Szukaj

Żylaki w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Żylaki, czyli zgrubiałe żyły powstają najczęściej na nogach, w okolicach sromu i odbycie. W czasie ciąży może to być dolegliwość dość nieestetyczna oraz powodująca ból, swędzenie odbytu i uczucie ciężkich nóg. Wiele ciężarnych kobiet jest bardziej narażona na tą dolegliwość ze względu na zmiany jakie zachodzą w ich organizmie.


Skąd się biorą żylaki?

Kobiet , która zaszła w ciąże jest pod wpływem hormonów ciążowych. Jeden z nich progesteron powoduję, że naczynia krwionośne rozluźniają się i stają się miękkie. U przyszłej mamy wzrasta także ilość krwi krążącej w organizmie, gdyż rośnie na nią zapotrzebowanie macicy. Szczególnie na powstanie żylaków  narażone są nogi, gdyż macica uciska żyłę główna dolną odpowiedzialna za odpływ krwi z nóg i organów brzucha.

Powstanie żylaków na noga na początku ciąży przybiera postać jasno niebieskich pręgów. Potem stają się one bardziej nabrzmiałe i uwypuklają się na skórze. W późniejszych miesiącach ciąży mogą pojawić się również żylaki odbytu tzw. hemoroidy.

Choroba ta jest dziedziczna, więc kobiety, których mamy miały ta dolegliwość na pewno są w grupie większego ryzyka. Dlatego powinny szczególnie dbać o swoje nogi. Również przyszłe mamy z nadwagą lub posiadający zbyt długo siedzącą lub stojąca pracę, także mogą się ich obawiać. 


Jakie są dolegliwości związane z żylakami?

Niektóre żylaki, szczególnie te bardziej widoczne mogą powodować ból w nogach. Często temu bólowi towarzyszy pieczenie, swędzenie lub uczucie palenia. Kobieta z żylakami ma poczucie ciężkich nóg, które po cały dniu mogą być spuchnięte.

Jeżeli na nogach wokół żylaka pojawi się zaczerwienienie i duży obrzęk. Przyszła mama będzie miała gorączkę i zacznie odczuwać szybsze bicie serca wtedy należy skontaktować się z lekarzem, gdyż są to objawy zakrzepicy.

Jak zapobiegać powstaniu żylaków?


Jeżeli kobieta jest podatna na powstanie żylaków wtedy powinna starać się im zapobiegać poprzez spacerowanie, gdyż to poprawia krążenie. Należy unikać częstego stania lub zbyt długiego siedzenia szczególnie ze skrzyżowanymi nogami. Kiedy kobieta zmuszona jest do siedzenie np. w pracy  powinna nogi mieć ułożone trochę wyżej.

Bardzo korzystne jest wykonywanie ćwiczeń takich jak pływanie czy jogę. Noszenie rajstop przeciwżylakowych oraz płaskich butów jest też dobrym sposobem zapobiegawczym, gdyż  powodują one niezbieranie się krwi w nogach. Również kontrolowanie wagi może pomóc w nie wystąpieniu żylaków. 

Kobieta, która ma żylaki może załagodzić ich ból poprzez przykładanie do nich woreczka z lodem lub branie na przemian zimnych i ciepłych pryszniców. Kiedy wystąpią dolegliwości wymienione powyżej, odnośnie zakrzepicy należy zgłosić się natychmiast do lekarza.

Komentarze do: Żylaki w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz