Szukaj

Czego należy unikać ucząc dziecko korzystania z toalety?

Podziel się
Komentarze0

Dla większości rodziców nauczenie dziecka samodzielnego korzystania z toalety jest sprawą priorytetową. Niestety, większość z nich zamiast zachęcić dziecko do korzystania z ubikacji, wręcz przeciwnie zniechęca je. Oto lista najczęściej popełnianych błędów w czasie uczenia dziecka korzystania z toalety.

Czego należy unikać ucząc dziecko korzystania z toalety?


  • Nie spodziewaj się zbyt wiele
Większość dzieci potrzebuje sporo czasu, aby nauczyć się samodzielnie korzystać z toalety. Dlatego  nie nastawiaj się, że maluch od razu nauczy się oddawać mocz samodzielnie w ubikacji. Musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że postępy malucha w każdej chwili mogą się cofnąć.

  • Nie karaj nie zawstydzaj
Zdarzają się sytuacje, że dziecko bardzo dużo czasu spędza na nocniku i nie potrafi oddać moczu, robi to dopiero w momencie gdy z niego zejdzie. W takim przypadku, większość rodziców denerwuje się i są sfrustrowani. Pamiętajmy jednak, że początki dla dziecka są bardzo trudne. Nie powinno nas więc dziwić, że maluch błędnie interpretuje sygnały swojego organizmu. Jeśli w sytuacji pomyłki i niepowodzenia dziecka zareagujesz zbyt emocjonalnie zniechęcisz malca do podejmowania dalszych wysiłków.

  • Nie odmawiaj napojów
Wielu rodziców uważa, że ograniczenie podawanych dziecku płynów, zmniejszy prawdopodobieństwo  nieprzewidzianych wypadków. Ucząc dziecko korzystania z toalety, wręcz przeciwnie warto zwiększyć ilość podawanych dziecku płynów. Dzięki temu dziecko będzie częściej miało okazję do korzystania z toalety, w związku z tym będzie więcej ćwiczyło, w związku z tym szybciej opanuje te umiejętność.

  • Nie używaj nienaturalnych środków
Najgorszym rozwiązaniem przy uczeniu dziecka samodzielnego korzystania z toalety jest używanie nienaturalnych środków. Nieodpowiedzialni rodzice posuwają się nawet do podawania dzieciom środków przeczyszczających, aby uregulować częstotliwość wypróżnień u dziecka. Jest to bardzo złudne. Owszem dziecko przez pewien czas będzie wypróżniało się regularnie, jednak nie będzie potrafiło kontrolować parcia.


  • Nie powtarzaj się
Nikt z nas nie lubi, gdy ciągle nas poprawiają. W związku z tym, postaraj się ograniczyć ciągłe narzekanie, że maluch nie potrafi samodzielnie korzystać z toalety lub nocnika. Postaraj się sporadycznie przypominać maluszkowi o istnieniu nocnika. Możesz również mówić mu, że idziesz skorzystać z toalety i zapytać czy maluch też nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie, aby nie stało się to dla dziecka męczące i stresujące.


  • Nie nalegaj
Nie zmuszaj dziecka na siłę do siadania na nocniku lub muszli. Zmuszanie dziecka do nauki na siłę może spowodować u dziecka niechęć i wycofanie, a nawet doprowadzić do zaparć czy uszkodzenia odbytu. Kiedy jednak widzisz, że maluszkowi ewidentnie chce się sikać a jest pogrążony zabawa, pozwól mu skorzystać z nocnika bawiąc się.

  • Nie rób z tego problemu natury moralnej
Karanie dziecka za zmoczenie spodni lub pieluszki również nie jest dobrym rozwiązaniem. Po prostu jedne dzieci uczą się szybciej korzystać z toalety, inne wolniej. Każdy maluch indywidualnie do tego dojrzewa. Co więcej, jeśli maluch robi postępy i coraz częściej samodzielnie korzysta z nocnika pochwal go mówiąc, że świetnie sobie poradził. Unikaj raczej stwierdzenia jesteś dużym chłopcem lub dziewczynką.

  • Nie omawiaj postępów przy dziecku
Kolejnym błędem rodziców jest omawianie postępów lub ich braku w obecności dziecka. Wbrew pozorom, maluchy rozumieją bardzo dużo. W momencie gdy zorientują się, że je chwalisz mogą podjąć większy wysiłek lub osiąść na laurach. Z kolei mówienie innym o niepowodzeniach dziecka może je tylko dodatkowo zdemotywować do podjęcia dalszych starań.

  • Nie traktuj powolnych postępów jako osobistej porażki
Niektórzy rodzice obwiniają samych siebie, za to że maluch ma trudności z opanowaniem umiejętności sikania do nocnika. Co więcej, rodzice uważają, że skoro ich dzieci uczą się czegoś później niż rówieśnicy są mniej inteligentne. Nic bardziej mylnego, każde dziecko jest indywidualnością i rozwija się we właściwy sobie sposób.

  • Nie zmieniaj łazienki w pole bitwy
Często nauka samodzielnego korzystania z toalety przeradza się we wzajemną walkę dziecka z rodzicami. Rodzice próbują na siłę zmusić malucha do korzystania z toalety, podczas gdy maluch po prostu nie jest na to gotowy.

Komentarze do: Czego należy unikać ucząc dziecko korzystania z toalety?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz