Szukaj

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Podziel się
Komentarze0

Śmierć już dawno przestała być tematem tabu. Obcujemy z nią niemalże na każdym kroku. Jednak w momencie w którym dotyka kogoś z naszych bliskich okazuje się, że mimo tego iż jesteśmy dorośli, zupełnie nie jesteśmy na nią przygotowani. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak o śmierci rozmawiać z dziećmi.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak o trudnych sprawach rozmawiać z dziećmi. Jednak pewne jest to, że jako rodzice nie powinniśmy nigdy unikać odpowiedzi, nawet na te najcięższe pytania.

Jeżeli kiedyś nadejdzie taki moment w którym będziemy musieli pożegnać bliską osobę warto nie ukrywać tego przed swoimi dziećmi. Dla nich to co przemilczane i nieznane jest bardziej przerażające niż sama prawda. Maskowanie swoich własnych uczuć oraz samej śmierci nie ma większego sensu. Dzieci od razu wyczuwają wszelkie zmiany w naszym zachowaniu i usiłują sobie wytłumaczyć zaistniałą sytuację. Czują się zdezorientowane i coraz bardziej odczuwają lęk. Dlatego też nie warto stosować naiwnej taktyki, że jeżeli o czymś nie rozmawiamy to tego po prostu nie ma.

Dziecko prędzej, czy później dowie się czym jest śmierć, dlatego też lepiej aby dowiedziało się o niej od nas samych niż od obcych ludzi. Nie powinniśmy jednak dziecka przytłaczać wizją śmierci, warto ten temat wprowadzać w jego życie stopniowo.


Tak naprawdę okazji do uświadomienia dziecku czym jest śmierć jest wiele. Nie warto z tym czekać do momentu, aż odejdzie ktoś bliski z rodziny, czy też ukochane zwierzątko, lepiej zacząć o tym rozmawiać już wcześniej.


Dzieci mniej więcej do siódmego roku życia nie są w stanie pojąć czym jest śmierć. Kojarzy im się ona z rozstaniem i utratą. Martwe jest dla nich tożsame z czymś „co się nie rusza”. Dopiero po ukończeniu siedmiu lat są w stanie zrozumieć czym tak naprawdę jest śmierć. Dlatego też to właśnie wtedy warto zacząć je uświadamiać. Jeżeli zdecydujemy się na zakup chomika czy też psa powinniśmy powiedzieć dziecku, że będzie żyło krócej od niego i będzie musiał przeżyć jego śmierć.

Warto uświadomić dziecku, że jest ona czymś nieuniknionym i spotka każdego z nas. Jednak nie powinniśmy przerażać dziecka tą wizją, dlatego też powiedzmy mu to spokojnie zaznaczając, że przed nim jeszcze całe szczęśliwe życie wraz z rodzicami oraz dziadkami. Z wiekiem nasze pociechy zaczną rozumieć nie tylko czym jest śmierć, ale także zaczną zdawać sobie sprawę z jej przyczyn.

Rozmawiając z dzieckiem na ten trudny temat pamiętajmy o stworzeniu odpowiedniej atmosfery. Nasz młody rozmówca powinien czuć nasze ciepło oraz opiekę. Musimy mu pokazać, że jesteśmy przy nim i ono nie powinno się o nic bać.

Jeżeli już nadejdzie chwila w której odejdzie ktoś z rodziny, bądź też ukochane zwierzątko, warto porozmawiać o tym szczerze z dzieckiem. Dać mu szansę, aby się wypłakać oraz udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania. Pokażmy dziecku, że mimo tego, że jesteśmy dorośli także przeżywamy bardzo śmierć bliskiej nam osoby. Nigdy nie mówmy o śmierci jako o śnie, możemy wtedy narazić się na niepotrzebne pytania, jak na przykład takie, kiedy babcia bądź dziadek się obudzi.

Nie unikajmy rozmów na temat śmierci z dziećmi. Nie ukrywajmy prawdy, starajmy się mówić prawdę oraz szczerze odpowiadać na pytania. Odejście bliskiej osoby jest trudne zarówno dla nas jak i dla dzieci, ale musimy uświadomić naszym pociechom, że osoby które kochamy zawsze pozostaną w naszych sercach.

Komentarze do: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz