Szukaj

Zabawa z maluchem: Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Podziel się
Komentarze0

Pisanki, kraszanki, drapanki , oklejanki, nalepianki czy ażurki– co region, to inny obyczaj strojenia i dekorowania naszych tradycyjnych ozdób znajdujących się w niemalże każdym świątecznym koszyczku. Malowanie jaj jest tradycją już do drugiej połowy XX w. Na ten czas, dekorowanie należało wyłącznie do kobiet, a mężczyźni nie mogli nawet zaglądać do izby, w której odbywało się tradycyjne przyozdabianie jaj.

Zabawa z maluchem: Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Obecnie pisanki cieszą się ogromną sławą i uwielbieniem przez Polaków, natomiast wiele osób z zagranicy nasz obyczaj uważa za zdecydowanie dziwny, aczkolwiek zaskakujący. Jest to idealny pomysł na integrację całej rodziny, spędzenie czasu w miłym gronie, a przede wszystkim wyśmienita zabawę. Dużym udogodnieniem są gotowe barwniki i kolorowe koszulki na jaja, jednak  prócz walorów estetycznych, chociaż również nad tym można by było dyskutować, producenci nie mają dla nas do zaoferowania nic ciekawszego.

Kraszanki

Są to jedne z najsłynniejszych pisanek. Barwę uzyskujemy poprzez zagotowanie jaja z cebulą, burakiem, kwiatem nagietka, korą dębu czy młodym pędem żyta. W przeszłości, kiedy nie istniały sztuczne barwniki, to właśnie te naturalne metody zabarwiały skorupkę jaja na pożądany kolor. Za pomocą ostrego narzędzia należy wyskrobać linie tworzące odpowiednie motywy. Jest to bardzo żmudny proces, jednakże wyjątkowo efektowny.

Oklejanki

Powstają one poprzez naklejanie na skorupkę jaja różnych materiałów. Ważne, aby miały one różne rodzaje tekstur i kolorów, dzięki czemu nasze jajo będzie mogło się wyróżniać spośród pozostałych.


Nalepianki

Zasłynęły przede wszystkim w okolicach Łowicza. Ich cechą jest to, że są obklejane kolorowymi kawałkami papieru. Nalepianki są doskonałą alternatywą dla młodszych dzieci, ponieważ zapewniają ogromną ilość frajdy, a przy okazji nie są zmorą dla mam już zmęczonych ciągłymi porządkami i praca, ponieważ nie muszą się martwić o zabrudzone ubrania i mieszkanie przez wszechobecną farbę lub barwnik. Nalepianki pozwalają rozwijać się kreatywności, ponieważ dla dzieciaków prostsze jest stworzenie ich małego arcydzieła na kartce, a następnie przeniesienie go od razu na gotową skorupkę jajka.


Ażurki, czyli pisanki ażurkowe


Jak już sama nazwa wskazuje, na skorupkę nakładamy własnoręcznie zrobioną 'koszulkę' ażurkową, która pięknie ozdabia nasze jajo. Pisanki ażurkowe maja jednak swój minus – ich głównym celem jest przyozdabianie stołu czy koszyka, jednak jeśli będziemy chcieli spożyć te jaja jako święconkę, to możemy już mieć niemały problem. Tworzenie ażurków wymaga umiejętności związanych z szydełkowaniem, dlatego wciąż niewiele osób wykonuje tego typu pisanki. Natomiast coraz częściej w sklepach z gadżetami możemy dostać takie ażurki, jednak w wersji nieco zmienionej, bo bez prawdziwego jaja.

Pisanki – czym tak naprawdę są?

Mimo tego, iż na wszystkie kolorowe jaja mówimy właśnie pisanki, to jednak różnią się one od pozostałych motywów dekoracyjnych. Pisanki tradycyjnie są wykonywane za pomocą wosku, którym rysuje się na skorupce jaja pewne wzory, a następnie zanurza jajko w barwniku nadając mu wyjątkowy wygląd. Obecnie są bardzo rzadko spotykane, jednak w regionach lokalnych wciąż rokrocznie są organizowanie konkursy na najpiękniejszą pisankę.

Sekretem dekoracji pisanek, jest nie styl, talent czy udana kopia malunku, a podejście i świetna zabawa w trakcie ich tworzenia. Te które powstają w ciepłym gronie rodzinnym, mimo tego że być może nie są wyjątkowo oryginalne, są przede wszystkim stworzone za pomocą serca i uczuć, co w trakcie Świąt Wielkanocnych jest najważniejsze.

Autor:

Ewelina Undas

Komentarze do: Zabawa z maluchem: Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz