Szukaj

Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Rola ojca w życiu rodziny, często jest sprowadzana do kwestii zarobkowej. Utrzymujące się przez lata stereotypy, wyrządziły więcej krzywdy niż pożytku. Dopiero od niedawna, ojciec zaczyna być doceniany w wychowywaniu dzieci.

Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?

Zarówno ojciec jak i matka są niezbędni do prawidłowego rozwoju potomstwa, wiedza ta, mimo że powszechnie znana, rzadko jest wprowadzana w życie.

Ojciec w odstawkę

Zaczyna się od porodu. Po urodzeniu, to zazwyczaj kobieta spędza większość czasu z noworodkiem. Powodów, dla których mężczyzna ma niewielki kontakt z dzieckiem jest wiele, poczynając od pracy zarobkowej, na którą najczęściej decyduje się ojciec, podczas gdy kobieta jest na urlopie macierzyńskim. Po drugie, kobiety często nieświadomie odtrącają partnerów. Utarło się przekonanie, że kobieta z racji na swój instynkt, wie lepiej, dlatego to ona zajmuje się dzieckiem.

Nie jest rzadkością, sytuacja, gdy mężczyzna boi się opiekować niemowlakiem, uważa, że brak mu wiedzy i doświadczenia w tej kwestii, w czym dodatkowo utwierdzają go żeńskie członkinie rodziny. Należy pamiętać o tym, że mężczyzna równie dobrze potrafi się zająć dzieckiem, nie zrobi tego, co prawda, tak jak matka, ale zrobi to inaczej, co nie znaczy gorzej.

Jaka jest rola ojca w wychowaniu?

Ogromna rola ojca w wychowaniu dziecka jest faktem bezsprzecznym. Rodzice stanowią pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania dla swoich dzieci. Mama i tata, mimo że tak samo ważni, pełnią różne funkcje wychowawcze. Dzieci od urodzenia obserwują i naśladują rodziców, często zupełnie nie świadomie. Przez cały proces socjalizacji, wpajane są im wzorce i normy społeczne, a dzieci jak to dzieci, czasem chłoną bezkrytycznie. Postawa ojca, już na zawsze zostanie w umysłach maluchów. Dlatego ważne jest, aby wzorce, które towarzyszą dzieciom przez całe życie, były jak najlepsze.


Jedną z najważniejszych ról ojca, jest zapewnienie poczucie bezpieczeństwa w rodzinie. Nie chodzi tylko o stabilność finansową, ale również o spokój psychiczny. Im lepszy jest kontakt emocjonalny z ojcem i świadomość, że z każdym problemem można się do niego zwrócić, tym lepiej dla dziecka.

Tata, to zazwyczaj ten członek rodziny, który stawia wymagania i mobilizuje dzieci do działania. Dba o to, żeby wyrosły z nich wartościowi ludzie, znający swoje mocne strony, radzący sobie z problemami i przeciwnościami losu. To właśnie ojciec wprowadza dziecko w świat przygód, otwiera na to co nieznane i daje siłę. Uczy, że oprócz kierowania się w życiu sercem, ważny jest rozum i logiczne myślenie. Dzięki temu, że mózg męski działa, nieco inaczej niż kobiecy, dzieci mogą poznać inny pogląd na świat. Dlatego, tak istotne jest, aby miały oboje rodziców.


Córeczka tatusia

Ojciec to pierwszy mężczyzna w życiu córki i ma ogromny wpływ na jej przyszłe życie uczuciowe. To jaki obraz ojca, pozostanie w głowie dziewczynki, będzie odbijało się na jej życiowych wyborach. Należy zadbać o to, żeby córka czuła się wartościową, wymagającą szacunku kobietą. Tata powinien w takim samym stopniu zadbać o wychowanie syna i córki, bowiem oboje szukają akceptacji w jego oczach.

Dużym błędem jest odsuwanie się od córki, w wieku dojrzewania, zostawiając matkę samą z mnożącymi się problemami. Wiek nastoletni to bardzo ważny okres w życiu człowieka i to właśnie wtedy, warto skupić się na potrzebach dzieci. Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że dziewczyna szuka mężczyzn podobnych do ojca. Gdy nie będzie miała skąd czerpać wiedzy na temat męskości i życia rodzinnego, jej przyszłe wybory mogą okazać się bolesne i nietrafione.

Jaki ojciec taki syn?

O akceptację ojca zazwyczaj bardziej zabiega chłopiec. To właśnie pochwała z ust taty, stanowi większą satysfakcję dla syna. Tata stanowi dla niego wzór męskości, który będzie chciał doścignąć. Uczy go jak postępować z kobietami, dając przykład na co dzień w relacji z matką. Ojciec jest bardzo ważną osobą w życiu chłopca, dobrze, żeby miał kogoś na kim może polegać i porozmawiać. Nie wszystkie problemy chłopiec chce rozwiązywać z matką,
z „męskimi sprawami” lepiej udać się do mężczyzny, który na problem popatrzy z innej strony.

Z racji tego, że mężczyźni są mniej emocjonalni od kobiet, powinni znaleźć sposób na okazywani uczuć dzieciom. Jednym z najlepszych sposobów jest poświęcanie im swojego czasu. Wspólna zabawa, spacer lub wypad za miasto pozwoli zbliżyć się rodzinie.

Rodzice podejmując trud, jakim jest wychowanie dzieci, biorą za nie odpowiedzialność. A to z kolei oznacza, że decydują się na nieustanną obecność w ich życiu. Wydaje się to oczywiste w przypadku matki, niestety ojcowie mają tendencje do sporadycznego zaznaczania swojej obecności w życiu dziecka. Często zdarza się, że rola taty ogranicza się do rozwiązywania problemów w sytuacjach kryzysowych, bądź pojawiania się w ważnych momentach, a to na matkę spada trud życia codziennego.

Autor:

Paulina Łabędź

Komentarze do: Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz