Szukaj

4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?

Podziel się
Komentarze0

4 miesiąc życia dziecka jest okresem niezwykle ważnym. Do tej pory maluch nabrał wiele umiejętności, którymi w dużym stopniu odznacza się od nowo narodzonego dziecka. Przez pierwsze trzy miesiące życia ciało malucha przystosowuje się do otaczającego go świata, później zaczyna poznawać i reagować na bodźce.

4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?

Czteromiesięczny maluszek nawiązuje już kontakt z bliskimi osobami, coraz aktywniej spędzając czas. Odkrywa własne ciało i uczy się kontrolować mięśnie. Zaczyna rozpoznawać to, co czuja inni, a także przewidywać to, jak jego własne działanie wpływa na zachowanie otoczenia. 

Rozwój ruchowy dziecka

Niemowlę stopniowo uczy się kontrolować swoje ruchy. Już przed ukończeniem pierwszego miesiąca zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami i wyciągać do nich ręce, a gdy może je już dosięgnąć, zaczyna wkładać je do ust. Są to odruchy świadome, a maluch uderzając we wszystko piąstkami - bawi się. Dostrzega, że przedmioty mają kształty, wielkość, kolory, a nawet teksturę. Trzeba jednak uważać, by dziecko nie połknęło czegoś przez przypadek, a najlepiej usunąć drobne przedmioty z jego pola widzenia.

Leżąc na brzuszku i opierając się na przedramionach maluch potrafi unieść główkę dumnie i pewnie odrywając przy tym klatkę piersiową od podłoża. W ten sposób zaspokaja swoją ciekawość świata, może sam wszystko doskonale obserwować i poznawać przez dotyk. Również w wieku dwóch/trzech miesięcy wiele niemowląt wpatruje się w swoje dłonie przybliżając je i oddalając od twarzy. Są to początki rozwoju koordynacji wzrokowo - ruchowej.

Czteromiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze obracać się z brzuszka na plecki, ale leżąc na plecach ze zgiętymi nóżkami może swobodnie "przerolować" się na bok całym ciałem. Zaczynają się też pierwsze ćwiczenia - nogi pracują naprzemiennie, kopiąc raz jedną raz drugą, a uniesiony malec nie podpiera się nimi, ale je podkurcza.

Rozwój społeczny

4 miesiąc życia to czas, gdy zmienia się u dziecka stosunek do obcych. Nawet zwyczajowe wizyty u lekarza charakteryzują się żywiołową radością i uśmiechem. Rozwija się wówczas poczucie integracji z innymi, a maluch zaczyna odczuwać potrzebę uczestnictwa w życiu rodzinnym. Reaguje na kontakt z bliskimi ożywieniem ruchowym, śmiechem i gaworzeniem. Wtedy potrafi w pełni okazywać radość. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że inni reagują na jego widok z uczuciem i miłością. Odczuwa też w jakiś sposób nastroje matki i nieświadomie przyjmuje je jako własne. Jeśli słyszy, że ktoś go woła odwraca odruchowo głowę w stronę wołającej go osoby. Uczy się także sam zwracać na siebie czyjaś uwagę, najczęściej przez krzyk.


Co ważne, po 4 miesiącach ustala się dobowy rytm snu i czuwania. Dziecko, co prawda, nie przesypia całej nocy, ale potrafi spokojnie przespać od 4 do 6 godzin! W ciągu pełnej doby standardem jest 12 godzin, z czego zazwyczaj za dnia przypadają dwie krótsze i jedna dłuższa drzemka. Dla lepszych efektów usypiania malucha, warto urozmaicić mu dzień zapewniając ruch, zmianę powietrza (spacery), a także wiele emocji, które po prostu zmęczą i wymuszą potrzebę snu.


Umiejętność jedzenia

Niemowlę otwiera usta, gdy zbliżamy do niego sutek lub smoczek. Umiejętność ta może być wykorzystana, podczas nauki jedzenia z łyżeczki podając mu na niej odrobinę mleka. To dobre przygotowanie do przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Większość rodziców zaczyna wprowadzać pokarmy stałe właśnie koło 4 miesiąca życia, podając na początku kaszki i kleiki wzbogacone żelazem. Nie należy się z tym spieszyć, ale równocześnie trzeba pamiętać, że niektóre maluchy chętniej akceptują nowe pokarmy wcześniej niż później.

W ciągu doby niemowlę zjada średnio 6 posiłków o objętości 150ml. Silna reakcja dziecka na bodźce, które do niego docierają, może rozproszyć go podczas karmienia. Malec grymasi, przestaje ssać. Należy więc karmić go w miejscu cichym i spokojnym, a także pogodzić się z trudnościami, jakie występują podczas żywienia - dziecko uwielbia się bawić jedzeniem rozrzucając je dookoła. Spożywanie posiłków powinno sprawiać radość zarówno dziecku, jak i nam. Nie możemy się więc przy tym denerwować, ponieważ maluch również odwzajemni nasze nastroje. Należy jednocześnie uczestniczyć w zabawie, wyznaczając jej granice.

Umiejętność porozumiewania się


Czteromiesięczne dziecko trenuje różne odgłosy. Gaworzy ze sobą w sposób bardzo zróżnicowany i wyraźny, wydaje pierwsze samogłoski i spółgłoski. Ponadto ma również zdolność dawania sygnałów dotyczących zmęczenia czy też głodu. Jeżeli jest zmęczone, okazuje to marudzeniem, a gdy budzi się po półgodzinnej lub piętnastominutowej drzemce przeważnie oznacza to, że właśnie tyle snu potrzebuje.

Kiedy maluch jest głodny pochyla się w stronę podawanej piersi, butelki lub kierowanej do ust łyżeczki. Gdy jest wystarczająco najedzone to odwraca głowę, próbując odepchnąć rączką dłoń karmiącej osoby, smoczek butelki lub pierś.

Na etapie 4 miesięcy można zauważyć, że zmienia się tryb przyjmowania posiłków. Może zdarzyć się tak, że dziecko będzie domagać się jedzenia w porze, w której dotychczas się bawiło. Proces utrwalania nowego rytmu dnia nie trwa jednak długo.

Jako poradę odnoszącą się do dobrego wychowania możemy zalecić czerpanie radości z postępów, jakie wykazuje nasz maluszek. Bawmy się z nim radośnie reagując na jego zaczepki, rozśmieszając go, robiąc śmieszne miny i okazując dużo miłości.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Komentarze do: 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz