Szukaj

Jak pielęgnować noworodka?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy okres ciąży dobiegnie już końca, a i rozwiązanie przebiegnie bez większych komplikacji, chciałoby się ogłosić zwycięstwo i odpocząć. Jednak to dopiero początek! Trzeba stawić czoła rozpoczynającemu się  macierzyństwu i nauczyć się odpowiednio dbać o dziecko. Jak pielęgnować niemowlę, które dopiero co przyszło na świat?

Jak pielęgnować noworodka?


W drugiej lub trzeciej dobie po porodzie, kiedy ryzyko pojawienia się stanów naglących zmniejsza się do minimum, mamy wraz ze swoimi nowo narodzonymi maleństwami zostają wypisane do domu. Zaczyna się wtedy okres, w którym próbują się dopiero odnaleźć. Szczególnie, gdy jest to ich pierwsze dziecko. Nie wiedzą jeszcze w jaki sposób dbać o nie, aby nic mu nie zagrażało. Pragną zrobić wszystko jak najlepiej i wstydzą się prosić o pomoc. Pomimo tuzina przeczytanych poradników i czasopism pielęgnacja dziecka jawi się jako coś niewykonalnego. W praktyce wszystko wydaje się być trudniejsze.

Nie wstydźmy się prosić o pomoc!

W pierwsze dni, kiedy młoda mama jest jeszcze bardzo słaba, warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Kogoś kto pozwoli nam pojąć wszystkie matczyne czynności, a przy tym zapewni silne wsparcie i miłe towarzystwo, w trakcie tych, jakże trudnych dla nas dni. Dzięki temu szybciej się usamodzielnimy i będzie nam łatwiej.

Witaj w domu!

Już przed porodem trzeba pomyśleć o miejscu, do którego przyniesiemy nowego członka rodziny. Pomieszczenie musi ciepłe, ale też nie zbyt suche. W okresach zimowych można zaopatrzyć się w różnego rodzaju nawilżacze lub pojemniki z wodą, aby zwiększyć delikatnie wilgotność powietrza w otoczeniu dziecka. Młoda mama powinna czuć się w takim miejscu swobodnie i zapewnić sobie maksimum wygody. Tak jak to było w czasie ciąży, tak też teraz obowiązuje nas zasada: ,,Szczęśliwa matka – szczęśliwe dziecko'' i należy jej się trzymać.

Dobrze byłoby też przygotować sobie komfortowy kącik do karmienia  np. fotel i stołeczek pod nogi, tapczan ze zrolowanym kocem lub kanapę, ważne aby mieć gdzie się oprzeć przy karmieniu maleństwa. Należy również zadbać o miejsce do przewijania. Może to być nawet okryta kocem komoda, na której układamy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy lub specjalna nakładka na łóżeczko.

Tak przygotowany przewijak powinien być wyposażony tacę, na której znajdą się wszelkiego rodzaju waciki, czysta przegotowana woda, gaziki nasączone spirytusem oraz podstawowe kosmetyki dla dziecka takie jak mleczko, mydełko, oliwka czy puder. Przyda się też na pewno gumowa gruszka i pałeczki z watą (pamiętajmy, że nie są przeznaczone do uszu i noska dziecka).


Pokoik dla dziecka i matki jest marzeniem każdej z nas, ale najistotniejsze jest tak naprawdę to, abyśmy dobrze się czuły w takim miejscu i aby było w nim dość spokojne.

Moda dla niemowląt

Oczywiście żadna moda nie jest tu potrzebna. Dziecko powinno być ubrane właściwie, tak aby nie było mu ani zbyt gorąco, ani za zimno. Ubranko powinno zapewniać maleństwu poczucie bezpieczeństwa, jednak nie może być też zbyt ciasne! Noworodek ubrany w kaftaniki i pieluszki powinien być zawinięty we flanelowy kocyk. Grubość stroju powinna być dostosowana do pory roku. Na stopki najlepiej jest włożyć dziecku materiałowe buciki lub skarpetki.

Przez pierwsze 2-4 tygodnie najlepiej jest jeszcze nie kupować dziecku śpioszków, ponieważ w tym czasie liczba przewijań jest tak duża, że ich ciągłe zdejmowanie i zakładanie, jest zbyt kłopotliwe. Dziecko może oddawać mocz nawet kilkanaście razy na dobę, ponieważ jego organizm nie potrafi go jeszcze odpowiednio zagęszczać, a i pęcherz jest bardzo malutki.


Jednak od drugiego miesiąca życia, aż do końca pierwszego roku śpioszki stają się już najlepszym rozwiązaniem. Nie krępują dziecka i pozwalają na swobodne rozwijanie się jego ruchów. Odzież niemowlęcia powinno być wykonane z naturalnych surowców, aby wyeliminować ewentualne uczulenia.

Pierwsze kosmetyki

Trzeba zapamiętać jedno. Wszystkie produkty higieniczne, które chcemy wypróbować na naszym maleństwu powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Tego rodzaju atesty dają nam stuprocentową pewność, że dany produkt nie będzie miał niekorzystnego wpływu na delikatną skórę noworodka. Uważajmy też, żeby nie kupić w drogerii kosmetyków, którym kończy się data ważności, ponieważ mimo niskiej ceny, mogą one po kilku dniach, stać się dla nas bezużyteczne.

Leki, które przyjmuje matka karmiąca, powinny być skonsultowane wpierw z lekarzem, ponieważ mogą wpłynąć one na jakość jej mleka i może ona nieświadomie zaszkodzić swojemu dziecku.

Należy również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, która narażona jest na odparzenia i zmacerowania, a przecież taki uszkodzony naskórek staje się doskonałym siedliskiem na groźnych bakterii i grzybów. Poprzez tego rodzaju zaniedbania wiele noworodków cierpi na tzw. pieluszkowe zapalenie skóry, które rozlewa się w okolicy pośladków, pachwin, a nawet w okolicach podbrzusza.  Jak tego uniknąć? Przede wszystkim zapobiegać!

Po każdej kąpieli niemowlęcia należy je dokładnie osuszyć i natłuścić jego skórę łagodną oliwką. U starszych dzieci można zastąpić oliwkę kremem. Jeżeli używamy zasypki to w bardzo małej ilości! W nadmiarze może się ona zbijać w grudki i powodować mechaniczne podrażnienie skóry maleństwa.

Sama kąpiel dziecka też może stać się dla nas nie lada wyzwaniem. Oto kilka podstawowych zasad, których nie nauczono nas przy opisie kąpieli noworodka w Oddziale Położniczym, a o których powinniśmy pamiętać, aby stała się ona dla dziecka zarówno przyjemna jak i bezpieczna.

Na dnie plastikowej wanienki najlepiej jest położyć pieluszkę, aby zmniejszyć ryzyko wyślizgnięcia się dziecka. Miejscem do kąpieli może stać się zarówno łazienka, jak i kuchnia – ważne, aby było nam wygodnie. Zazwyczaj kąpie się dziecko przed wieczornym karmieniem, które zwiastuje jego zaśnięcie.

Jeżeli chcemy użyć myjki to musi to być albo myjka bawełniana, albo kawałek (ok. 1m2) gazy. Nie należy używać gąbek ponieważ mogą stać się one potencjalnym siedliskiem bakterii i grzybów. Potrzebne do kąpieli przybory toaletowe, a także duży ręcznik frotte  powinny pozostawać w bliskim sąsiedztwie.

Po przeczytaniu tych wszystkich zasad pielęgnacji  noworodków, można przysporzyć się jedynie o ból głowy. Nikogo nie dziwią, więc obawy przyszłych matek. Wystarczy być po prostu ostrożnym. Codzienna pielęgnacja maleństwa na pewno wejdzie nam w krew, gdy tylko się usamodzielnimy. Nie ma się co martwić!

Autor:

Jagoda Jęczmień

Komentarze do: Jak pielęgnować noworodka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz