Szukaj

O co należy zadbać w trzecim kwartale życia dziecka?

Podziel się
Komentarze0

„Małe dzieci, mały kłopot...”? Niekoniecznie. Trzeci kwartał życia dziecka to okres, w którym trzeba je otoczyć szczególną troską i opieką, gdyż następuje intensywny rozwój  psychoruchowy – maluch jest coraz bardziej ciekawy świata i zrobi wszystko, by ten świat poznać. 

O co należy zadbać w trzecim kwartale życia dziecka?

A brak doświadczenia u dziecka musi być zrekompensowany naszą obecnością. Nie możemy małego odkrywcy zostawić samego nawet na chwilę, jeśli nie jest zabezpieczony.

Jak wyglądają postępy? W siódmym miesiącu życia niemowlę potrafi już przekręcać się z pleców na brzuszek i z powrotem oraz siedzi całkowicie samodzielnie. Pojawia się także tzw. „sprężynowanie”. Maluch ujęty pod paszki i oparty na podłodze wykonuje gwałtowne ruchy prostowania i zginania nóg w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych. „Sprężynowanie” to jedno z pierwszych ćwiczeń prowadzących do opanowania sztuki stania i chodzenia.

Nie należy pozostawiać potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów w pobliżu dziecka, gdyż każdy mały przedmiot, który dziecko weźmie do ręki, może zostać przez nie połknięty lub niemowlę może się nim zakrztusić. A to właśnie jest okres, w którym dziecko zaczyna świadomie podnosić przedmioty. Początkowo zagarnia je całą dłonią, jednak wkrótce doskonali się praca palców i możliwe staje się chwytanie przedmiotów wyłącznie w paluszki.

Siódmy miesiąc to także czas, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki. Zanim to nastąpi, można zauważyć trwające przez tygodnie ślinienie się dziecka, a w okresie bezpośrednio poprzedzającym ząbkowanie – obrzęk dziąseł. Wyrzynaniu się pierwszych ząbków może towarzyszyć rozgrymaszenie, gorszy sen, a nawet stany podgorączkowe, jednak należy pamiętać, że wyrzynanie mleczaków jest procesem fizjologicznym, który dziecko powinno przejść bez żadnych objawów chorobowych, dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, np. nienaturalnie wysokiej gorączki, należy się skontaktować z lekarzem. Ze swędzeniem dziąseł związanym z wykluwaniem dziąseł u dziecka możemy sobie poradzić, podsuwając mu odpowiednie gryzaczki.


Ósmy miesiąc w życiu niemowlaka to czas, gdy staje się jeszcze bardziej ruchliwe. Potrafi już pełzać lub przesuwać się w pozycji siedzącej z jedną nóżką podwiniętą pod pośladkiem. Odkrywa, że może przesuwać się w pożądanym kierunku i sięgać po przedmioty, które są w zasięgu jego ręki. Także ruch obrotowy dziecka jest dobrze wyćwiczony. W związku z tym, że możliwości ruchowe są bardzo duże, nie wolno go pozostawiać samego poza kojcem lub łóżeczkiem.

Dziecko stara się opanować chwyt z przeciwstawieniem kciuka. Do tego celu służy zabawa z upuszczaniem podanej zabawki. Nie należy wykazywać zniecierpliwienia lecz wytrwale uczestniczyć w zabawie, gdyż służy ona rozwojowi dziecka.


W ósmym miesiącu właśnie niemowlę zaczyna wykazywać pierwsze oznaki abstrakcyjnego myślenia – demonstruje swoją radość i niezadowolenie, nasłuchuje tykania zegara starając się zajrzeć do środka, a także zaczyna wykazywać nieufność w stosunku do osób obcych.

Można już pomyśleć o rozszerzeniu diety malucha i obok karmienia piersią, zupy jarzynowej z mięsem i ścieranych owoców można wprowadzić ugotowane żółtko jaja kurzego. U dzieci z rodzin obciążonych alergią żółtko wprowadza się dopiero około 12. miesiąca. 

Ruchowość dziewięciomiesięcznego niemowlaka jest jeszcze większa, więc pozostawianie go samego zwiększa niebezpieczeństwo urazu. Dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, bez podparcia uwolnić się od pieluszki. Siedząc gromadzi wokół siebie zabawki, postawione zaś, przejmuje na moment ciężar swojego ciała i stoi samodzielnie opierając się na stopach. Wiele niemowlaków potrafi samodzielnie stanąć, wpierając się o sprzęty. Należy szczególną uwagę zwrócić na czystość w domu, gdyż maluch, raczkując po mieszkaniu, opiera się na rączkach, które następnie wkłada je do buzi.

Zabawa w upuszczanie zabawek przybiera na intensywności. Dzięki niej niemowlak uczy się trzymać drobny przedmiot między kciukiem a palcem wskazującym.

To właśnie jest okres, kiedy następuje ogromny postęp nie tylko w ruchliwości ale także w rozwoju psychiki dziecka. Dziewiąty miesiąc to czas, gdy dziecko zaczyna wymawiać pierwsze sylaby, pojmując ich znaczenie. Zazwyczaj łączy dwie jednakowo brzmiące zgłoski, np. ta-ta. Potrafi także zrobić „pa-pa” czy okazać radość klaskaniem w dłonie, a podziękowanie ruchem główki. Rozumie istotę zabawy w chowanego: szuka nie tylko odsłaniając chustę, ale także sprawdzając, czy nie ma nas za fotelem.

Dla każdego rodzica, trzeci kwartał to czas szczególnych doświadczeń: dziecko zaczyna raczkować, mówić, pojawiają się pierwsze ząbki. Jednak postępujący rozwój psychoruchowy powinien wzmocnić naszą czujność. Największym niebezpieczeństwem dla malucha w tym okresie jest możliwość urazów, związana z przemieszczaniem się. Zagrożeniem są także drobne przedmioty, które dziecko, nieświadome ryzyka, wkłada do buzi. Dlatego też trzeba otoczyć malucha dodatkową troską i poświęcić mu bardzo dużo uwagi.

Autor:

Gabriela Godek

Komentarze do: O co należy zadbać w trzecim kwartale życia dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz