Szukaj

Kiedy małe dziecko nie chce być przytulane

Podziel się
Komentarze0

Dla większości matek niezwykle krzywdzące jest kiedy ich pociecha odtrąca ich czułość. Takie zachowanie dziecka jest formą buntu przeciwko ograniczaniu jego fizycznej swobody, przy czym nie jest jednoznaczne z tym, że dziecko nie potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Kiedy małe dziecko nie chce być przytulane  • Spróbuj lekko dotknąć
Większość dwulatków  nie lubi długiego i mocnego przytulania. Taka forma okazywania uczuć powoduje ograniczenie ruchu u dziecka, który na tym etapie rozwoju jest mu szczególnie potrzebny. Dlatego, aby nie pozbawić dziecka i siebie wzajemnej czułości możesz na przykład zamiast długich uścisków, szybko i delikatnie obejmować malucha. Pamiętaj, że poklepując malucha po ramieniu czy głaskając go po policzku również okazujesz dziecku czułość.

  • Możecie się podroczyć
Dla wielu małych szkrabów przytulanie jest zbyt ckliwą formą okazywania czułości. W takim wypadku warto okazać dziecku czułość w inny sposób, na przykład poprzez łaskotanie, mocowanie się, czy po prostu przybijanie piątki.

Wybierz odpowiednią porę
Wielu rodziców żąda od dziecka czułości w momencie gdy maluch jest pochłonięty zabawą czy innymi zajęciami. Wówczas dziecko z pewnością nie będzie miało ochoty na przytulanie się. Na okazywanie sobie wzajemnej czułości najlepiej wybrać moment przed drzemką dziecka lub w porze gdy maluch kładzie się spać. Wykorzystaj te chwile, by móc zaspokoić potrzebę bliskości ze swoim dzieckiem.


  • Rób tak jak chce dziecko
Jeśli twój maluch będzie wiedział, że rozumiesz jego potrzeby, z pewnością będzie mniej opierał się twoim uściskom. Aby to osiągnąć musisz szanować odczucia dziecka i kiedy maluch nie chce być w twoich objęciach, po prostu go wypuścić. Postępując w ten sposób dziecko nabierze do ciebie zaufania i będzie wiedziało, że może się do ciebie przytulić, bo kiedy tylko mu się to znudzi nie będziesz protestować i uwolnisz go ze swoich objęć.

W tym przypadku bardzo ważna jest cierpliwość i upór w działaniu. Nawet jeśli maluch wciąż nie daje się przytulać z pewnością jest zadowolony z faktu, że  w każdej chwili, kiedy tylko zapragnie obdarzysz go uściskiem. Taka świadomość powala czuć się dziecku bezpiecznie. W związku z tym, nie rezygnuj z prób okazywania dziecku czułości, nawet gdy pomimo nieustannych starań maluch wciąż odrzuca fizyczną bliskość.


Niechęć do pocałunków


Wiele dzieci prócz przytulania odrzuca również pocałunki ze strony najbliższych. Najczęściej unikanie i niechęć do pocałunków obserwuje się u małych chłopców. Takie zachowanie może być formą pokazania odrębności i niezależności dziecka. Kiedy maluch nie chce by go całować pod żadnym pozorem nie karz go za to. Unikaj również błagania dziecka o całusa, gdyż jest to nieskuteczne i może wywoła u dziecka niepotrzebne wyrzuty sumienia.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest całowanie malucha w trakcie zabawy, w czasie gonienia go czy zagradzania drogi. Jeśli wykorzystasz kilka chwil całując go podczas zabawy maluch powinien to zaakceptować i nie protestować przeciwko twoim pocałunkom.

Komentarze do: Kiedy małe dziecko nie chce być przytulane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz