Szukaj

Boleści dyskowe - jak sobie z nimi radzić?

Podziel się
Komentarze0

Liczba operacji okolic dyskowych w Niemczech znacznie wzrasta. Coraz więcej klinik oferuje w tym zakresie operacje kręgosłupa. Na ten ucisk cierpią zawsze starsi pacjenci, którzy nie chcą pogodzić się  z chronicznymi bólami.

Boleści dyskowe - jak sobie z nimi radzić?

Czy w Niemczech operuje się zbyt wiele przypadków wypadnięcia dysku? Albo czy trzeba się poddać dłuższemu konwencjonalnemu procesowi terapeutycznemu? Tutaj znajdują się najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące tego tematu.

Co dzieje się podczas wypadnięcia dysku?

Dyski są amortyzatorami kręgosłupa – z zewnątrz mają stałą powłokę, w środku posiadają galaretowatą konsystencję dla elastyczności. Ponieważ stała zewnętrzna powłoka ma swój słaby punkt blisko kanału kręgowego, galaretowana zawartości przesuwając się często w stronę kanału rdzenia kręgowego – wtedy dyski wypinają się. Te wypukłości naciskając na nerwy w kanale rdzenia kręgowego wywołują bóle, uczucie odrętwienia i pojawienie się paraliżu – to typowe wypadnięcie dysku.

Czy operacja jest nieunikniona?

Nie, wręcz przeciwnie. Kombinacja z początkową immobilizacją i uśmierzającymi ból lekami prowadzi w więcej niż  85 % przypadków do sukcesu całej terapii. Podczas leczenia wypadnięcia dysku w kręgach szyjnych kręgosłupa można na przykład za pomocą delikatnego kołnierza pozostawić kręgosłup na 24 do 48 godzin. W ostrym przypadku skutkuje zastosowanie środków uśmierzających ból.  

Jak wygląda dalsze konwencjonalne postępowanie?

Środki przeciwbólowe i leki na rozluźnienie mięśni pomagają terapii. Przy uciążliwych bólach można wstrzyknąć (przy pomocy rentgena) odpowiednie środki w źródło bólu (nerw, przegub kręgosłupa, kanał kręgosłupa). Ciepło jest również polecane jako pomocne. Wsparcie terapii daje również lekka psychoterapia. Bóle opadają, mięśnie odbudowują się. Do tego dyski i kręgosłup pozostają stabilne.


A w przypadku, gdy bóle nie chcą minąć?

Tutaj pojawia się sporny temat wśród lekarzy specjalistów.  Niektóre kliniki skłaniają do szybkiej operacji, inne nie. Tak tłumaczy to Bjӧrn Thomsen, główny lekarz oddziału chirurgii kręgosłupa w Schӧn – Klinik Neustadt/Ostsee - Operujemy tylko w przypadku, gdy pacjent ma neurologiczny deficyt, więc np. objawy paraliżu w nodze.  Niektóre kliniki dają polecenie wysłania na salę operacyjną, moim zdaniem, za szybko. Wprawdzie wielu pacjentów, którzy cierpią na silne bóle naciska swoich lekarzy na operację. Mimo to należy pacjentowi jasno wszystko wyjaśnić zanim zostanie wysłany na salę operacyjną. Najczęściej operacje są przeprowadzane mikrochirurgicznie albo za pomocą techniki „dziurki od klucza - ale to nie dotyczy wszystkich pacjentów.


Operacje dysków są trudnym zabiegiem?

Właściwie nie, ale niejeden może mieć o tym błędne pojęcie. W każdym przypadku pacjent powinien dokładnie dowiedzieć się, np. u swojego ortopedy, która klinika ma w tym zakresie doświadczenie – wtedy ryzyko jest najmniejsze. W każdym przypadku chodzi o jedno: taka operacja jest zawsze pewna, kiedy jest związana z bardzo małym ryzykiem wady.

Czy operacja ustępuje konwencjonalnym metodami?

Nie,  nie jest gorsza. Istotnie wielu pacjentów dzięki operacji szybko pozbyło się bólu. Jednak gdy ponowny zabieg dysków musi zostać przeprowadzony , cała sprawa staje się trudniejsza, gdyż chirurg musi męczyć się wtedy z bliznami.

Dlaczego kasy chorych uskarżają się?

Krytycy kas chorych uważają, że kasy chcą, aby pacjenci kupowali chętniej środki przeciwbólowe bez recepty, zamiast płacić za leczenie poprzez operację.

Mimo to czy wielu lekarzy nie jest przez swoich przełożonych w klinice ponaglanych, aby i ten obszar eksploatować?

Tendencja w szpitalach, zakładająca finansowo dochodowe możliwości leczenia,  pojawia się w każdym obszarze medycyny. Są tymczasem liczne klinki, które  używają techniki cewnikowej do leczenia zaburzeń rytmu serca. Eksperci mają jednak mieszane uczucia, ponieważ niekiedy skomplikowane procedury są wykonywane przez osoby niedoświadczone.

Komentarze do: Boleści dyskowe - jak sobie z nimi radzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz