Szukaj

Przyczyny bólów kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Ból kręgosłupa jest zjawiskiem masowym. Ogromna liczba osób zwraca się do lekarzy ze względu na tę dolegliwość. Ważne jest nie tylko usunięcie bólu, ale także jego przyczyny. By uniknąć konieczności wizyt w gabinecie lekarskim warto dowiedzieć się co może powodować bóle pleców i krzyża.

Przyczyny bólów kręgosłupa

Nawyki odgrywają dużą rolę!

Bardzo częstym powodem odczuwania bólu pleców są nieprawidłowe nawyki. Ludzie obciążają swój kręgosłup prowadząc nieodpowiedni tryb życia. Brak ruchu i nieodpowiednie odżywianie mogą prowadzić do powszechnych wad postawy, a co za tym idzie pojawienia się dolegliwości bólowych. Mała aktywność fizyczna, podnoszenie ciężarów lub narażanie pleców na duży wysiłek mogą powodować odczuwanie silnego bólu. Zagrożeni tym są również ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną. Częste siedzenie, leżenie w nieodpowiedniej postawie prowadzi do zwyrodnień. Najczęściej narażamy się na to oglądając telewizję lub siedząc przy biurku. Obciążające kręgosłup pozycje trzeba zastąpić nowymi. Na początku należy robić to świadomie, później staną się one nawykiem.

Odzież i obuwie

Nierzadko przeocza się fakt, że noszona przez nas odzież i obuwie, ma znaczący wpływ na naszą postawę. Ortopedzi krytycznie wypowiadają się szczególnie na temat noszenia wąskich spodni i butów na obcasach.  Powodują one bowiem nieprawidłowe ustawienie miednicy, a to negatywnie odbija się na kręgosłupie. Osoby, które preferują te elementy naszego ubioru muszą liczyć się z ryzykiem odczuwania bolesnych napięć mięśni grzbietu oraz brzucha. Zbagatelizowanie tych sygnałów ostrzegawczych może doprowadzić do uszkodzenia kręgów i dysków.

Buty na niskich obcasach również mogą szkodzić kręgosłupowi i miednicy. Źle dobrane sprawią, że stopa podczas chodzenia będzie pracować nieprawidłowo. Odbije się to na mięśniach brzucha i grzbietu, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń szkieletu.


Czynniki ryzyka w szkole, pracy i podczas wykonywania hobby

Praktykowane przez nas hobby, wykonywany zawód lub codzienne czynności mogą wywołać przyjmowanie nieprawidłowych postaw. Uczniowie w szkołach czy też pracownicy w biurach nierzadko korzystają z nieprawidłowo dobranych biurek, krzeseł, a także mebli pod sprzęt komputerowy. Zmusza ich to do przyjmowania nieodpowiedniego ułożenia ciała. Nawykowa zła postawa może szybko zaowocować napięciami mięśni, pojawieniem się bólów i uszkodzeń.  Działkowicze i majsterkowicze często narażeni są na przeciążenia pleców podczas wykonywania swojego hobby. W najgorszym wypadku u osób nieprzyzwyczajonych do wysiłku nagłe obciążenie może skutkować pęknięciem kręgu lub wypadnięciem dysku. Wykonywanie zawodów wymagających dużego wysiłku fizycznego może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Największe ryzyko występuje u drwalów, murarzy, spedytorów i rolników.


Przeciążenie z powodu nadwagi

Kręgi i dyski bez problemu znoszą chwilowe większe obciążenia. Jednak kiedy kręgosłup jest narażony na długotrwałe przeciążenie ze względu na nadwagę sytuacja jest niemal krytyczna! Z czasem ulega on trwałym zniekształceniom, ponieważ nie może przystosować się do takiego ciężaru. Nadwaga prowadzi do równomiernego rozłożenia zmagazynowanego tłuszczu na całym ciele. W efekcie obciążone są wszystkie dyski i kręgi oraz inne części szkieletu, co doprowadza do ich przedwczesnego ścierania się.

Ryzyko przeciążeń zwiększa również tłuszcz na brzuchu, który powoduje rozleniwienie jego mięśni. Wysuwa się on jeszcze bardziej ku przodowi, a mięśnie nie są w stanie w wystarczającym stopniu wspomagać elementy grzbietu.

Osoby z nadwagą prowadzą mało ruchliwy tryb życia co wywołuje jeszcze bardziej intensywne zwiotczenie przeciążonych mięśni. Na ogół sposób odżywiania tych ludzi jest nieprawidłowy na skutek czego kręgi i dyski nie otrzymują wystarczających substancji witalnych i budulcowych. W efekcie są jeszcze bardziej podatne na ścieranie się.

Niewygodne łóżko lub materac

Niewygodne łóżko lub źle dobrany materac bardzo często są podstawową przyczyną problemów z kręgosłupem. Jeśli regularnie jest on przez kilka lub kilkanaście godzin ułożony nieprawidłowo, nie ma możliwości uniknięcia zwyrodnień. Jeśli po przebudzeniu mamy bóle głowy, karku, barków, pleców koniecznie należy zadbać o to, by nasze miejsce do spania było bardziej przyjazne dla naszego ciała. Nie wolno również bagatelizować zaburzeń snu przy braku innych przyczyn. Musimy pamiętać o tym, że nieprawidłowe ukrwienie oraz poranne złe odczucia w obrębie głowy lub karku nie powinny być bagatelizowane.

Przez jedną trzecią doby kręgi i dyski podlegają odciążeniom spowodowanym przez źle skonstruowane lub nieodpowiednio dobrane łóżko. Wyeliminuj jego wady i zapewnij sobie bezpieczny i wygodny stelaż, materac oraz poduszki, by cieszyć się zdrowiem!

Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Przyczyny bólów kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz