Szukaj

O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic stara się jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Dlatego już od momentu narodzin podejmuje ku temu odpowiednie kroki. Badania przesiewowe, szczepienia, higiena czy właściwe odżywianie – to tylko niektóre z warunków, o których przy wychowaniu dzieci nie wolno zapominać.

O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?

Przeciętna długość życia człowieka z każdym rokiem się wydłuża. Dziś nasze oczekiwania co do dożytego wieku przekraczają 70 lat. Z całą pewnością przyczynił się do tego rozwój medycyny, a także dostępność czystej wody, artykułów spożywczych oraz higiena. A ponieważ największą rolę odgrywa przy tym pierwsze 5 lat naszego życia, małe dzieci powinno otaczać się wyjątkową troską. 

Wiele wskazuje na to, że dzięki zapobiegawczym działaniom podejmowanym już w wieku niemowlęcym i dziecięcym jesteśmy w stanie zapobiec takim chorobom przewlekłym, jak cukrzyca czy choroba tętnic obwodowych, lub przynajmniej je kontrolować. Poza tym, wiele kontrolnych badań we wczesnym wieku pozwala na wykrycie ewentualnych schorzeń. Niekiedy badania przesiewowe obnażają także błędy czy zaniedbania samych rodziców i służą uświadamianiu oraz podniesieniu kompetencji wychowawczych.

Za jedno z pierwszych działań ochronnych, które może podjąć matka nowonarodzonego dziecka, uznaje się karmienie piersią. Pokarm matki zapewnia niemowlęciu wszystkie potrzebne wartości odżywcze, a także przeciwciała, które chronią je przed infekcjami. Poza tym, mleko matki posiada idealną temperaturę, a samo karmienie zapewnia bliski kontakt, dzięki czemu dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa.


U nieco starszych dzieci elementem, o który trzeba zadbać, jest dobór odpowiednich posiłków. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty bogate w witaminy, a więc owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Pamiętajmy, że jajka, mięso oraz słodycze powinny być podawane w odpowiednich ilościach. Każde dziecko musi również spożywać wystarczająco dużo płynów. Zaleca się wodę niegazowaną, soki owocowe, a także niesłodzoną herbatę. 


Zdarza się, że dzieci cierpią na niedobór witaminy D czy K. Ponieważ odgrywają one bardzo ważne role w rozwoju dziecka, niedobory tych witamin należy systematycznie uzupełniać. Witamina B jest bowiem odpowiedzialna za prawidłową budowę kości, natomiast witamina D za krzepnięcie krwi. Szczególne zapotrzebowanie na witaminę D wykazują dzieci, które nie były karmione piersią.

Do najpopularniejszych środków zapobiegawczych należą szczepienia. Specjalna komisja złożona z lekarzy decyduje o tym, które szczepionki muszą być koniecznie podane dzieciom, a które warto zrobić dodatkowo, we własnym zakresie. Do pierwszej grupy należą między innymi szczepienia przeciwko ospie wietrznej, śwince, różyczce czy odrze. Szczepienia pozwalają wyeliminować wiele chorób., które jeszcze kilkadziesiąt lat temu zbierały śmiertelne żniwo wśród dzieci.

Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na problem nadwagi i otyłości wśród dzieci. Dlatego tak ważny jest codzienny ruch i prawidłowe odżywianie. Niestety, coraz więcej dzieci spędza swój wolny czas przed ekranem telewizora czy komputera, co przyczynia się do powstawania nadwagi. Nie bez znaczenia są również reklamy, które dzieci mogą obejrzeć w telewizji – zachęca się w nich przede wszystkim do zakupu słodyczy czy fast foodów.
Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że środki masowego przekazu kryją w sobie także wiele innych niebezpieczeństw. Dziś prawdziwym wyzwaniem dla społeczeństwa jest uświadamianie rodziców, nauczycieli i dzieci o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą użytkowanie mediów.

Właściwa troska rodziców o zdrowie i życie dziecka może być dla niego szansą na długie i szczęśliwe życie. Karmienie piersią, zapobieganie chorobom, sport oraz właściwe odżywianie są jednymi z podstawowych elementów wychowania, które pozwolą właściwie poprowadzić dziecko ku dorosłemu życiu.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz