Szukaj

Zrzucanie wagi należy rozpocząć 3 miesiące po urodzeniu dziecka

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjscy lekarze uważają, że od 3 do 12 miesięcy po porodzie to optymalny czas, by rozpocząć proces utraty wagi ciążowej. Matki, które nie stracą zbędnych kilogramów w ciągu roku od daty urodzenia lub wręcz przybiorą na wadze, ryzykują swoje zdrowie.

Ryzyko chorób wzrasta w rok po porodzie

Kobiety w tej grupie mają wyższe ciśnienie krwi, a także inne dolegliwości, sprzyjające  ryzyku późniejszej cukrzycy i chorób serca. Czynniki te, pojawiające się w rok po porodzie u kobiet, które nie schudły, nie występowały u nich na trzy miesiące po porodzie. To sugeruje, że od 3 do 12 miesięcy po urodzeniu, jest optymalnym czasem dla kobiet, w którym powinny  stracić co najmniej część masy przybranej w czasie ciąży.

Dr Ravi Retnakaran, diabetolog i lekarz, prowadzący te badania, powiedział BBC News : „Większość kobiet nie zamierza od razu wrócić do swojej wagi sprzed ciąży i okazało się, że zazwyczaj więcej niż 80% nie zrobi tego przez trzy pierwsze miesiące. Ale czas od około 3 do 12 miesięcy, jest okresem, w którym powinny zacząć tracić wagę".

Urodzenie dziecka może radykalnie zmienić styl życia. Ciąża to jedyny czas, kiedy normalne jest przybranie około 20% lub więcej masy ciała w ciągu dziewięciu miesięcy. Po porodzie próby zrzucenia wagi mogą być utrudnione przez brak czasu na ćwiczenia i małą ilość snu. Badanie sugeruje, że kobieca waga po upływie roku od urodzenia jest większym powodem wzrostu prawdopodobieństwa jej nadwagi 15 lat później, niż masa, nabrana podczas samej ciąży.

Ćwiczenia są kluczowym czynnikiem utraty wagi po urodzeniu dziecka

Efekt masy zdobytej podczas każdej ciąży przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania kobiety na choroby, takie jak cukrzyca typu 2. i choroby układu krążenia. Naukowcy z Mount Sinai Hospital w Toronto, śledzili utratę masy ciała po porodzie w grupie około 300 zdrowych kobiet. Monitorowali oni również czynniki ryzyka cukrzycy i chorób serca, w tym: ciśnienie krwi, LDL (zły cholesterol), oporność na insulinę. Okazało się, że większość kobiet nie rozpoczęła utraty wagi zaraz po urodzeniu, 8 na 10 z nich miało większą wagę po trzech miesiącach od porodu, niż zanim zaszło w ciążę. W czasie od 3 do 12 miesięcy od urodzenia, 75% kobiet schudło. Pozostałe 25% kobiet, które nie utraciły masy ciała lub przybrały na wadze, miały gorszy profil ryzyka rozwoju cukrzycy lub choroby serca w późniejszym życiu, jak wykazały badania. Maureen Talbot, starsza pielęgniarka z  British Heart Foundation, stwierdziła, że podczas gdy schudnięcie po ciąży może wydawać się trudne, nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. „Dlatego tak ważne jest, aby mamy zatroszczyły się o siebie, jak i swoje dziecko, utrzymując aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiając", powiedziała.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Zrzucanie wagi należy rozpocząć 3 miesiące po urodzeniu dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz