Szukaj

Bóle pleców - jak leczyć?

Podziel się
Komentarze0

W większości przypadków bóle pleców są nieszkodliwe i po pewnym czasie, po kilku dniach lub tygodniach powinny ustąpić samoistnie. Niejednokrotnie jednak potrzebne jest podjęcie leczenia. Leczyć możemy się sami poprzez stosowanie różnego rodzaju leków dostępnych bez recepty, w trudniejszych przypadkach potrzebna jest konsultacja z lekarzem, a niekiedy nawet zabiegi chirurgiczne.


W celu zwalczenia, uśmierzenia bólu zaleca się stosowanie:
  • Leków doustnych
  • Maści przeciwbólowych
  • Maści przeciwzapalnych
  • Maści rozluźniających mięśnie

Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz łatwość przedawkowania, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe powinno się przyjmować pod nadzorem lekarza.

Jednym ze sposobów leczenia bólu pleców jest stosowanie gorsetów ortopedycznych. Używa się ich najczęściej w przypadkach skrzywień kręgosłupa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gorsetów, bez problemu można dobrać dla siebie odpowiedni rozmiar. Do pewnego stopnia można ukryć je pod codziennym ubraniem. Ważną sprawą jest, aby nosić je zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli zalecany czas to prawie cała doba. W niektórych przypadkach leczenie może trwać nawet kilka lat.


Jeśli nie ma innej możliwości, inne formy walki z dolegliwości nie dają określonego rezultatu, konieczne jest rozpoczęcie leczenia operacyjnego. Podejmowane jest ono w zaawansowanej postaci choroby. Stosuję je się także, jeśli skrzywienie powoduje objawy neurologiczne i nieustający ból. Ogólnie mówiąc polega ono na wyprostowaniu pewnego odcinka kręgosłupa a następnie usztywnieniu go za pomocą implantów.


Kolejną formą leczenia bólu pleców może być hydroterapia. Jest ona wykonywana w celu wzmocnienia mięśni pleców. Ćwiczenia mogą być prowadzone przez rehabilitanta, np. na basenie, bądź w domu chorego. Hydroterapia oparta  jest na 3 prostych elementach:
  • Ciepło - rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza obieg krwi w organizmie, umożliwia to enzymom naturalne uśmierzanie bólu
  • Zanurzanie w wodzie - unoszące się na powierzchni wody ciało waży 90% mniej, ograniczony ciężar to mniejsze naciski na kręgosłup
  • Hydromasaż - polega na dostarczeniu płynącej wody do różnych części ciała, strumienie wody skierowane we właściwe miejsca stymulują i relaksują punkty zapalne

Bóle pleców można leczyć również za pomocą fizykoterapii. Jest ona jedną z metod fizjoterapii, wykorzystuje bodźce fizykalne, takie jak: prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki, pola magnetyczne, wodę w postaci natrysków i kąpieli. Przy bólach pleców stosowane są najczęściej ultradźwięki -  zmniejszające napięcie mięśni, oraz prądy impulsowe - działające przeciwbólowo.

Niektóre przyczyny bólu pleców mogą wywoływać poważne powikłania, takie jak:
  • Paraliż w przypadku wysunięcia dysku
  • Skrzywienia wskutek osteoporozy

Komentarze do: Bóle pleców - jak leczyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz