Szukaj

Domowe sposoby na utratę głosu

Podziel się
Komentarze0

Schorzenia i bóle aparatu mowy mogą dotknąć każdego, nie tylko mówców i śpiewaków. W przypadku choroby gardła, która wiąże się z utratą głosu bardzo ważna jest wczesna reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia. Co jednak jeżeli następnego dnia mamy ważne spotkanie i koniecznie musimy odzyskać głos?

Domowe sposoby na utratę głosu
W sytuacji kiedy uporczywy ból gardła nie daje za wygraną warto wypróbować kilku domowych sposobów. Czasami bowiem metody naturalne działają szybciej i są o wiele bardziej skuteczne niż tabletki na gardło zakupione w aptece.

1. OSOLONA WODA – ta płukanka jest polecana nawet w celach zapobiegawczych. Płukać gardło osoloną wodą powinny szczególnie osoby, które na co dzień pracują głosem, np. nauczyciele, tłumacze, dziennikarze, mówcy czy śpiewacy.

2. CZOSNEK – można go wykorzystać w różnej formie, ale najlepiej ssać jeden ząbek codziennie przez kilka minut. Poza tym można zrobić z niego zupę i zjeść ją na ciepło (nie należy dodawać soli!). Czosnek działa antybakteryjnie i odkażająco, ma również właściwości podobne do antybiotyku. Z pewnością pomoże odzyskać głos.

3. SYROP Z CEBULI – należy pokroić w plastry cebulę i zalać ją miodem (w przypadku jego braku sprawdzi się również cukier). Łyżkę mikstury należy spożywać kilka razy dziennie.

4. SYROP Z CZERWONEGO BURAKA – działa wykrztuśnie i pomaga oczyścić drogi oddechowe. Należy odkroić czubek buraka, wydrążyć jego środek i zasypać cukrem. Tak przygotowanego buraka należy położyć bezpośrednio na płytce kuchennej i „podgotować” przez 30 minut. Sok, który znajduje się wewnątrz warzywa jest od razu gotowy do spożycia.


5. MIKSTURA Z MASŁA, MIODU I WÓDKI
– do rondelka należy włożyć po łyżce masła, miodu (najlepiej lipowego albo gryczanego) oraz wlać łyżkę wódki lub innego mocnego alkoholu. Następnie należy podgrzać miksturę, aby wszystko się rozpuściło, mieszając co jakiś czas. Nie należy jednak trzymać rondla na płycie zbyt długo, ponieważ miód straci swoje właściwości. Ewentualnie można wcisnąć do mikstury ząbek czosnku. Płyn wypić, dokładnie płucząc nim gardło.

6. ZIEMNIAKI – mało znany sposób. Należy ugotować ziemniaki i dokładnie je rozgnieść (ewentualnie przygotować puree). Dodać łyżkę masła i odrobinę mleka.

7. BULION Z CZOSNKU – należy do szklanki ciepłego (nie gorącego!) bulionu wcisnąć ząbek czosnku i bardzo powoli wypić – co pół godziny można spożyć po kilka łyżek mikstury.

8. MLEKO Z MIODEM I CZOSNKIEM – babcine sposoby, ale niezwykle skuteczne. Należy do szklanki ciepłego mleka dodać łyżkę miodu oraz wcisnąć ząbek czosnku. Następnie wolno wypić.

9. SIEMIĘ LNIANE
– należy zalać siemię wodą i podgotować. Wywar wypić, płucząc dokładnie gardło.

W przypadku utraty głosu bardzo ważne jest oszczędzanie krtani. Tak naprawdę jest to jedyny domowy sposób, który działa w 100%, wszystkie powyższe przyśpieszają jedynie wyzdrowienie. Należy więc jak najmniej nadwyrężać krtań i starać się absolutnie nic nie mówić, a jeżeli wyniknie taka konieczność, najlepiej robić to szeptem.

Jeżeli sposoby naturalne nie pomogą a ból gardła, jak i afonia nie ustąpią, należy udać się na konsultację do lekarza - laryngologa. Może się bowiem okazać, że doszło do stanu zapalnego strun głosowych i jedynie kuracja antybiotykami może okazać się skuteczna.

Komentarze do: Domowe sposoby na utratę głosu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz