Szukaj

Zaburzenia pokarmowe a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli cierpisz na zaburzenia łaknienia takie, jak bulimia czy anoreksja i zaszłaś w ciążę, na pewno troskasz się o stan zdrowia swojego maleństwa. Choroby związane z zaburzeniami pokarmowymi przede wszystkim mają podłoże psychiczne, dlatego już wcześniej powinnaś być pod stałą opieka specjalisty który pomoże Ci przezwyciężyć chorobę.W chwili kiedy dowiadujesz się o ciąży tym bardziej powinnaś jak najszybciej powiadomić swojego lekarza ginekologa o Twojej chorobie, by ten pomógł Ci unormować ilość składników odżywczych, a także zadbać o zdrowy przebieg ciąży.

Jeżeli od wielu lat jesteś bulimiczką oznacza to, że Twoje rezerwy pokarmowe są niewielkie. Tym samym Ty oraz Twoje maleństwo już na początku znajdujecie się w gorszej pozycji. Nie musisz jednak popadać w marazm, gdyż na początku ciąży potrzeby pokarmowe są mniejsze niż w późniejszym okresie. Tym samym masz trochę czasu aby uzupełnić niedobory i zapewnić swojemu dziecku właściwe produkty pokarmowe.

Nie ma dostarczającej wiedzy medycznej na temat wpływu zaburzeń żywieniowych na ciążę. Poniekąd za przyczynę tego stanu rzeczy uważa się, fakt iż bulimia czy anoreksja mogą zakłócić cykl menstruacyjny , a zatem mniej kobiet cierpiących na zaburzenia pokarmowe zachodzi w ciążę.

Przede wszystkim musisz powiadomić swojego lekarza o tym, że jesteś chora. Ponadto w czasie ciąży musisz pozostawać pod opieką specjalisty z zakresu odżywiania. Pomocne mogą okazać się także grupy wsparcia.


Twój lekarz na pewno poinformuje Cię o następujących faktach:


  • Przyjmowanie leków przeczyszczających, moczopędnych itp. pozbawia Twój organizm substancji odżywczych, zanim zostaną one jeszcze wchłonięte i dotransportowane do organizmu dziecka. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno Ci po nie sięgać.
  • Objadanie się, a następnie prowokowanie wymiotów może podnieść ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu a także depresji.
  • Niedostateczny przyrost masy ciała w trakcie ciąży to duże ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową lub wystąpienia przedwczesnego porodu.

Musisz zdać sobie sprawę, że dobro Twojego dziecka zależy od Ciebie. Jeżeli Ty jesteś niedożywiona Twoje dziecko także będzie. Jednym z pierwszych kroków jest przekonanie siebie, że chcesz pokonać zaburzenia tak by Twoje maleństwo mogło prawidłowo się odżywiać. Musisz zrozumieć, że:

  • Sylwetka kobiety ciężarnej jest zdrowa i piękna.
  • Ciążą to czas gdy kobieta POWINNA przybrać na wadze.
  • Głodząc siebie głodzisz dziecko
  • Kilogramy przybierane w odpowiednim tempie nie będą sprawiały kłopotu z pozbyciem się ich po porodzie. Czas normalnego powrotu do figury sprzed ciąży wynosi kilka miesięcy i jest on naturalnym procesem.

Bardzo istotne dla Kobiety, która jest dotknięta zaburzeniami odżywiania jest pozytywne myślenie. Postaraj się np. stosować wizualizacje: wyobrażaj sobie, że jedzenie które spożywasz trafia do Twojego dziecka i jaką sprawia mu radość. Poza tym możesz umieścić na lodówce, na biurku, na szafce zdjęcia zdrowych, ślicznych niemowląt a to pomoże Ci w przypominaniu że zdrowe odżywianie jest dla Ciebie kwestią nadrzędną!

Komentarze do: Zaburzenia pokarmowe a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz