Szukaj

Wychowywanie dzieci. Porady dla starszych tatusiów

W jednym z artykułów Timesa z bieżącego tygodnia, Jeffrey Kluger, sam będąc starszym tatusiem, opisał swoje badania na temat zależności między wiekiem taty a zdrowiem jego dzieci, skupiając się na panach w podeszłym już wieku.

Wychowywanie dzieci. Porady dla starszych tatusiów

Biorąc pod uwagę wyniki jego badań, relacje kilku rodzin i opinie ekspertów, prezentujemy kilka wskazówek dla starszych tatusiów, które mogą stać się dla nich nawigatorem. Pokazujemy, jak przezwyciężyć słabe i wykorzystać mocne strony późnego ojcostwa.

1. Unikaj porównywania się do innych (młodszych) rodziców. Nie myśl tylko o swoich problemach i ograniczeniach. Skup się raczej na dziecku i jego potrzebie bezpieczeństwa. Jako starszy mężczyzna możesz świetnie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

2. Dziecko to błogosławieństwo i dar. Wyrażaj radość z jego otrzymania. Możesz to robić prywatnie poprzez medytację lub prowadzenie dziennka, bądź bardziej otwarcie, dzieląc się swoim szcześciem z bliską osobą. Bądź wdzięczny żonie za jej opiekę nad maleństwem.

3. Oddaj się czemuś, co lubisz. Masz więcej nowych obowiazków do spełnienia w domu. Musisz się poświęcać. Znajdż coś, co szczególnie Cię fascynuje i podaruj sobie chwilkę czasu na odprężenie się. Ucz się! Twój umysł pracuje znacznie bardziej wydolnie, gdy musi się zmierzyć z nowymi doświadczeniami, z pewnością pojawienie się dziecka w rodzinie jest czymś co diametralnie zmnienia życie.

4. Opracuj strategię, jak radzić sobie z nową sytuacją w domu. Zastanów się, w jaki sposób najlepiej radzisz sobie ze stresem i trudnościami. Musisz być gotowy na zmęczenie fizyczne i emocjonalne, które wynikać może z Twojego podeszłego już wieku.

5. Bądź aktywny fizycznie.

Właśnie skończyłem 40 lat i mam troje dzieci - mówi Sincere Hogan, właściciel firmy zajmującej się nowymi wojskowymi systemami szkoleniowymi z siedzibą w Houston w Teksasie. - Moje dzieci uwielbiają, kiedy odwiedzam je w szkole i zamiast siedzieć wśród innych rodziców, skaczę z nimi po drabinkach jak małpa. To jeden z powodów prowadzenia przeze mnie takiego biznesu. Nie chcę być ojcem, który jest gdzieś z boku. Czuję się wtedy marnie.

6. Starszy tatuś powinien być aktywny fizycznie i dbać o swoją kondycję. Zdrowie i refleks będą mu jeszcze długo potrzebne, bo są niezbędne do opieki nad dzieckiem. Ludzie starzejący się znacznie częściej cierpią na bóle mięśni i stawów.

7. Spędzaj czas na podnoszeniu ciężarów. Ćwicz we własnym tempie. Teraz dla Ciebie jednakowo ważna jest i poprawa stanu mięśni i gęstości kosci, z wiekiem tracimy wapń. Pamiętaj więc o diecie  bogatej w ten suplement. Może to uchronić Cię od wielu kontuzji.

8. Zacznij ćwiczyć jogę. Wszystkie poziomy jogi są idealne do łagodzenia bólów i zwiększenia elastyczności ciała. Joga jest też świetną metodą na zmniejszenie stresu, skoncentrowanie się na oddychaniu i tego, co dokładnie teraz przeżywamy. Powinna stanowić uzupełnienie innych ćwiczeń.

Takie ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz czuł się młodszy niż kiedykolwiek wcześniej. Starsi rodzice muszą dać dzieciom czas. Dzieci chcą widzieć zaangażowanie mamy i taty w ich życie. Nieważne czy chodzi tu o wspólne czytanie książek, czy pomoc w zadaniach szkolnych. Pragną, aby rodzice wraz z nimi przeżywali wydarzenia takie jak ukończenie szkoły, studiów, towarzyszyli im w rozpoczynaniu kariery czy zakładaniu własnej rodziny.

Aby długo cieszyć się zdrowiem na pewno trzeba zadbać o dietę i przy okazji uczyć zdrowego stylu odżywiania się swoje pociechy. Niech wspólnie spożywane, zdrowe posiłki staną się rytuałem. Jest to dobry spsób na budowanie więzi.

Rozwijanie więzi emocjomalnej z dziećmi nie tylko ważne jest dla rozwijania się emocjonalnego dziecka. Badania dowiodły, że tatusiowie zaangażowani w relacje z dzieckiem lepiej radzą sobie ze stresem w pracy.

Nawet jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny, nie zwalnia Cię to z obowiązku opiekowania się dzieckiem na co dzień. Badania dowodzą, że ojcowie po 40-tce rzadziej zdają sobie sprawę z tej  innej roli. W ich umysłach funkcjonuje tylko  tradycyjny obraz ojca zarabiającego na rodziną. Natomiast ich młodsi koledzy zauważają już inne cele ojcostwa. Im bardziej tatusiowie są zaangażowani w wychowywanie dziecka tym łatwiej im odczuwać zadowolenie.

Nie zakładaj, że |Twój wiek nie pozwoli Ci na bycie prawdziwym, aktywnym tata. To dzieci często wpływają na energię, kondycję i samopoczucie rodziców. Wiek nie jest tu decydujący. Badania pokazują, że ojcowie w wieku od 41 do 64 lat cieszą się lepszym zdrowiem od bezdzietnych mężczyzn.

Autor: Kazimiera Magda

Komentarze do: Wychowywanie dzieci. Porady dla starszych tatusiów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz