Szukaj

Uczymy przez zabawę!

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że szeroko pojęta zabawa naszych najmłodszych jest nie tylko miłą formą spedzenia czasu, ale również elementem nauki! Zabawa rozwija wyobraźnię, uczy kreatywności, dzielenia się i pozwala na poznawanie coraz to nowych rzeczy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie zabraniać dziecku zabawy.

Uczymy przez zabawę!

Zabawa jest jednym z kluczowych elementów rozwoju każdego małego człowieka. Jest równie ważna jak nauka czytania i pisania. Wszelkie jej formy pomagaja rozwijać u maluchów coraz to inne zdolności i przystosowują je do przyszłego życia. Podczas zabaw dzieci przyswajają sobie różne reguły, zapamiętują je, żeby później w odpowiednim momencie zastosować je w życiu. Dzięki temu łatwiej zapamiętują reguły ortograficzne, matematyczne i przyswajają nowe wiadomości.

Do najważniejszych form zabawy, które wpływają korzystnie na zdrowie i dorastanie naszego dziecka należą niewątpliwie wszelkie rodzaje rozrywek ruchowych. Są one charakterystyczne dla wieku przedszkolnego i najbardziej odpowiadają potrzebom dziecka w tym wieku.

Po pierwsze pozwalają one na dobre spożytkowanie nadmiaru energii, uczą pracy w grupie, odpowiadają za wzmacnianie mięśni, wspomaga refleks i orientację w przestrzeni. Co ważne zabawa uczy nasze dziecko wytrwałości, jak również przegrywania, a co za tym idzie pokory. Dzieki ewentualnym porażkom maluch uczy się radzić sobie z porażkami oraz trudnymi sytuacjami.


Warto brać czynny udział w zabawach swoich pociech i nie pozostawać tylko biernym obserwatorem.  Każdy z nas ma jeszcze w sobie odrobinę dziecka i taka wspólna zabawa może okazać się nie lada frajdą również dla nas – rodziców. Poza tym mamy w ten sposób wpływ i kontrolę nad tym, czym aktualnie zajmuje się nasze dziecko.


Istnieje szeroka baza różnego rodzaju zabaw i gier podwórkowych, które pozwolą nie tylko na dobrą zabawę ale również spełniać będą formę edukacyjną. A oto kilka z przykładów zabaw edukacyjnych:

  • Zabawa w dobieranie się w pary. Zadaniem maluchów jest zapamiętanie towarzysza, który stanowi jego parę. Na sygnał opiekuna dzieci rozbiegają się i w określonej chwili mają za zadanie jak najszybciej złapać swoją parę. Taka zabawa uczy społecznego współdziałania i współżycia oraz przystosowania się do całego zespołu.
  • Zabawa w dotykanie. Dzieci biegają w trakcie grania muzyki, kiedy muzyka cichnie osoba prowadząca mówi np.: „dotknij czegoś, co jest okrągłe i czerwone". Dzieci szukają przedmiotu o takich cechach. Im są starsze tym więcej cech możesz wymienić. Zabawa uczy maluchy rozpoznawać kolory, kształty i specyficzne cechy przedmiotów.
  • Zabawa w toczenie piłki. Stwórzmy dziecku tor (może być wyznaczony książkami czy klockami) i na przemian toczmy po nim piłeczkę. Taka forma rozrywki pomaga rozwijać koordynację ruchową oraz uczy staranności.

Oczywiście wymienione przykłady stanowią jedynie namiastkę rozrywek wymyślonych dla maluchów.

Dzisiejszy świat oferuje nam również cały szereg najróżniejszych zabawek, z których wiele z nich spełnia funkcje edukacyjne. Przykładowo klocki i ich układanie pomagają maluchom zdobywać zręczność i umiejętności techniczne. Sadzenie roślinek pozwala im na zapoznawanie się z prawami natury i uczy odpowiedzialności. Zabawa w rodzinę, która jest przecież niezwykle popularna szczególnie wśród dziewczynek pozwala na zapamiętywanie pewnych stereotypów oraz uczy podstawowych zachowań.

Rodzice tych najmłodszych powinni pamietać, żeby nie zabraniać im próbować nowych rzeczy, bawić się i miło spędzać czas. Pamiętajmy, że pod naszym czujnym okiem każda zabawa może przemienić się w ciekawe doświadzcenie, które w przyszłości może zaowocować. Ograniczmy więc granie w różnego rodzaju gry komputerowe, gdyż satnowią one tylko nieowocny zapychacz czasu.


Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Uczymy przez zabawę!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz