Szukaj

Zbyt bogata dieta ciężarnej oznacza alkoholizm u jej potomstwa?

Podziel się
Komentarze0

Tak wynika z badania amerykańskich uczonych z University of Florida, którzy utrzymują, iż predyspozycja do picia alkoholu i podatność na narkotyki mogą rodzić się już w życiu płodowym. Badanie przeprowadzono na szczurach laboratoryjnych. Naukowcy amerykańscy ujawniają teraz, iż dieta ciężarnej, zbyt bogata w cukry i tłuszcze, jest groźna dla rozwijającego się płodu.Dr Nicole Avena, jedna z autorek badania, mówi: - Większość kobiet w USA, które są w wieku prokreacyjnym, ma nadwagę, prawdopodobnie wynikającą z nadmiernego jedzenia produktów bogatych w tłuszcze i cukry. Wzrost otyłości prenatalnej i niemowlęcej, a także wzrost liczby młodych ludzi, którzy nadużywają alkoholu i zażywają narkotyki, to problem, który powinien być obserwowany i poznany.

Badacze z Institut McKnight Brain przy University of Florida porównali wagę i konsumpcję narkotyków między młodymi samic szczurów karmionych jedzeniem bogatym w tłuszcze a potomstwem samic szczurów karmionych zrównoważoną dietą w okresie ciąży.


Rezultaty pokazują, że małe szczury „źle karmione”, konsumowały więcej alkoholu, miały większe poziom trójglicerydów i były bardziej zagrożone nadwagą i chorobami serca w wieku dorosłym.

Okazały się także o wiele bardziej hiperaktywne, kiedy im podawano niewielkie dawki amfetaminy, co sugeruje, że są bardziej wrażliwe na narkotyki.

Dr Avena przypomina: - Wcześniejsze badania nad zwierzętami laboratoryjnymi i nad ludźmi wykazywały, że nadmierne jedzenie uszkadza mózg. A dieta zbyt bogata w cukry i tłuszcze może prowadzić do wzrostu apetytu i do niektórych zachowań uzależniających. Nasze rezultaty sugerują, że szczury jeszcze w życiu płodowym doznały szkód wyrządzonych przez zbyt tłustą i zbyt słodką dietę.

Komentarze do: Zbyt bogata dieta ciężarnej oznacza alkoholizm u jej potomstwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz