Szukaj

Zabawy edukacyjne dla trzylatka

Podziel się
Komentarze0

Zabawy edukacyjne stwarzają dzieciom podstawy do rozwoju intelektualnego i społecznego. Dziecko w wieku trzech lat rozwija się na poziomie poznawczym i motorycznym, dlatego zabawy tego typu służą gromadzeniu zdobytych informacji oraz ich utrwalaniu.

Zabawy edukacyjne dla trzylatka

Uczyć bawiąc

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak od małego wzbudzić w dziecku chęć do nauki i rozwijać go intelektualnie. Służą temu zabawy edukacyjne. Najpopularniejsze to te z gotowymi pomocami, w których zawarta jest konstrukacja do wykonania. Polegają one na rozróżnianiu cech przedmiotów: barwy, kształtu i wielkości. Łamgłówki i zagadki umożliwiają utrwalanie wiadomości. Z trzylatkiem można także ćwiczyć mięśnie narządów mowy np. poprzez powtarzanie rymowanek. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajek, które pomoże rozwinąć wyobraźnię.

Dobra zabawa to podstawa

Kreatywność i spontanicznosć w tej dziedzinie są mile widziane, ponieważ jeśli chcemy wzbudzić zainteresowanie w dziecku musimy być zaangażowani. Starajmy się nie narzucać sztywnych reguł i pozwólmy, żeby one same kształtowały się w grze. Powinno zależeć nam przede wszystkim na tym, aby maluch dobrze się bawił. Nie starajmy się wpajać mu nowej wiedzy, a jedynie powtarzać systematycznie tą poznaną. Jeśli natomiast brakuje nam pomysłów zawsze możemy skorzystać z dostępnych na rynku pomocy, różnego rodzaju gier, książeczek i maskotek.

Zalety zabaw dydaktycznych

Dydaktyczny charakter zabawy kształtuje pamięć dziecka, jego percepcje wzrokowe i słuchowe, sprawności manualne i myślenie. Nie wszystkie jednak gry edukacyjne przeznaczone są dla trzylatków. Musimy zwracać szczególną uwagę na to dla jakiej grupy wiekowej zostały one przeznaczone. Odpowiednio dobrane angażują różne rodzaje inteligencji dziecka i umożliwiają przygotowanie go do dalszej edukacji. Kształtują one inteligencję interpersonalną, ruchową, językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną oraz muzyczną. Dziecko dodatkowo wyrabia pewne cechy charakteru takie jak: systematyczność, wytrwałość i samodyscypilnę.

Zobacz także:

Zabawa nie tylko bawi, ale i uczy! Rola zabawy w wychowaniu dziecka

Uczymy przez zabawę!

Autor: Julita Jędrych

Komentarze do: Zabawy edukacyjne dla trzylatka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz