Szukaj

Ataki terrorystyczne mają wpływ na ból

Podziel się
Komentarze0

Oglądanie w mediach relacji z ataków terrorystycznych sprawia, że poziom bólu u osób cierpiących na chroniczny ból, wzrasta. Do wniosków doszli naukowcy z Ben-Gurion University of the Negevust (BGU)."Czy wojna boli? Wpływ ukazywania w mediach ataków rakietowych na przewlekły ból" - artykuł opublikowany w wersji online w Journal of Clinical Psychology in Medical Settings, udowadnia, że oglądanie ataków terrorystycznych w mediach ma przewidywany wzrost na natężenie bólu, ale nie powoduje depresji lub stałego lęku.

Obserwacje te przyczyniają się do zrozumienia wpływu terroryzmu na cierpienie fizyczne i emocjonalne, a także do zidentyfikowania pacjentów z przewlekłym bólem, jako szczególnie wrażliwą grupę wymagającą szczególnej uwagi podczas sytuacji związanych z terroryzmem.


Prof. Golan Shahar i dr Sheera F. Lerman z BGU wraz z dr. Zvia Rudich z Soroka University Medical Center zbadali pacjentów pod kątem odczuwalnego przez nich bólu, depresji i niepokoju.

Okazało się, że stres i przekazy medialne są silnie powiązane, co sugeruje, że ilość godzin spędzonych na oglądaniu drastycznych reportaży w telewizji może wpływać na indywidualne doświadczenia pacjentów.

"Poziomy emocjonalne pacjentów odbijają się w ich zdolnościach radzenia sobie w sytuacjach stresowych" - wyjaśnia Shahar.

W badaniu obserwacji poddano 55 pacjentów z bólem przewlekłym, leczonych w specjalistycznej klinice bólu. Pacjenci wypełniali kwestionariusze samoopisowe dotyczące ich bólu, depresji i lęków przed i po trzech tygodniach od ataków rakietowych.

Komentarze do: Ataki terrorystyczne mają wpływ na ból

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz