Szukaj

Żywienie niemowląt - co podawać i kiedy?

Podziel się
Komentarze0

Półki z jedzeniem przeznaczonym dla niemowląt uginają się pod ciężarem zupek, przecierów, kaszek, deserków, ciasteczek i innych pyszności. Wybierając produkty dla dziecka należy kierować się jego wiekiem, upodobaniami i tym, że dieta powinna być urozmaicona. Każdy posiłek powinien dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości energii, witamin i składników odżywczych, aby wspomagać prawidłowy rozwój.

Żywienie niemowląt - co podawać i kiedy?


Według schematu żywienia niemowląt ogłoszonego w 2007 roku mleko powinno być jedynym pokarmem jaki przyjmuje noworodek do pierwszego półrocza życia. Do szóstego miesiąca życia układ pokarmowy nie jest w pełni sprawny, a niektóre enzymy nie są jeszcze produkowane.  i podawanie dziecku cokolwiek innego może mu zaszkodzić. Kiedy dziecko jest karmione piersią to stwierdzenie jest jak najbardziej trafne – mleko matki wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i stanowi naturalną ochronę. Jeśli jednak dziecko jest karmione mlekiem zmodyfikowanym – już w piątym miesiącu życia można jego dietę urozmaicić

Według wcześniejszych zaleceń, mleko początkowe nr 1 podawało się dziecku do czwartego miesiąca życia, natomiast w ostatnim czasie stwierdzono, że mlekiem początkowym niemowlę może, a nawet powinno być karmione do szóstego miesiąca. Wpływa to pozytywnie na rozwój układu pokarmowego  – dziecko łatwiej je trawi ze względu na zastąpienie tłuszczu zwierzęcego tłuszczem roślinnym i ze względu na obniżoną zawartość białka.

Nowe dania, wprowadzane po 5 miesiącu życia (w przypadku wcześniejszego podawania mleka modyfikowanego) i po 6, (jeśli dziecko jest karmione piersią) powinny być wprowadzane ostrożnie i pojedynczo. Jest to bardzo istotne, gdyż pomaga wykluczyć alergię dziecka na dany produkt. Produkt podajemy w małych ilościach (trzy-cztery łyżeczki), a po kilku dniach nieznacznie większą porcję. W tym czasie nie należy podawać żadnych innych nowości.

Alergia może objawiać się wysypką, bólem brzuszka, katarem, kaszlem, bądź śluzowatym stolcem. Należy przy tym pamiętać, że najczęściej uczulają owoce cytrusowe, banany, truskawki, ryby, pomidory, a także gluten.

Pierwszą nową rzeczą w menu niemowlaka powinien być przecier warzywny. Jest to zupka na ugotowanych, zmiksowanych warzywach z dodatkiem dobrej jakości tłuszczu (oliwa z oliwek, masło). Zupki te są najczęściej dwuskładnikowe (na przykład ziemniaki i marchewka, dynia i korzeń pietruszki) i nie zawierają żadnych dodatków zbożowych ani mięsa.


Przy początkowym podawaniu przecierów warzywnych, muszą być one dokładnie zmiksowane. Później należy zmieniać konsystencję gładkiego musu wprowadzając niewielkie, miękkie, wyczuwalne grudki. Z czasem posiłek można rozdrabniać widelcem, aż w końcu kroić na małe cząstki. Jeśli zbyt długo zwleka się z podawaniem dziecku innych konsystencji, w późniejszym czasie będzie ono miało problem z nauczeniem się przyjmowania posiłków innych niż papka. Nawet, jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków, można mu podawać miękkie produkty do gryzienia. Świetnie sprawdzi się w tej roli banan. Będzie to nowa konsystencja w diecie malucha i dziecko bardzo szybko przyzwyczai się do nowych form.

Dziecko karmione wyłącznie mlekiem nie ma potrzeby przyjmowania innych płynów. Wraz z urozmaicaniem menu w inne produkty, należy podawać dziecku wodę mineralną niskosodową. Nie ma konieczności pojenia dziecka herbatkami dla niemowląt, ale nie ma też do tego przeciwwskazań.

Gluten ze względu na swoje właściwości alergiczne powinien być podawany bardzo ostrożnie. Objawy alergii występują już po kilku dniach podawania glutenu. Zaleca się dawanie 2-3 gram (na 100 ml mleka, bądź zupki) glutenu w postaci ugotowanej kaszy manny. Pierwszą porcję najlepiej podać nie wcześniej niż w 5 miesiącu i nie później niż po 6 miesiącu życia. Po około dwóch, trzech miesiącach ilość kaszki może wzrosnąć do 6 gram na 100 ml płynu. W około 9-10 miesiącu życia, niewolę może już zjeść kromeczkę chleba.

Trzymając się zasady wprowadzania jednego nowego dania do menu dziecka, można bez obaw wprowadzić ryby. Ryba, mimo że może wywołać alergię, jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych, dlatego rybę można wprowadzać już po 6 miesiącu życia w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym i po 7 miesiącu, jeśli dziecko jest karmione piersią.

Niemowlętom należy podawać specjalne kaszki dla niemowląt, ponieważ już około szóstego miesiąca życia, zapas żelaza wyczerpuje się. Specjalne kaszki zawierają odpowiednią ilość, łatwo przyswajalnego dla dziecka żelaza. Kaszki mleczne podajemy dzieciom karmionym sztucznie, natomiast bezmleczne dzieciom karmionym piersią.

Najważniejszą zasadą urozmaicania diety maluszka jest podawanie posiłków wtedy, kiedy jest on zadowolony i spokojny, żeby nie zniechęcić go do poznawania nowych smaków.

Komentarze do: Żywienie niemowląt - co podawać i kiedy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz