Szukaj

Reakcja dziecka na młodsze rodzeństwo

Podziel się
Komentarze0

Dla większości jedynaków przyjście na świat młodszego rodzeństwa jest niezwykle trudnym doświadczeniem. U dzieci można wówczas zaobserwować zmianę zachowania. Do tej pory grzeczny maluch zaczyna nieodpowiednio się zachowywać, na siłę zwracać na siebie uwagę. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Reakcja dziecka na młodsze rodzeństwo


Negatywna reakcja jedynaka na pojawienie się rodzeństwa jest zupełnie naturalna. Większość dzieci w takiej sytuacji czuje się zagrożonych, w związku z tym robią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę i być w centrum zainteresowania.

W konsekwencji maluch staje się nieznośny i niegrzeczny, co więcej nie odstępuje matki na krok. Takie postępowanie dziecka sprawia, że kobiecie jest niezwykle trudno pogodzić opiekę nad domem z zajmowaniem się zazdrosnym dzieckiem i nowo narodzonym bobasem.

Rodzice powinni być świadomi faktu, że nowa sytuacja dla malucha jest bardzo stresująca. Dlatego pomimo zmęczenia i nadmiaru obowiązków, właśnie w tym momencie powinni mu poświęcić jak najwięcej czasu i uwagi, by maluch nie czuł się odrzucony.

  • Pozwól szkrabowi być dzidziusiem
Większość małych dzieci w momencie przyjścia na świat młodszego rodzeństwa, również chce zachowywać się jak noworodek. Nie ma w tym nic dziwnego, dlatego jeśli malec chce być dzidziusiem, niech będzie. Nie protestuj, gdy chce pić z butelki, możesz go nawet przystawić do piersi. Jeśli widzisz, że twój bobas zachowuje się w ten sposób, bądź wyrozumiała i szanuj jego uczucia. W każdej możliwej sytuacji zapewniaj dziecko o swojej miłości.

  • Chwal dziecko za „dorosłe” zachowania
Obserwuj zachowanie swojej pociechy i gdy tylko zauważysz, że maluch stara zachowywać się jak dorosły, pochwal go za to. Staraj się również, w każdej możliwej sytuacji, zwracać uwagę dziecka, na plusy bycia starszym bratem lub siostrą. Dzięki temu szkrab doceni swoją pozycję.


  • Pozwól dziecku wyrzucić emocje
Pokaż swojemu starszemu dziecku, że  rozumiesz jego złość i niezadowolenie. Dlatego daj mu możliwość wyładowania emocji i wysłuchaj jego obaw. Postaraj się okazać mu zrozumienie i spraw, by miał w tobie wsparcie. Możesz na przykład zaproponować maluchowi, by narysował na kartce to, co czuje. Dzięki temu malec będzie miał możliwość wyrzucenia z siebie negatywnych emocji.


  • Poświęć dziecku uwagę, o którą zabiega
Kiedy na świat przychodzi dziecko, starsze rodzeństwo czuje się zagrożone. W związku z czym dzieci robią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Aby tego uniknąć, postaraj się, by malec nie czuł się odrzucony i osamotniony. Jeśli chcesz uniknąć rywalizacji i zazdrości wśród rodzeństwa, poświęć starszemu dziecku mnóstwo uwagi. Nie jest to łatwe zadanie, jednak właśnie w tym momencie twoja starsza pociecha potrzebuje twojego wsparcia i uwagi.

Niejednokrotnie w rodzinach zdarza się, że z chwilą pojawienia się dzidziusia w rodzinie, cała uwaga skupia się na nim, a starsze dziecko zostaje odsunięte na dalszy plan. Zrób wszystko by nie dopuścić do takiej sytuacji.

  • Wciągnij malca w pielęgnowanie rodzeństwa
Jeśli zaangażujesz starsze dziecko do opieki nad młodszym możesz mieć pewność, że maluch będzie czuł się doceniony i z troską będzie dbał o młodsze rodzeństwo. Dlatego nie wahaj się go angażować w opiekę nad dzidziusiem. Starszego brata lub siostrę możesz poprosić, by zabawił młodsze rodzeństwo lub składał jego pieluszki czy ubranka.

Pamiętaj jednak, by nie zmuszać dziecka do opiekowania się młodszym rodzeństwem. Jeśli wykonywanie jakieś czynności nie jest interesuje dla malca, zaproponuj mu inną forme opieki nad noworodkiem. Zwróć również uwagę, by nie obarczać dziecka obowiązkami, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić.

  • Ogranicz inne zmiany w życiu dziecka
Stawanie się starszym bratem lub siostrą jest dla malca bardzo stresujące. Dlatego postaraj się, by w tym szczególnie stresującym dla dziecka momencie, ograniczyć dodatkowy stres. Nie rezygnuj z waszych wspólnych przyzwyczajeń i zadbaj o to, by pojawienie się nowego członka rodziny nie przewróciło dotychczasowego trybu życia do góry nogami. W okresie przejściowym, tuż po narodzinach dziecka, skup się na tym, by nie zaniedbywac uczuć i potrzeb starszej pociechy.

Komentarze do: Reakcja dziecka na młodsze rodzeństwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz