Szukaj

Ból piersi: obrazowanie nie przynosi znaczących korzyści

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli jesteś kobietą doświadczającą bólu piersi, twoją pierwszą myślą może być wizyta u lekarza oraz badanie techniką obrazowania, aby przekonać się, co jest z tobą nie tak. Pierwszy podstawowy instynkt, który nie powinien nikogo dziwić. Ale teraz, nowe badanie pokazuje, że badanie metodą obrazowania w kierunku bólu piersi może nie mieć żadnych liczących się korzyści. Badanie to zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of General Internal Medicine.Naukowcy bowiem stwierdzili, że u kobiet, z całkowicie normalnym badaniem piersi, przeprowadzenie jeszcze badania obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, mammografia czy też metodą ultradźwięków, zdaje się nie mieć wielkiej różnicy, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji, zarówno ze strony pacjentki, jak i samego lekarza.

Niektórzy eksperci sugerują przeprowadzanie dodatkowych testów u kobiet, które doświadczają bólów piersi. Ma to pomóc w upewnianiu pacjentki, że nie grozi jej nic złego. A jednak, jak się okazuje, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, jak mówi pani doktor Mary Beth Howard ze szkoły medycznej Boston University School of Medicine.

Badacze zauważyli, że nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego, w jaki sposób lekarze powinni postępować z bólem piersi, chociaż niektóre kobiety są spokojniejsze, kiedy zostaną poddane dodatkowym badaniom w tym kierunku.

Badanie, o którym mowa, objęło 916 kobiet, które doświadczyły bólu piersi i które zostały skierowane do centrum medycznego Boston Medical Center w latach 2006 – 2009. Badacze przyjrzeli się temu, w jaki sposób zgłaszające się pacjentki, poddawane badaniu metodą obrazowania, były diagnozowane i leczone, w porównaniu do kobiet, które nie przechodziły takich testów.


W sumie, na 916 kobiet u 6 stwierdzono raka. Pozostałe miały inną oznakę raka – na przykład, nowotwór stwierdzony w drugiej piersi w drodze badania mammograficznego, albo też guzek w piersi. Badacze odkryli również, że u kobiet, które miały przeprowadzane badania metodą obrazowania jedynie w kierunku raka piersi w tamtym konkretnym momencie, istniały dodatkowe negatywne czynniki, takie jak wielokrotne wizyty u lekarza, wielokrotne badania mammograficzne oraz wielokrotne badania innego rodzaju.

Jak podają specjaliści z Mayo Clinic, ból piersi bardzo rzadko oznacza, że kobieta ma raka piersi. Jednocześnie, eksperci absolutnie nie odradzają wizyty u lekarza, jeżeli odczuwasz tego rodzaju ból.

Uczucie bólu może mieć różne oblicza: może to być wrażliwość piersi po prostu, uczucie palenia, a nawet napięcie w tkance piersiowej. Przyczyny bólu piersi są liczne: może chodzić o wpływ hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego, może chodzić o cystę w piersi, może chodzić o jakiś uraz. A nawet, wyjaśniają eksperci, bóle piersi mogą być związane z przyjmowanymi lekami oraz z rozmiarem piersi.

Badania mające zdiagnozować przyczynę tego bólu również są różne. Jest to badanie fizyczne, kiedy lekarz sprawdza piersi oraz węzły chłonne, a także inne części ciała bliskie piersi, takie jak płuca albo serce. Celem takiego szczegółowego badania jest dowiedzenie się, czy te organy nie są przyczyną bólu.

Jeżeli lekarz stwierdza w piersi guzek, stwardnienie albo ból pod naciskiem palców, może wtedy zlecić przeprowadzenie badania mammograficznego, badania ultradźwiękami, a także biopsję. Tutaj chodzi już po prostu o wykluczenie raka piersi, wyjaśniają specjaliści z Mayo Clinic.

Komentarze do: Ból piersi: obrazowanie nie przynosi znaczących korzyści

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz