Szukaj

Bóle brzucha u dziecka

Podziel się
Komentarze4

Każde dziecko w pierwszych miesiącach życia może cierpieć na bóle brzucha. Przyczyny takich dolegliwości mogą być różne. Jednak najczęściej powodem pojawienia się bólów brzuszka u malca jest kolka jelitowa lub zaparcia. Z kolką jelitową mamy do czynienia w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Dolegliwość występuję stosunkowo częściej u chłopców i u dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym.


Jakie są objawy kolki jelitowej?

Charakterystycznym objawem kolki jest napięty brzuszek. W związku z tym dość często dziecko płacze i podkurcza nóżki. Poza tym często występuje podwyższona temperatura, wymioty i biegunka.

Jakie są przyczyny kolki jelitowej?

Najczęstszą przyczyną jest zła technika karmienia dziecka. Malec połyka powietrze, przez co powstaje silne rozdęcie, a to prowadzi do bólów brzuszka. Powodem wystąpienia kolki może być także niewłaściwy otwór w smoczku oraz katar, przez który dziecko nie może oddychać przez nos. Zbyt łapczywe ssanie oraz stres podczas posiłków także może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości. Poza tym dzieci, które często płaczą są w większym stopniu narażone na kolkę jelitową, ponieważ podczas płaczu połykają bardzo dużo powietrza.

W jaki sposób można pomóc dziecku?

fot.Natalia Groń
Po pierwsze wskazane jest masowanie brzuszka dziecka okrężnymi ruchami, delikatnie go przy tym uciskając. Taki masaż wpływa na zmniejszenie bólu i pomaga nagromadzonemu w żołądku powietrzu uwolnić się na zewnątrz. Po drugie podczas kolki zaleca się ułożenie dziecka na brzuszku na sowich kolanach, gdyż taka pozycja wpływa korzystnie na rozluźnienie jelit. W przypadku gdy bóle brzuszka pojawiają się bardzo często, niemalże po każdym posiłku konieczne okazuje się zasięgniecie porady lekarskiej. Ważne jest, żeby wiedzieć, że kolka brzuszna nie stanowi powodu odstawienia dziecka od piersi. Należy zwracać uwagę na prawidłową technikę karmienia, co w zupełności pomoże zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom. Nie wolno także podawać maluchowi lekarstw na własną rękę. Każdy podany środek powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem. W przypadku dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym niekiedy korzystna okazuje się zamiana mieszanki mlecznej na inną.


Zaparcia zaraz po kolce są drugim najczęstszym powodem występowania bólów brzuszka u dziecka.

Jakie są przyczyny zaparcia u dziecka?

Do głównych przyczyn należy niewłaściwe odżywianie. Zaparcia nie występują u dzieci, karmionych piersią. Dlatego ważne jest, by podczas przygotowywania mieszanek mlecznych stosować się do wszelkich informacji zawartych na opakowaniu.

Jakie są objawy zaparcia?


Dziecko, które nie może się wypróżnić często zaciska oczka i usta, a jego twarz staje się czerwona z wysiłku. Maluch zaczyna podginać nóżki, postękiwać i płakać. Stolec w przypadku dzieci cierpiących na zaparcia jest twardy i suchy.

Jak pomóc dziecku?Przede wszystkim należy je odpowiednio dopajać. Do 4 miesiąca wskazane jest podawanie koperkowej herbatki, a w późniejszym czasie odpowiednie są owocowe soczki. Poza tym istotne jest właściwe odżywanie malca. Po ukończeniu 6 miesiąca życia można do diety dziecka wprowadzić dużo warzyw i owoców. Pomocne przy zatwardzeniu jest masowanie brzuszka. Niekiedy stosuje się również czopki glicerynowe, a w ostateczności lewatywę.

Jak powinna wyglądać właściwa dieta przy zaparciach?


Przede wszystkim powinna być bogata w błonnik i kreatynę pochodzenia roślinnego. Te składniki korzystnie wpływają na pobudzenie czynności jelit. Produkty, które są wysoko przetworzone, trawione są niemal całkowicie. Niewystępowanie w nich substancji balastowych wpływa na zmniejszenie objętości stolca. Błonnik i kreatyna przyczyniają się do wiązania wody, a to powoduje pobudzenie perystaltyki jelita grubego i działa przeczyszczająco.

Komentarze do: Bóle brzucha u dziecka (4)

malina28
malina28 30-06-2012 14:27

maluszek

1

czopki są dobre, o ile dziecko leży spokojnie i pozwala je sobie zaaplikować, a przy kolce ciężko o spokój i opanowanie. zdecydowanie polecam wtedy kropelki, np. bio gaię, łatwo podać, bez narażenia się na wyrywanie się... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
asia29
asia29 27-04-2011 19:12

czopki

2

Bardzo ciężko jest ustalić z jakiego powodu dziecko ma kolkę. Jednak warto wypróbować czopki viburcol, które działają uspokajająco czyli stres i płacz dziecka który może powodować kolki zostaje wyeliminowany. Dodatkowo c... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Vitanka
Vitanka 28-04-2011 10:55

Viburcol

1

Powiem tak, że herbatki koperkowe niewiele pomagają. Na kolki jelitowe dobre są czopki Viburcol, które lekarz zapiszę bez problemu.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze