Szukaj

Akupunktura może mieć działanie przeciwbólowe

Podziel się
Komentarze0

Akupunktura może mieć działanie łagodzące ból, ale niestety, może być nieskuteczna u około 15% osób, które się jej poddają. Takie wnioski przedstawił chiński profesor Ji-Sheng Han, podczas konferencji wygłoszonej w ramach 13 Światowego Kongresu nad bólem, który odbył się niedawno w Montrealu. Samo nakłucie igłami, które potem zostawiamy tkwiące statycznie w ciele, nie przynosi żadnego korzystnego działania przeciwko bólowi, precyzuje jednakże profesor Ji-Sheng Han.Potrzebna jest jeszcze stymulacja ręczna bądź elektryczna igieł tak, aby otrzymać rzeczywiste działanie antybólowe. Pionier w badaniach nad akupunkturą w Chinach, profesor Ji-Sheng Han, podtrzymuje, że podczas leczenia, ciało odpowiada na wprowadzanie igieł w skórę wydzielając pewną kategorię endorfin, enkefaliny, które prowokują z kolei działanie przeciwbólowe, to znaczy, prościej mówiąc, że łagodzą one ból.

Jednakże, u niektórych ludzi, wydzielanie enkefalin przebiega z towarzyszeniem produkcji innego hormonu, cholecystokininy, czy też CCK-8, który zmniejsza działanie przeciwbólowe enkefaliny. To właśnie wyjaśnia dlaczego od 10% do 15% populacji nie odpowiada na leczenie akupunkturą, sprecyzował podczas wywiadu profesor Ji-Sheng Han, zwierzając się jednocześnie, iż on sam należy do tej grupy.


Jednakże nie należy sobie wyrabiać mylnej opinii: akupunktura nie eliminuje całkowicie bólu, ale mniejsza jego wielkość, bez efektów niepożądanych, typowych dla leków przeciwbólowych, precyzuje profesor Ji-Sheng Han. Wśród różnych rodzajów akupunktury to właśnie elektroakupunkturea okazała się najbardziej skuteczna, jeśli chodzi o łagodzenie ostrego bądź przewlekłego bólu, według badań przeprowadzonych przez chińskiego profesora.

W czasie seansu elektroakupunktury, łączy się igły z elektronicznym urządzeniem, wysyłającym prąd elektryczny, który można bardzo precyzyjnie modulować, według tego, co spodziewamy się osiągnąć. Czego z kolei nie można osiągnąć w przypadku akupunktury tradycyjnej. Zaobserwowaliśmy, że elektroakupunktura stymuluje bardziej przepływ energetyczny oraz produkcję endorfin, czego nie robią inne rodzaje akupunktury, dorzuca profesor Ji-Sheng Han.

Z tego względu, możemy otrzymać prawdziwy efekt antybólowy, mniejszy co prawda, niż w przypadku elektroakupunktury, jeśli terapeuta manipuluje igłami, sprawiając, że się obracają, w trakcie trwania seansu. Profesorowi Ji-Sheng Han zależało jednakże bardzo na sprecyzowaniu, iż leczenie bólu chronicznego akupunkturą różni się od terapii bólu ostrego. Częstotliwość oraz wysoka amplituda elektryczna zaostrzają ból u tych chorych, którzy cierpią na bóle przewlekłe, podczas gdy łagodzą one bóle punktowe lub ostre.

Naszym celem jest teraz określenie z większą precyzją działania różnych częśtotliwości elektrycznych na różne rodzaje bólu, podsumowuje profesor Ji-Sheng Han.

Komentarze do: Akupunktura może mieć działanie przeciwbólowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz