Szukaj

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Podziel się
Komentarze0

Chyba nikt nie lubi wizyt w gabinecie dentystycznym, a szczególnie trudno do takiej wizyty przekonać małe dziecko. Czasami jednak jest ona niezbędna. Sprawdź, kiedy należy wybrać się z dzieckiem do stomatologa!

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Maluch w gabinecie

Na pierwszą wizytę do stomatologa powinniśmy wybrać się, gdy nasza pociecha skończy pół roku, ponieważ to właśnie wtedy pojawiają się pierwsze siekacze. Dentysta zbada jamę ustną naszego dziecka i sprawdzi czy ząbkowanie już się rozpoczęło. Oceni też, czy etap ten przebiega prawidłowo.

Podczas pierwszej wizyty możemy dowiedzieć się od specjalisty, jak pielęgnować zęby i dziąsła malucha. Warto kontrolować ząbki dziecka co trzy miesiące. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że w jego buzi nie dzieje się nic złego.

Dzięki wczesnemu rozpoczęciu wizyt w gabinecie dentystycznym nauczymy też dziecko, że nie ma się czego bać. Warto przed pierwszą wizyta w gabinecie poszukać takiego specjalisty, który jest przyjazny dzieciom.

Przyjazny gabinet


Stomatolog, któremu powierzymy leczenie ząbków naszej pociechy nie może być losowym wyborem. Spędźmy trochę czasu na poszukiwaniu idealnego dentysty, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości komfortem psychicznym naszym oraz malucha. Możemy popytać znajomych, gdzie leczą zęby swoich dzieci oraz przejrzeć fora internetowe, aby zapoznać się z opiniami na temat konkretnego lekarza w swoim mieście.

Jeżeli mamy możliwość leczyć nasze dziecko u pedodonty, nie wahajmy się ani chwili. Pedodonta to lekarz stomatolog, specjalizujący się w leczeniu małych dzieci. Trudno jest znaleźć takiego specjalistę w gabinetach publicznych, ale warto próbować.

Pedodonta potrafi odwrócić uwagę malca, dzięki czemu bezboleśnie i bezstresowo sprawdza jego ząbki, jak i przeprowadza inne zabiegi. Może to oszczędzić wiele nerwów zarówno dziecku jak i rodzicom.


Gabinet, do którego będziemy zabierać naszego malca powinien być odpowiednio wyposażony. Kolorowe ściany ozdobione obrazkami, kącik do zabawy – to elementy dzięki którym maluch zapomni, gdzie jest oraz będzie czuł się bezpiecznie. 

Kontrola mlecznych zębów

Dziecko należy także zabrać na wizytę do stomatologa, kiedy ma już w buzi wszystkie mleczne zęby. Jest to zwykle około trzeciego, czwartego roku życia. Dentysta oceni, czy wszystkie mleczaki rozwinęły się prawidłowo oraz sprawdzi, czy dziecko nie ma wady zgryzu.

Jest to niezbędne do ocenienia, czy zęby stałe będą wyżynać się prawidłowo. Jeżeli lekarz stwierdzi ubytki w ząbkach malucha, podejmie natychmiastowe leczenie. Zęby mleczne są słabsze niż stałe, dlatego próchnica rozwija się w nich znacznie szybciej. Dlatego też nie należy zwlekać z odwiedzeniem stomatologa do czasu, gdy zauważymy już istniejące ubytki. Jeżeli zaczniemy leczenie zbyt późno, jedyną możliwością może okazać się usunięcie zęba z próchnicą. To z kolei może skutkować w przyszłości wadą zgryzu.


Pierwsze zęby stałe

Czujnym należy być również, gdy dziecko jest starsze. Niezwykle ważnym etapem jest zmiana zębów mlecznych na stałe. Jako pierwsze, już około szóstego roku życia, wyżynają się trzonowce, czyli szóstki. Często zostają niezauważone, gdyż wyżynają się jeszcze przed wypadaniem zębów mlecznych.

Szóstki wymagają szczególnej opieki, ponieważ ze względu na swoje usytuowanie w jamie ustnej, bywają omijane przy szczotkowaniu. Prowadzi to zwykle do tego, że są bardzo wcześnie atakowane przez próchnicę.

Dzięki systematycznym wizytom w gabinecie dentystycznym wyżynanie szóstek nie zostanie niezauważone. Pozwoli to też na odpowiednie zabezpieczenie zdrowych zębów poprzez prosty zabieg o nazwie lakowanie. Gdy wszystkie stałe zęby są już zalakowane,  należy regularnie sprawdzać szczelność laku.

Systematyczne wizyty u stomatologa z dzieckiem, któremu wyżynają się stałe zęby, pozwala także odpowiednio wcześnie wykryć różnego rodzaju wady zgryzu. Mogą one wymagać założenia aparatu ortodontycznego, jednak zauważone odpowiednio wcześnie, mogą być skorygowane innymi metodami, na przykład ruchomym aparatem, zakładanym na noc.

Gdy dziecko jest starsze, należy kontynuować wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu wszystkie ubytki zostaną wykryte wcześnie i nie będzie koniecznie inwazyjne i bolesne leczenie. Gdy zauważymy ubytek w zębach dziecka, również nie zwlekajmy z wizytą. Nieleczona próchnica może zaatakować pozostałe zęby oraz prowadzić do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej.

Profilaktyka przede wszystkim!

Od najmłodszych lat warto wpajać dziecku zasady prawidłowej higieny  jamy ustnej. Przypominajmy pociechom o regularnym i dokładnym myciu zębów, zachęcajmy je do zdrowej diety, ograniczając cukier, zabierajmy je na regularne przeglądy do dentysty. Pilnujmy także, aby szczoteczka dziecka była zmieniania co trzy miesiące, a kupując pastę do zębów, zadbajmy o to, aby zawierała fluor.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zadbajmy o to, aby przyzwyczaić nasze dziecko do bezstresowych wizyt w gabinecie dentystycznym. Czasami niestety zabieg nie może obejść się bez bólu, wtedy warto nagrodzić dziecko i pochwalić za odwagę oraz wytrzymałość.

Komentarze do: Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz