Szukaj

Jak rozwija się dziecko od 10 do 12 miesiąca życia?

Podziel się
Komentarze0

Dziecko w ostatnich miesiącach pierwszego roku dokonuje czegoś, na co czekają wszyscy rodzice – stawia pierwszy krok, zaczyna nazywać mamę i tatę. Przy tym doskonali inne umiejętności psychoruchowe. Czy wiesz, co Twoje niemowlę powinno umieć mając dziesięć, jedenaście i dwanaście miesięcy?

Jak rozwija się dziecko od 10 do 12 miesiąca życia?

Dziesiąty miesiąc życia


Nastał kolejny etap w nauce chodzenia. Niemowlę samo siedzi, siada i stoi z drobną pomocą. Powoli zaczyna stawać, wciąż podtrzymując się na różnych przedmiotach, obciążając na zmianę nóżki, unosząc stopę. Malec coraz lepiej utrzymuje równowagę ciała, korzystając jeszcze z czyjejś pomocy. Pierwszy samodzielny krok powinien nastąpić zaledwie w przeciągu miesiąca.

Dziecko doskonali ruchy dłoni i umiejętność jedzenia. Coraz lepiej chwyta przedmioty palcami, potrafi np. włożyć kółko z dziurką na bolec, utrzymywać w ręku przedmioty czy pić z przytrzymywanego kubeczka. Oprócz tego wzrasta zainteresowanie zabawką, pieluszką i dziecko poszukuje schowanych rzeczy.

Zauważalne są postępy w mówieniu, myśleniu abstrakcyjnym, komunikowaniu się gestami. Następuje udoskonalenie powiązań słowno-rzeczowych, niemowlę posługuje się nawet kilkunastoma pojęciami, rozglądać się za wskazanymi rzeczami lub osobami, odwraca się lub wyciąga rączkę w stronę rodziców. Malec potrafi witać się kiwając główką, wykonuje ruchy pożegnalne „pa-pa”, czy robi „kosi-kosi”. Mimika jest na tyle rozwinięta, że wyraźnie odzwierciedla nastrój dziecka – złość, gniew czy radość.

Ważne jest rozszerzanie diety dziecka. W dziesiątym miesiącu należy dalej karmić i poić pokarmem matki, kontynuować podawanie jarzyn oraz mięsa, natomiast można już powoli podawać soki owocowe, kaszkę kukurydziana czy kluseczki z mąki kukurydzianej. Wprowadzone do diety mogą być bezglutenowe ciasta drożdżowe lub biszkoptowe, najlepiej upieczone w domu, gdyż te kupne zwykle zawierają niewskazany dla diety malca tłuszcz cukierniczy.

Najczęściej w w miarę poszerzania diety, w czwartym kwartale pierwszego roku życia niemowlęcia zaczyna się proces odstawiania od piersi. Wiele kobiet przedłuża jednak karmienie powyżej pierwszego roku życia, co ma dla dziecka znaczenie bardziej psychiczne niż odżywcze. Jeżeli matka ma jeszcze dostateczną ilość pokarmu i nie decyduje się na odstawienie dziecka od piersi, nie musi podawać dziecku mleka krowiego.


Jedenasty miesiąc życia

Dalsze doskonalenie umiejętności ruchowych. Dziecko jest zaciekawione otoczeniem i posiadanie już pewnych umiejętności sprawia, że malec swobodnie przemieszcza się, często zmieniając pozycje: na przykład od siedzenia i przesuwania się w pozycji siedzącej, podginając jedną nogę i odpychając się nią, do stania oraz kroczenia bokiem, wspierając się na meblach, krawędziach łóżeczka, potem wreszcie raczkując. Przytrzymywanie niemowlę zaczyna stawiać pierwsze kroki i samodzielne chodzenie to już tylko kwestia czasu.


W niemowlęciu wzrasta ciekawość wszystkimi przedmiotami. Właśnie przemieszczanie się jest najczęściej związanie z poszukiwaniem jakiejś rzeczy. Sam proces zmieniania pozycji sprawia dziecku niesamowitą przyjemność. Na tym etapie malucha zaczyna wszystko interesować, chce wszędzie zajrzeć, i ściąga na siebie to, co znajduje się w zasięgu jego rączki. Trzeba już bardzo pilnować, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Malec już mocno i zręcznie chwyta nawet najdrobniejsze przedmioty, rozpoznaje kształty klocków, które wkłada do odpowiednich otworów, buduje z klocków wieżę.

W jedenastym miesiącu dziecko coraz lepiej komunikuje się i okazuje uczucia. Jego słownictwo składa się głównie z sylab, takich jak „ma-ma”, „ta-ta”, „ko-ko”. Malec porozumiewa się gestami, naśladuje innych. Niemowlę doskonali rozumienie słowno-rzeczowe, wskazuje bardzo dużo wymienionych przedmiotów. Szczególnie demonstruje uczucia w stosunku do matki, okazuje radość, kiedy powraca nawet po krótkiej nieobecności. Jednocześnie dziecko jest bardzo niechętne i lękliwe wobec innych osób.

Wciąż kontynuuje się rozszerzanie diety. Nastał okres wprowadzeniu glutenu (pieczywo, kaszki, mąka) i jeśli zmniejsza się laktacja – mleka krowiego. Najlepiej aby było ono w zmodyfikowanej postaci jak np. jogurt dla niemowląt (dobrze, jeśli są z probiotykami, gdyż korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit), twarożek czy starty żółty ser w niewielkich ilościach. Można wkluczyć do jadłospisu wysokogatunkowe wędliny, gotowane lub pieczone mięso oraz ryby. Około roku można po raz pierwszy spróbować podać dziecku ugotowane żółtko jaja kurzego.

Dwunasty miesiąc życia

W tym momencie niemowlę powinno ważyć około 10 kg, mierzyć około 75 cm oraz mieć od 4 do 6 zębów. Dziecko zna i potrafi wskazać wiele przedmiotów, a samodzielnie wymawia pojedyncze dwusylabowe wyrazy. Stawia pierwsze kroki, samodzielnie porusza się, wkłada do buzi przygotowane kęsy pożywienia, pije z kubeczka, stara się posługiwać łyżką. Szlifuje to, czego się już nauczyło.

Dziecko w ciągu trzech ostatnich miesięcy pierwszego roku życia dokonuje niesamowitego przełomu. Z jeszcze bezbronnej istoty coraz bardziej się usamodzielnia, zaczyna komunikować się z innymi, wchodzić w interakcje, pokazywać emocje i wyrażać pragnienia. Już wtedy ważne jest, aby zacząć proces wychowywania dziecka, uczyć go odpowiednich nawyków zarówno żywieniowych jak i socjalizacyjnych.

Autor:

Kaludia Raczek

Komentarze do: Jak rozwija się dziecko od 10 do 12 miesiąca życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz