Szukaj

Jakie okulary wybrać dla dziecka?

Podziel się
Komentarze1

Problemy ze wzrokiem coraz częściej zaczynają się już we wczesnym wieku. Dlatego już wtedy warto ukształtować w dziecku nawyk noszenia okularów i wytłumaczyć, jak o nie dbać. Działania te będą miały wpływ na stosunek młodego człowieka do okulistyki w przyszłości.

Jakie okulary wybrać dla dziecka?

Problemy z okularami dla dzieci

W pierwszej kolejności przeszkodą będzie na pewno niechęć do ich noszenia. Ograniczone pole widzenia, uczucie dyskomfortu w okolicach nosa lub uszu, w końcu konieczność pamiętania o noszeniu ze sobą etui, to da małego dziecka obowiązki, od których będzie chciało za wszelką cenę uciec. Na szczęście pierwsze lody łatwo przełamać. Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad.

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Moc szkieł narzuca nam lekarz specjalista, ale wybór całej reszty należy do nas. Najwłaściwszym rozwiązaniem, w przypadku jawnej niechęci dziecka do noszenia okularów, jest pozostawienie mu wolnej ręki w sprawie wyboru oprawek. Przede wszystkim mają się jemu podobać. Niech zatem samodzielnie wybierze, kolor fason i wzór. Następnym krokiem będzie uświadomienie maluchowi, że wśród jego rówieśników nie on jeden został „okularnikiem”. Dobrze również przytoczyć kilka postaci z ulubionych bajek dziecka, które również nosiły okulary jak np. Harry Potter. Pomoże mu to w przezwyciężeniu wrażenia bycia gorszym. Dodatkową atrakcją będą kolorowe gadżety jak smycz do noszenia na szyi, bądź ciekawy wzór etui.

Czym różnią się okulary dla dzieci od innych?

Szkła w okularach dla maluchów z oczywistych względów bezpieczeństwa powinny być plastikowe. Co prawda takie szkła szybciej się niszczą, ale przydatność jednej pary okularów i tak jest stosunkowo krótka. Dziecko rosnąc szybko, będzie potrzebowało nowej pary. Poza tym wybierzmy model oprawek z szerokim noskiem i sylikonowymi podkładkami, będą wygodniejsze i dodatkowo nie będą się ześlizgiwały. Ta sama kwestia tyczy się zauszników. Powinny być miękkie, tak by nie podrażniać delikatnej skóry dziecka i nie zniechęcać go do noszenia okularów.

Obowiązki malucha

Warto już na samym początku przygody z okularami poinstruować dziecko jak powinno o nie dbać. Ich codzienne wieczorne mycie, powinno stać się dla malucha rytuałem. Należy również zwracać mu uwagę na to, żeby po zdjęciu okulary zawsze lądowały w sztywnym etui, a nie gdziekolwiek indziej. Zapobiegnie to ich uszkodzeniu i nauczy dziecko odpowiedzialności.

Pierwszy kontakt z okularami dla dzieci wcale nie musi być bolesny. Trzeba tylko pamiętać o kilku radach i o tym, żeby początkowy czas ich noszenia nie przeraził młodego okularnika. Najlepiej zacząć od kilkunastu minut dziennie i stopniowo wydłużać ten czas.

Marlena Podsiedlik

Komentarze do: Jakie okulary wybrać dla dziecka? (1)

ranyjulek
ranyjulek 31-03-2014 08:17

Jakie okulary?

1

Bardzo pomocny tekst, wielu rodziców ma problem z tym, żeby wybrać najlepsze okulary dla swoich pociech.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze