Szukaj

Zapobieganie utracie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Utrata ciąży dla kobiety jest bardzo ciężkim przeżyciem. Wiele pań zastanawia się jak można uniknąć takiej sytuacji. Czy w przypadku kiedy już doszło do jednego poronienia, może pojawić się podobny problem przy kolejnej ciąży? Czy da się zapobiec utracie dziecka? Nie jest łatwo odpowiedzieć na te pytania, jednak istnieją wskazówki dzięki, którym można zwiększyć szanse na donoszenie ciąży.W większości przypadków poronienie jest jednorazowym wydarzeniem, zaś prawdopodobieństwo, że kolejna ciąża będzie przebiegać normalnie jet duże. Pomimo tego warto, aby kobieta starając się zajść w ciąże, w szczególności kiedy pierwsza zakończyła się tragicznie, przedsięwzięła wszelkie kroki, które zwiększą szanse urodzenia zdrowego dziecka.

Przebieg kolejnej ciąży, będzie także zależał od ustalenia przyczyny, która doprowadziła do jej utraty. Współczesna medycyna pozwala coraz dokładniej zagłębiać ten temat oraz skutecznie niwelować wszelkie czynniki ryzyka. Dlatego warto przed planowaniem ponownego zapłodnienia skonsultować się z lekarzem i wraz z nim przeanalizować wcześniejszą kartę ciąży.

Powyżej w artykule było już wspomniane, o tym, że zazwyczaj poronienie jest jednorazową sytuacją. Jak pokazują badania, jest to w dużej mierze prawdziwe stwierdzenie. Jednak warto zrobić wszystko, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednia współpraca z lekarzem może okazać się sukcesem w postaci urodzenia zdrowego dziecka.


Przede wszystkim kobieta starająca się o dziecko powinna zwrócić uwagę na:

  • Odpowiednie odżywianie. Zrównoważona dieta jest bardzo ważna w chwili starania się o potomka, jak i w czasie trwania całej ciąży.
  • Zażywanie suplementów, które są bardzo ważne dla przyszłej mamy m.in. kwas foliowy, witamina B czy żelazo. Niedobór ich bowiem zwiększa ryzyko poronienia.
  • Unikanie używek takich jak alkohol, palenie papierosów czy kofeina. Spożywanie ich w nadmiarze negatywnie wpływa na rozwój dziecka, w szczególności w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy zaczynają się rozwijać najważniejsze narządy.
  • Dbaj o ogólny stan zdrowia. W przypadku kiedy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe lub przenoszone drogą płciową powinnaś utrzymać je pod stałą kontrolą. Utrzymanie organizmu w jak najlepszej kondycji przed ciążą zwiększa szanse na donoszenie ciąży.
  • Unikaj stresu. Każda kobieta w ciąży powinna sobie to zapamiętać! Nadmierny bowiem stres może przyczynić się do przedwczesnego zakończenia ciąży. Jeżeli jest to możliwe zredukuj go do minimum lub znajdź rzeczy które powodują u Ciebie odprężenie.
Oczywiście powyżej podane wskazówki nie dają nam stu procentowej gwarancji, jednak zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Często poronienie jest związane z wadami genetycznymi lub nieprawidłowościami chromosomowymi. Również wiek rodziców ma znaczenie, bowiem po 35 roku życia istnieje większe prawdopodobieństwo jej utraty. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnych zagrożeniach jakie mogą czekać cię w ciąży. Być może wcześniej rozpoczęte leczenie uchroni cię przed kolejnym poronieniem.

Komentarze do: Zapobieganie utracie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz