Szukaj

Przyczyny bólów głowy: jedzenie, które szkodzi i jedzenie, które pomaga

Podziel się
Komentarze0

Ból głowy może być wywołany różnymi czynnikami – stresem, napięciem mięśni, brakiem snu i masą innych, szkodliwych zachowań. Tymczasem naukowcy wykazali, że na ból głowy mogą mieć wpływ także konkretne produkty, które spożywamy. Zobacz, jakie jedzenie szkodzi, a jakie pomaga przy bólach głowy.

Przyczyny bólów głowy: jedzenie, które szkodzi i jedzenie, które pomaga

Rozpoznanie przyczyny bólu głowy jest kluczem do skutecznego leczenia oraz zapobiegania nawrotom dolegliwości. Poniżej przedstawiamy produkty, które mogą wywoływać bóle głowy.

Stary ser

Według badań to właśnie on jest najczęstszym powodem bólu głowy. Zawiera on substancję zwaną tyraminą, która powstaje w procesie trawienia białka. Im starszy ser, tym więcej zawiera tej substancji, a największą jej ilość można znaleźć w serach takich jak brie, feta, ser pleśniowy, gorgonzola oraz ser szwajcarski.

Alkohol

Istnieje szereg powodów, dla których wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać ból głowy. Kiedyś za taki stan rzeczy obwiniano środki konserwujące zwane siarczanami. Dzisiaj naukowcy są zdania, że te substancje mogą wywoływać co najwyżej alergię lub astmę – nie bóle głowy. Natomiast alkohol jest odpowiedzialny za zwiększenie przepływu krwi do mózgu oraz ogóle odwodnienie organizmu. Obydwa te stany mogą wywołać ból głowy.

Środki konserwujące

Należą do nich między innymi azotany, azotyny oraz glutaminiany sodu. Te środki zawarte są na przykład w przetworzonym mięsie lub sosie sojowym. Zwężają naczynia krwionośne i w rezultacie mogą u niektórych powodować silne bóle głowy.

Banany

Także te żółte owoce zawierają tyraminę, jednak większe stężenie tego składnika występuje w skórce niż w samych owocach. Co prawda żadne badania nie potwierdziły tej hipotezy, ale niektórzy naukowcy sugerują unikanie jedzenia nitkowatej części wewnętrznej skórki, która przykleja się do owocu w sytuacji, kiedy jest się podatnym na występowanie bólów głowy.

Inne owoce także mogą wywoływać bóle głowy. Jest to na przykład awokado, figi, rodzynki, papaja i śliwki.

Orzechy


Co prawda zawartość tyraminy w orzechach jest bardzo mała, ale osoby wrażliwe na ten składnik powinny wyeliminować je ze swojej diety.

Problematyczna kwestia kofeiny


Do dzisiaj nie rozstrzygnięto, czy kofeina ma działanie dobroczynne, czy nie w wypadkach bólu głowy. W małych ilościach jest ona dodawana do leków przeciwbólowych, ponieważ pozwala im lepiej się wchłaniać. Niewielka ilość kawy może także znacznie zmniejszyć ból głowy.

Jednak w wypadku uzależnienia od kofeiny, mogą wystąpić negatywne objawy w sytuacji jej odstawienia. Kiedy poziom kofeiny we krwi spada, może pojawić się bardzo silny ból głowy.

Produkty pomocne w walce z bólem głowy


Przy często nawracających bólach głowy, warto zastanowić się nad zmianą swojej diety na taką, która zawierać będzie odpowiednie składniki. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Kwasy tłuszczowe Omega–3


Pomagają zmniejszyć ból głowy, kiedy powstał on na skutek zapalenia. Warto sięgnąć wtedy po ryby, na przykład sardynki i łososia. Bogatym źródłem kwasów Omega – 3 jest także siemię lniane, orzechy oraz większość nasion.

Arbuz


Pomaga zwalczać bóle głowy spowodowane odwodnieniem. W wypadku nadmiernego spożycia alkoholu lub zwykłego zaniedbania spożycia odpowiedniej ilości płynów, nie wystarczy spożywanie większych ilości wody. Należy wtedy sięgnąć także po świeże owoce i warzywa, takie jak arbuz, ogórek lub pomidor. Zawierają one duże ilości wody, a ponadto pomagają uzupełnić niedobory minerałów.

Szpinak


Zawiera duże ilości ryboflawiny, czyli witaminy z grupy B, która występuje w warzywach o zielonych liściach. Badania udowodniły dużą skuteczność tego składnika w profilaktyce migren.

Nikomu z nas nie jest obce uczucie bólu głowy, jednak pomyślmy, jak często bez zastanowienia sięgamy wtedy po tabletkę przeciwbólową? Takie zachowanie jest niezdrowe dla naszego żołądka oraz wątroby, dlatego następnym razem zastanówmy się nad przyczyną bólu i spróbujmy go wyeliminować, stosując odpowiednią dietę.

Komentarze do: Przyczyny bólów głowy: jedzenie, które szkodzi i jedzenie, które pomaga

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz