Szukaj

Aromaterapia: zalety czterech olejków aromatycznych

Podziel się
Komentarze0

Znamy je ze względu na ich zapach, ale nieco mniej bierzemy pod uwagę ich właściwości terapeutyczne. Ale, olejki zapachowe mogą się okazać bardzo skuteczne na campingu, na przykład - do przepędzania komarów, a także w pracy - do uśmierzania bólów głowy, oraz w domu - do zrobienia zdrowej, aromatycznej, ciepłej kąpieli. Spójrzcie więc, co możemy zrobić z czterema olejkami aromatycznymi, aby zaopiekować się sobą i zrobić sobie przyjemność.


Porady ekspertów

Olejki aromatyczne (aromaterapia) mogą zostać włączone do leczenia wielu problemów zdrowotnych. Aby uzyskać dobre rezultaty, trzeba jednakże mieć zawsze dobre składniki i dobry przepis, stwierdzają naturopaci, Maurice Nicole oraz Roseline Gagnon.

Używajmy więc jedynie olejków zapachowych dobrej jakości, i używajmy ich poprawnie: z dobrą posologią oraz we właściwej aplikacji, precyzuje Maurice Nicole.

Ucieczka do pomocy aromaterapii w celu leczenia, wymaga porady odpowiednio wykształconego terapeuty. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek: niektóre olejki są w rzeczywistości drażniące dla skóry, inne z kolei czynią nas bardziej wrażliwymi na słońce, etc.

Dlatego też, przeczytajcie uważnie porady i sztuczki ekspertów, które tutaj zamieszczamy, abyście mogli skorzystać z właściwości olejków aromatycznych w pełni bezpieczeństwa.

Na początek, będziecie potrzebować czterech olejków zapachowych:

- lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) - kwiaty (Francja);
- mięta pieprzowa (Mentha piperita, odmiana lekarska) - części naziemne (Francja bądź Stany Zjednoczone);
- świerk czarny (Picea mariana)- igły (Kanada);
- eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora citronellalifera) - liście (Madagaskar, Wietnam albo Australia).

Małe dolegliwości

Oto kilka niewielkich sztuczek, które mogą wam pomóc w przypadku bezsenności, bólu głowy, albo kiedy wasza zdolność do koncentracji spada poniżej poziomu zera.

Bezsenność i stres


Olejek aromatyczny z lawendy wąskolistnej jest przede wszystkim stosowany ze względu na jego właściwości uspokajające. Pomaga on zasnąć w przypadku bezsenności czasowej, jak na przykład w okresie dużego stresu. Zanim więc położysz się spać, zaaplikuj kilka kropli olejku aromatycznego z lawendy na swoje przedramię i na swój splot słoneczny (środek brzucha, między mostkiem i pępkiem).

Jeśli serce ci tak podpowiada, to dorzuć również kroplę na swoją poduszkę. Czyste olejki zapachowe nie zostawiają plam, ponieważ nie zawierają tłuszczów. Powtarzaj tę czynność, jeśli się budzisz w ciągu nocy i jeśli masz problemy z ponownym zaśnięciem. Takie aplikacje można zrobić w ciągu 2 minut, bez żadnego problemu.

Bóle głowy i lekkie migreny

Przeciwko bólom głowy oraz lekkim migrenom, zaaplikuj, już od pojawienia się pierwszych objawów, pięć albo sześć kropli olejku zapachowego z mięty pieprzowej na czoło, na skronie oraz na małżowiny uszne. Jedna rada: wylej olejek na dłoń, zamocz w nim palec, a następnie zaaplikuj go na skórę, unikając jednocześnie zapuszczenia olejku do oczu. Aby być bardziej pewnym, zamknij oczy w momencie aplikacji.

Ożywienie koncentracji

Dwie albo trzy krople olejku zapachowego z mięty pieprzowej, zaaplikowane na kark, poprawią zdolności do koncentracji. Takie małe pobudzenie jest użyteczne w samochodzie, w czasie długiej podróżny nocą, albo w środku popołudnia, kiedy koncentracja spada.

Przyjemność i dobre samopoczucie


Niektóre olejki zapachowe działają na układ nerwowy: albo aby go uspokoić, albo aby go pobudzić. Wybór należy do ciebie.


Masaż uspokajający albo ożywiający

Należy dodać do olejku do masażu, kilka kropli olejku aromatycznego z lawendy, który zwiększy jego działanie relaksujące. Jak to zrobić? Trzeba przelać pięć albo sześć kropli olejku zapachowego z lawendy wąskolistnej do jednej łyżki stołowej olejku do masażu bezzapachowego (albo do olejku roślinnego, jak na przykład, olejek migdałowy).

Lepiej jest zrobić nową mieszankę przed każdym seansem masażu, zamiast przechowywać zapasy. Jeśli chodzi o masaż wzmacniający, olejek lawendowy należy zastąpić olejkiem aromatycznym z czarnego świerka, przy zachowaniu tych samych proporcji.

Relaksująca kąpiel

Nadchodzi godzina kąpieli - jeśli dodasz olejek zapachowy bezpośrednio do wody, to ten będzie pływał na jej powierzchni i się z nią nie wymiesza. Dodatek środka emulgującego (mydło w płynie), sprawi, iż olejek będzie lepiej absorbowany przez skórę, ponieważ nie rozpuści się on w całej objętości wody. W ten sposób, możemy uniknąć również podrażnień skóry, które mogą być spowodowane przez niektóre olejki, jeśli nie zostaną one rozpuszczone w wodzie.

Olejek aromatyczny z lawendy wąskolistnej jest również bardzo użyteczny, jeśli chodzi o zwiększenie relaksującego działania ciepłej kąpieli. Zanim więc dodamy ten olejek do wody, należy go wymieszać ze środkiem emulgującym, na przykład - z jedną łyżeczką płynnego mydła (mydło do rąk, na przykład, albo do mycia naczyń, naturalne z wyboru i bezzapachowe). Należy wylać mydło na wnętrze dłoni, dodać do niego od 20 do 30 kropli olejku, wymieszać wszystko, rozetrzeć, a następnie dodać do wody do kąpieli.

Kuracja wzmacniająca

Aby zmniejszyć nieco zmęczenie i znużenie w momencie zmiany pór roku, wzmacjaniająca kuracja na bazie olejku zapachowego z czarnego świerka jest bardzo mocno doradzana przez specjalistów. Należy więc rozsmarować dwie albo trzy krople tego olejku na grzbiecie dłoni prawej, a później przetestować swoją gibkość: zaaplikować olejek na plecy, z prawej strony kręgosłupa (na wysokości piersi, najwyżej, jak jesteś w stanie sięgnąć ręką). Należy tę czynność powtórzyć z lewą ręką. Jeśli więc jest to możliwe, poproś kogoś, aby zrobił to dla ciebie. Powtarzaj ten rytuał każdego ranka, przez trzy tygodnie.

Aromaterapia otoczenia

Zapach olejku aromatycznego z lawendy wąskolistnej unoszący się w sypialni pomaga przygotować się do snu. W okresie świątecznym, zapach czarnego świerka unoszący się z dyfuzora, tworzy naprawdę przyjemną atmosferę w domu.


Jak długo? Nie dłużej niż 10-15 minut na godzinę. Zostaw również drzwi do pomieszczenia otwarte. Jaki aparat wybrać? Dyfuzor o szklanej kolumnie. Ciepło może zmieniać skład chemiczny olejków aromatycznych. Masz ptaszki? Nie rozprzestrzeniaj olejku zapachowego w pomieszczeniu, gdzie te ptaki żyją. Ponieważ mogą tego nie przeżyć.

Legalna ochrona przeciwko insektom

Masz wrażenie, że komary dostrzegają tylko ciebie? Czy myślałaś/eś już o tym, aby użyć olejku zapachowego, aby je odstraszyć? Dla obydwu opisanych poniżej mieszanek lepiej jest użyć butelek szklanych. Butelka plastikowa może bowiem zmienić skład chemiczny olejku aromatycznego.

Do odstraszania komarów

Naturalny środek do odstraszania komarów na bazie olejku zapachowego z eukaliptusa cytrynowego oferuje alernatywę dla produktów zawierających DEET, w trakcie twoich wyjść na świeże powietrze.

W butelce wody, mogącej zawierać 100 ml, wymieszaj:
- 10 ml olejku zapachowego z eukaliptusa cytrynowego;
- 70 ml alkoholu 94-procentowego (etanol);
- 4 łyżeczki (20 ml) wody.

Lepiej jest rozpraszać ten naturalny odstraszacz na ubranie, zamiast na skórę - ponieważ wysusza on skórę. Należy go aplikować regularnie, co 30 minut, albo co godzinę, w zależności od potrzeb. Ten odstraszacz można również stosować u dzieci, poczynając od 2 roku życia.

Jedna porada: noś tę butelkę ze sobą, ponieważ olejek zapachowy z eukaliptusa cytrynowego redukuje obrzęki, zaczerwienienia oraz podrażnienia spowodowane ugryzieniami insektów. W tym przypadku, zaaplikuj olejek na ugryzienie przy pomocy palca albo wacika.

Do odstraszania mrówek


Jeśli mrówki wybrały za schronienie właśnie twój dom, oto ciekawy pomysł: możesz wyprodukować swój własny środek do odstraszania mrówek, na bazie olejku aromatycznego z mięty pieprzowej. Zapach ten nie zabija mrówek, ale mimo wszystko ma tę zasługę, że każe im uciekać, gdzie ... pieprz rośnie.

Zastosuj ten sam przepis, co w przypadku środka do odstraszania komarów, ale olejek z eukaliptusa cytrynowego zastąp olejkiem aromatycznym z mięty pieprzowej. Rozpylaj go w miejsach, gdzie buszują mrówki.

Trzy złote zasady

Oto trzy reguły, do których stosowanie się zalecają eksperci, kiedy stawiamy pierwsze kroki w dziedznie olejków zapachowych.

1. kupuj tylko produkty dobrej jakości. Nie poddawaj się regule jak najniższej ceny. Albowiem, jak mówią specjaliści, ważne jest, aby kupować olejki aromatyczne dobre jakościowo, kiedy chcemy stosować je ze względu na ich właściwości terapeutyczne. W sklepie, nie zawsze łatwo jest się odnaleźć. Dlatego upewnij się co do łacińskiej nazwy rośliny, do wykorzystanej części rośliny, do jej odmiany, a także - idealnie - co do jej kraju pochodzenia, jaki umieszczony jest na etykietce. Numer serii również powinien być podany.

2. przetestuj, zanim wykorzystasz. Niektóre olejki zapachowe mogą spowodować podrażnienia skóry albo reakcję alergiczną. Przede wszystkim, zaaplikuj kroplę takiego olejku na ramię, albo w zagłębienie łokcia. Odczekaj 12 godzin. Jeśli pojawi się zaczerwienienie albo swędzenie, nie używaj takiego olejku. Może się zdarzyć również, że reakcja pojawi się dopiero po kulkukrotnym zastosowaniu.

3. przechowuj olejki aromatyczne w miejscu chłodnym, suchym i ciemnym. Odradzane jest przechowywanie olejków w łazience, ponieważ ciepło panujące w tym pomieszczeniu im szkodzi (to samo tyczy się zresztą lekarstw). Przechowujcie je więc w miejscach chłodniejszych, w których nie ma światła. Upewnijcie się, że buteleczka jest dobrze zamknięta hermetycznie, ponieważ tlen zmienia olejki aromatyczne. Można je przechowywać około pięć lat.

Komentarze do: Aromaterapia: zalety czterech olejków aromatycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz