Szukaj

Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?

Podziel się
Komentarze0

Na pewno wielu z nas pamięta z dzieciństwa chociaż jednego kolegę, który przechwalał się, że rodzice pozwalają mu w domu na próbowanie alkoholu. Wielu rodziców wierzy, że jest w stanie w ten sposób uchronić swoje dziecko przed alkoholizmem.

Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?

Prowadzący badania naukowcy z Wielkiej Brytanii przepytali 1050 matek trzecioklasistów. Okazało się, że bardzo wiele rodziców – od 15 do 40% – uważa, że pozwalanie dzieciom na próbowanie alkoholu w domu powstrzyma je później przed niebezpiecznymi eksperymentami z trunkiem w gronie rówieśników. Jest jednak wręcz przeciwnie. W przypadku tych dzieci znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że spróbują alkoholu jeszcze przed 9 rokiem życia. 

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili 25-minutowe wywiady z matkami i ich dziećmi. Matki poproszono, by określiły, jak bardzo zgadzają się z takimi stwierdzeniami, jak „Jeżeli rodzice nie pozwolą dzieciom przynajmniej raz spróbować alkoholu, będzie je on bardziej kusić jako tzw. zakazany owoc”, „Pozwalanie dzieciom w wieku poniżej dwunastu lat na próbowanie alkoholu jest bezpiecznym sposobem, by pokazać im, że cos takiego istnieje”, lub „Dzieci, którym ‘daje się łyka’ alkoholu w domu, będą prawdopodobnie mniej skore do ryzykownych eksperymentów z piciem w gimnazjum niż ich rówieśnicy, którzy nigdy wcześniej nie pili”. Natomiast samych trzecioklasistów spytano, czy kiedykolwiek próbowały piwa, wina lub innego alkoholu, oraz czy kiedykolwiek odbyło się to w domu za zgodą rodziców.

Około jedna trzecia badanych dzieci potwierdziła, że zna smak alkoholu. Jeżeli chodzi o matki, najbardziej trafiał do nich argument o „zakazanym owocu” – jedna na trzy kobiety zgodziła się, że zabranianie alkoholu dzieciom sprawiłoby tylko, że bardziej by je pociągał. Około 22 % mam sądziło, że dzieciom, które nauczą się pić alkohol w domu, będzie łatwiej oprzeć się presji rówieśników zachęcających do alkoholowych libacji, a 26 % było przekonanych, że dzieci, które spróbują picia z rodzicami, będą mniej skłonne do alkoholowych eksperymentów gimnazjalnych.


Mimo to, naukowcy podkreślają, że błędem jest sądzić, że to, czy i jak dzieci zachowują się w zetknięciu z alkoholem w domu, pod okiem rodziców, ma jakikolwiek związek z tym, czy i jak piją z przyjaciółmi. Najnowsze badania pokazują, że tak nie jest. Brakuje po prostu dowodów, które potwierdziłyby, że wczesne zetknięcie się z alkoholem jest w stanie ograniczyć jego spożycie w wieku nastoletnim. Można powiedzieć, ze jest wręcz odwrotnie. Autorzy wspomnianego eksperymentu cytują wyniki wcześniejszych badań, które udowadniają między innymi, że piątoklasiści, którym rodzice pozwalali na spożycie alkoholu, dwa razy częściej niż rówieśnicy przyznawali się do spożywania alkoholu w siódmej klasie. Inne badania odkryły, że fakt spróbowania alkoholu w wieku lat 10 pozwalał przewidzieć, że dziecko będzie go spożywać także w wieku lat 14, nawet biorąc pod uwagę działanie innych, psychologicznych i społecznych czynników zwiększających ryzyko problemów z alkoholem.


Wiara w ochronny efekt wczesnego częstowania dzieci alkoholem była najbardziej powszechna wśród białych, pracujących kobiet z wyższym wykształceniem. Naukowcy podejrzewają, że powodem jest fakt, iż picie alkoholu jest bardziej akceptowane w tej grupie społecznej, więc rodzice są bardziej tolerancyjni wobec spożywania alkoholu przez nieletnich. Natomiast innym możliwym wytłumaczeniem, całkowicie odwrotnym od poprzedniego, mogłoby być to, że to kobietom z tej grupy społecznej bardziej niż innym matkom zależy na zapobieganiu piciu alkoholu przez nieletnich, i dlatego próbują powstrzymywać to zjawisko poprzez pozwalanie swoim dzieciom na picie alkoholu w bardzo młodym wieku.

Główna autorka badań, Christine Jackson, konsultant ds. zdrowia publicznego w Research Triangle Institute w Północnej Karolinie, zauważa, że rodzice, którzy popierają dawanie dzieciom „łyka”, są nie tylko bardziej tolerancyjni wobec próbowania przez dzieci alkoholu, ale również częściej angażują dzieci w wykonywanie innych czynności związanych z piciem, takich, jak przynoszenie, czy nalewanie drinków dorosłym. Zachowania takie mogą przynieść efekty, których rodzice z pewnością by sobie nie życzyli. – Wczesne zaznajomienie dzieci z alkoholem, nawet ograniczone do ‘łyków’, może obrócić się przeciwko rodzicom… prowadząc do intensywniejszego spożywania alkoholu przez dzieci w starszym wieku – mówi Jackson. Autorka zachęca do dalszych badań nad tym, jak „proalkoholowe” nastawienie rodziców może wpłynąć na zachowanie ich dzieci w przyszłości.

Komentarze do: Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz