Szukaj

Jak pielęgnować noworodka podczas pierwszych chwil życia?

Podziel się
Komentarze0

Nawet najbardziej doświadczeni rodzice miewają czasem wątpliwości odnośnie pielęgnacji noworodka. Dbanie o maluszka to nie lada wyzwanie, gdyż należy poświęcić mu dużo uwagi i obdarzyć go szczególną troską. Wbrew pozorom jednak nie jest to takie trudne. Odpowiednie przygotowanie i zapoznanie się z podstawami pielęgnacji, pozwolą uniknąć wszelakich problemów, a sam proces okaże się nie być aż tak skomplikowanym.

Jak pielęgnować noworodka podczas pierwszych chwil życia?

Kosmetyki

Podczas doboru kosmetyków dla niemowlaka należy przede wszystkim pamiętać, aby były one antyalergiczne. Z reguły znaczna ich większość taka jest,  jednak czasem zdarza się, że niektóre z nich posiadają substancje zapachowe, a te z kolei mogą wywołać reakcje alergiczne. W sklepach wybierać więc należy kosmetyki przeznaczone tylko i wyłącznie dla niemowląt. Jak je rozpoznać? Na etykiecie opakowania zazwyczaj producenci zaznaczają, że dany kosmetyk jest bezzapachowy, w 100% naturalny, a jego właściwe działanie potwierdzone jest przez Centrum Zdrowia Dziecka, bądź Instytut Matki i Dziecka.

Kąpiel noworodka

Przede wszystkim należy pamiętać, iż niemowlę nie może być kąpane bezpośrednio w wannie. Potrzebna do tego jest wanienka, która powinna znaleźć się na liście priorytetowych zakupów dla dziecka. Jeśli już ją posiadamy, należy przed rozpoczęciem kąpieli położyć ją w wannie, a następnie przygotować komplet ubranek, pieluszki , ręczniki, mydełko, preparat nawilżający np. oliwkę, a następnie stworzyć miejsce, na których przebierane będzie dziecko po kąpieli. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze w łazience, która powinna wynosić nie mniej niż 24 stopnie Celsjusza, a nie więcej jak 25.

Gdy już jesteśmy pewni, że wszystkie potrzebne rzeczy mamy przygotowane, kolejnym krokiem jest nalanie do wanienki wody. Jej temperatura wynosić powinna wynosić tyle, ile ciało dziecka, czyli ok 37 stopni Celsjusza. Na dnie wanienki położyć można 2 pieluszki, aby maluszek nie ślizgał się po dnie lub użyć specjalnej podkładki pod plecki. Rozebrane dziecko spokojnie podtrzymując pod paszkami, należy położyć do wanienki. Lewą ręką trzeba podtrzymywać je pod pleckami, aby nie zachłysnęło się wodą. Należy zwrócić uwagę, by zanadto nie zmoczyć pępka. Wszystkie ruchy wykonujemy spokojnie i uważnie. Delikatnie namydlamy główkę i całe ciałko, po czym okrężnymi ruchami opłukujemy je z mydła. Robić należy to bardzo ostrożnie, aby piana nie dostała się do oczu naszej pociechy. Potem przenosimy je ostrożnie na przewijak i starannie osuszamy po kąpieli świeżym ręcznikiem

Pielęgnacja pępka

Niezmiernie ważne jest pierwsze 14 dni. Usuwane są wówczas resztki pępowiny i następuje całkowite zagojenie się pępka. W tym czasie trzeba więc szczególnie chronić tę cześć ciała dziecka. Jak to robić? Między innymi poprzez częste wietrzenie, gdyż powietrze przyśpiesza proces gojenia. Ważne jest również częste przemywanie tych okolic spirytusem oraz zakładanie po wykonanej pielęgnacji ochronnego gazika. Czasami jednak zdarza się, że pomimo zachowania wszystkich środków ostrożności, nastąpi wyciek ropy z pępka. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do pediatry, który zleci najprawdopodobniej leczenie antybiotykiem.

Pielęgnacja uszu noworodka

Uszy dziecka wymagają codziennej pielęgnacji. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim, aby nie umieszczać patyczka bezpośrednio w uchu dziecka. Może spowodować to liczne uszkodzenia, dlatego dopuszczalne jest jedynie przetarcie małżowiny usznej wcześniej zwilżonym patyczkiem. Jeżeli zaobserwujemy u malucha zwiększoną ilość woskowiny, wystarczy udać się do najbliższej apteki i poprosić o preparat, który skutecznie ją usunie.

Pielęgnacja oczu noworodka

Jak każda część ciała niemowlaka, tak i ta jest bardzo wrażliwa i wymaga poświęcenia szczególnej ostrożności podczas pielęgnacji. Jak prawidłowo zadbać o oczy dziecka? Należy przygotować sobie dwa gaziki (do jednego i drugiego oka), zwilżyć je solą fizjologiczną, bądź zwykła wodą i następnie przemyć powieki wykonując ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara (od skroni do nosa). Jeżeli zaobserwujemy, że pomimo regularnej pielęgnacji oczy są zaczerwienione, bądź dzieje się z nimi coś niepokojącego, nieunikniona będzie wizyta u lekarza.

Pielęgnacja paznokci noworodka

Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne nożyczki, których kształt i wielkość dostosowany jest do niemowląt. Maluch może bać się tego procesu i początkowo odczuwać dyskomfort, dlatego w pierwszym okresie warto wykonywać tę czynność w trakcie snu.

Jak prawidłowo to robić? Wystarczy pamiętać, aby były one obcięte na prosto. W ten sposób dziecko nie będzie narażone na infekcje.

Pielęgnacja nosa

Do jego prawidłowej pielęgnacji należy używać tzw. gruszki. Jest to specjalny przyrząd przeznaczony do usuwania wydzieliny z nosa. Nabyć możemy ją w każdej aptece. Aby być pewnym, że nos niemowlaka został w 100% oczyszczony, można wpuścić do każdej z dziurek po kropli soli fizjologicznej, a następnie ułożyć pociechę w pozycji leżącej na brzuchu.

Pielęgnacja jamy ustnej

Ząbkowanie to jeden z najcięższych okresów niemowlaka. Ząbki przebijając się przez skórę wywołują ogromny ból, ściągając sen z powiek zarówno dziecku, jak i rodzicom. Warto w tym czasie zaopatrzyć domową apteczkę w specjalne żele, którymi należy smarować jamę ustną. Dodatkowo w sklepie dla niemowląt można kupić gryzaki, które również zniwelują ból. Dopiero gdy dziecko ukończy 7 miesiąc możemy zastosować środki z fluorem. Wcześniej jest to zbyt niebezpieczne.

Przewijanie noworodka

Jak często powinniśmy przewijać malucha? Oczywiście, gdy tylko dojdzie do wypróżnienia. Noworodek robi to dosyć często, dlatego zawsze pod ręką powinniśmy mieć czystą pieluszkę oraz krem i chusteczki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt.

Jak prawidłowo przewijać? Należy położyć malucha na plecach, a następnie rozpiąć ubranko i pieluchę. Jedną ręką podgiąć nóżki (nie ciągnąc za stópki) drugą ręką wytrzeć pupę nawilżonymi chusteczkami. Warto pozwolić dziecku chwilę poleżeć nago i dopiero potem posmarować pupę kremem przeciw odparzeniom i następnie nałożyć pieluszkę. Ważne, aby sprawdzić czy prącie chłopca ułożone jest prosto gdyż w innym wypadku mocz może wylądować pod pachą.

Żywienie niemowlaka

Na początku nasze pociechy powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Dopiero po 6 miesiącu życia można zacząć wprowadzać dodatkowe pokarmy i w ten sposób stopniowo przyzwyczajać organizm dziecka do innych produktów. Gdy już przewód pokarmowy zacznie rozpoznawać produkty, należy podawać dziecku soki, przeciery warzywne, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko, jogurty itp. Dzięki temu dostarczymy maluszkowi niezbędnych witamin i unikniemy reakcji alergicznych. Jeśli jednak dziecko, mimo regularnego wprowadzania pokarmów zacznie alergicznie reagować na któreś ze składników, należy wybrać się do pediatry, który udzieli nam odpowiednich wskazówek. O pielęgnacji maluszka można poczytać w odpowiednich książkach czy w Internecie. Najlepiej jednak zasięgnąć rady u położnej lub lekarza, którzy na pewno rozwieją wszelkie nasze wątpliwości i powiedzą nam, jak prawidłowo zadbać o dziecko.

Komentarze do: Jak pielęgnować noworodka podczas pierwszych chwil życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz