Szukaj

Kiedy podarować dziecku psa lub kota?

Podziel się
Komentarze0

Każde dziecko uwielbia zwierzęta. Dla malucha są one przyjaciółmi oraz dostarczają wiedzy na temat świata zwierząt. Jednak większość rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas, by kupić dziecku zwierzaka? Oto kilka wskazówek, które odpowiedzą na wątpliwości rodziców związane  z posiadaniem psa lub kota w domu.

Kiedy podarować dziecku psa lub kota?


Dziecko, które wychowuje się w obecności zwierząt domowych uczy się bezwarunkowej miłości oraz lojalności. Co więcej, ma sposobność pomagać w pielęgnacji i karmieniu psa lub kota, ucząc się w ten sposób odpowiedzialności. W zamian zwierzęta odwdzięczają się, zapewniając dziecku swoje towarzystwo oraz dobrą zabawę.

Ogólnie przyjmuje się, że lepszym towarzyszem dla dziecka jest pies niż kot. Psy są bardziej cierpliwe w przeciwieństwie do kotów oraz bardziej tolerancyjne. Koty z kolei, wolą przebywać w towarzystwie dorosłych i zdarzają się przypadki, że stanowią niebezpieczeństwo dla dziecka.

Nim zdecydujesz się zakupić psa lub wziąć go ze schroniska, wcześniej zastanów się nad kilkoma kwestiami:
  • Czy twoje dziecko dobrze znosi obecność zwierząt?
  • Czy w twoim domu jest wystarczająco dużo przestrzeni dla dziecka i dla psa?
  • Czy twój napięty grafik, powoli ci na opiekowanie się dzieckiem i psem?

Są to bardzo istotne kwestie, nad którymi należy się zastanowić, nim podejmiemy decyzje odnośnie przyjęcia nowego członka rodziny, psa.


Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment, by podarować dziecku psa. Jednak równie istotną sprawą jest wybór właściwego psa, spokojnego dostosowanego do wieku dziecka.

Nim zakupimy psa, powinniśmy zastanowić się nad :


  • Rasą
Rasą, bowiem nie wszystkie rasy psów są odpowiednie dla najmłodszych. Najlepiej zdecydować się na rasę, która powszechnie uważana jest za przyjazną i cierpliwą. Przed przyprowadzeniem psa do domu warto spędzić z nim trochę czasu i zaobserwować jak zachowuje się w kontaktach z dziećmi. Dobry pies jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich, nie uciekną przed najmłodszymi oraz nie gryzie gdy maluch szarpnie go lub pociągnie za ogon.

  • Płcią
Płeć ma również istotne znaczenie. Okazuje się bowiem, że suki są spokojniejsze i mniej agresywne niż psy. W związku z tym są bardziej polecane do kontaktów z małymi dziećmi.


  • Wiekiem
Wiek psa jest również istotnym czynnikiem. Podarowanie dziecku szczeniaka sprawia, że wychowuje się on od samego początku z dzieckiem i jest przyzwyczajony do jego obecności. Jednak musisz być świadoma, że młody szczeniak, to prawie to samo co drugie małe dziecko, którym musisz się zaopiekować. Z kolei dojrzałe zwierzęta potrafią zadbać o siebie, lecz mają już swoje przyzwyczajenia i trudno przewidzieć jak zareagują na pojawienie się małego dziecka.


Wspólne przebywanie zwierząt i dzieci ma wiele plusów, jednak niesie ze sobą także wiele zagrożeń. W związku z tym, nim podejmie się decyzje związana z zakupem psa należy to dokładnie przemyśleć. Decyzja o włączeniu zwierzaka do rodzinny nie powinna być podjęta pochopnie pod wpływem chwili, tak by nie skrzywdziła uczuć dziecka ani czworonoga.

Komentarze do: Kiedy podarować dziecku psa lub kota?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz