy do sześciu miesięcy.

W dziennikach pacjenci odnotowywali objawy, w tym nasilenie bólu, jakąkolwiek wrażliwość na światło i szum w porównaniu do czasu trwania bólu. Następnie naukowcy porównali informacje z dzienników do danych na temat występowania grzmotów i błyskawic w danym dniu.

Okazało się, że gdy w odległości 25 mil od domu osoby badanej była burza, to prawdopodobieństwo, że wystąpi u niej ból głowy, było o 31 procent wyższe. Prawdopodobieństwo wystąpienia migreny było o 28 procent większe.


"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, ponieważ to pierwsze badanie tego typu," mówi Martin. "Nikt tak naprawdę nie udowodnił, że burza może wywoływać migrenę".

Użyto modeli matematycznych, aby ograniczyć wpływ błyskawic na bóle głowy, wyłączając informacje o temperaturze, wilgotności i innych zdarzeniach meteorologicznych.

Nawet biorąc pod uwagę inne czynniki, dowody wskazują, że piorun zwiększa ryzyko zachorowania na ból głowy o 19 procent.

"Nie mamy 100 procentowej pewności, dlaczego piorun wywołuje bóle głowy," Martin twierdzi.

Błyskawice wytwarzają dodatkowy ozon, które być może jeszcze bardziej irytuje cierpiących na ostry ból głowy.

Ponadto, w ekstremalnych warunkach, podczas uderzenia pioruna mogą uwalniać się alergeny, na przykład zarodniki grzybów, w większych ilościach, co prowadzi do jeszcze większych bólów głowy.

Fale elektromagnetyczne również mogą wywołać bóle głowy. Martin stwierdza, że burze składają się z dziesiątków tysięcy uderzeń drastycznie zmieniających jonizację powietrza, co prowadzi do silniejszych dolegliwości.

"Pogoda jest jednym z najczęstszych tematów, które poruszamy na co dzień. Pogoda wpływa na każdy aspekt naszego życia", mówi Marin. "Badanie wymaga powtórzenia. Ale jest to pierwsze badanie pokazujące, że pioruny są tego powodem".

Komentarze do: Burze mogą powodować ból głowy (5)

flurka
flurka 26-08-2013 06:35

Nie zauważyłam

1

No i ja tez nie zauważyłam żeby bóle głowy spowodowane były burzą ;) Ale jak już boli to połykam dwie tabletki i po bólu.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kerrolek
kerrolek 23-08-2013 22:16

Podczas burzy nie czuję bólu

1

Może podczas burzy głowa mnie nie boli ale metafen stosuje przy doraźnym bólu głowy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
flurka
flurka 20-08-2013 14:20

Polecam

1

Spróbuj, z czystym sumieniem mogę je polecić bo są bardzo dobre.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kerrolek
kerrolek 18-08-2013 19:31

Coś skutecznego na ból głowy

1

Szukałem właśnie czegos skutecznego na ból głowy. Spróbuje ten Metafen, skoro to polaczenie ibuprofenu i paracetamolu to musi byc skuteczny.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
flurka
flurka 10-08-2013 06:38

metafen

1

Tego to nie słyszałam ;) Ale na wszelki ból głowy bardzo dobry jest metafen. Jest to paracetamol i ibuprofen w jednym, stąd ta jego skuteczność.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze