Szukaj

Domowe sposoby na korzonki

Podziel się
Komentarze0

Czy znasz te sytuacje, gdy schylasz się i nie możesz wstać, ponieważ uniemożliwia Ci to niezwykle mocny ból? Jeżeli tak, oznacza to, że cierpisz na przypadłość określaną jako korzonki. Jest ona bardzo uciążliwa i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, dlatego warto dowiedzieć się jak sobie z nią radzić.

Domowe sposoby na korzonki


Czym są korzonki?

Korzonki to pęczki włókien nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego pomiędzy każdy z jego kręgów. Są one rozmieszczone parami, po obu stronach rdzenia. To ułożenie korzonków powoduje, iż są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zmiany zdrowotne kręgosłupa oraz jego najbliższej okolicy.

Ból korzonków jest skutkiem ucisku i ma charakter nerwobólu. Z powodu specyficznego rozmieszczenia włókien nerwowych, ból może występować zarówno w obszarze lędźwi, jak i w okolicach klatki piersiowej lub szyi. Korzonki rozwijają się powoli, ale dają o sobie znać nagle, zwykle pod wpływem jakiegoś bodźca, np. nagłego ruchu.

Co wpływa na ból korzonków?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na występowanie bólu korzonków. Przede wszystkim jest to specyficzna budowa kręgów i dysków międzykręgowych. Niekorzystnie na kręgosłup działa również styl życia oraz charakter pracy, które wymagają codziennego, wielogodzinnego stania lub siedzenia.

Aby skutecznie walczyć z dolegliwościami związanymi z korzonkami należy przede wszystkim zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny. Korzystne będą np. spacery i pływanie, szczególnie na plecach.

Czasami bóle korzonków mogą okazać się skutkiem mechanicznych urazów lub też stanów zwyrodnieniowych kości. W takich przypadkach należy podjąć działania profilaktyczne, które utrzymają je w dobrej kondycji.


Leczenie korzonków

Terapia w leczeniu korzonków powinna zawsze być dopasowywana przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może się różnić w zależności od umiejscowienia i nasilenia objawów oraz od wieku, kondycji fizycznej lub współistniejących chorób przewlekłych.

Leczenie korzonków wiąże się najczęściej z przyjmowaniem przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych i rozkurczowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.


Zaleca się również maksymalne ograniczanie ruchu przez kilka dni, a po złagodzeniu dolegliwości również fizykoterapię, by zapobiec ich nawrotom.

Domowe sposoby na ból

Co jednak robić w przypadku nagłego bólu? Istnieje kilka sposobów, aby go złagodzić:

1. Połóż się na plecach na twardym podłożu i zegnij kolana oraz biodra, tak jak podczas siedzenia na krześle. Następnie podłóż pod łydki np. koc lub poduszki. Ta pozycja pomoże rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe i zmniejszy nacisk na korzenie nerwowe, co spowoduje zmniejszenie bólu.

2. Zażyj lek przeciwbólowy o działaniu przeciwzapalnym, np. Apap lub Ibuprom, dawkuj go zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce lub według wytycznych lekarza.

3. Zastosuj na bolące miejsce zimne okłady. Możesz wykorzystać np. kostki lodu umieszczone w woreczku i zawinięte w ręcznik. Przykładaj je do ciała przez 15-20 min kilka razy na dzień. Niska temperatura ma działanie znieczulające i przyniesie plecom ulgę.

4. Jeżeli ból nie minie po 24 godzinach, koniecznie udaj się do lekarza. Przepisze on odpowiednie leki o działaniu przeciwbólowym i rozluźniającym mięśnie lub skieruje Cię na zabiegi fizjoterapeutyczne, np. okłady, termoterapię lub masaż.

5. Jeżeli od wystąpienia dolegliwości miną 2-3 dni, możesz zastosować ciepłe okłady w rodzaju termoforu, poduszki elektrycznej, plastrów i maści rozgrzewających.

6. W zmniejszeniu bólu mogą pomóc również ćwiczenia rozciągające. Powinny one jednak być wykonywane powoli i z zachowaniem ostrożności.

Nie lekceważ dolegliwości bólowych w obrębie korzonków, gdyż mogą one świadczyć o poważnych uszkodzeniach kręgosłupa. Pamiętaj, że mają one tendencję do nawracania, dlatego staraj się oszczędzać kręgosłup i nie narażaj go na przeciążenia. Koniecznie skontaktuj się także z lekarzem, który oceni skalę problemu i pomoże w wyborze najlepszej metody leczenia.

Komentarze do: Domowe sposoby na korzonki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz