Szukaj

Zabieg odwracający podwiązania jajowodów, gdy znowu pragniesz być matką

Podziel się
Komentarze0

Myślałaś, że nie będziesz chciała mieć dzieci lub liczba pociech, które posiadasz była dla Ciebie wystarczająca. Postanowiłaś zatem poddać się zabiegowi podwiązania jajowodów, ale teraz żałujesz tej decyzji i marzysz o tym by znów zajść w ciążę i przywitać na świecie nowego członka rodziny.Nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich marzeń, ponieważ istnieją sposoby które pozwolą Ci znowu cieszyć się z macierzyństwa.

Jedną z metod  pozwalającą na zajście w ciążę jest całkowite pominięcie jajowodów i przejście od razu do zapłodnienia in vitro.  Ta sytuacja powoduje, że zapłodnienie jest pozaustrojowe, a powstały w wyniku tego embrion trafiają od razu w miejsce przeznaczenia, czyli do macicy, tym sposobem jajowody nie są do niczego potrzebne.

Jeżeli należysz do osób, które nie są przychylne metodzie in vitro i pragniesz zajść w ciążę w sposób naturalny możesz poddać się zabiegowi przywrócenia czynności jajowodów w zależności od tego, czy jajowody zostały przecięte, podwiązane czy zablokowane w sposób niechirurgiczny.


Zabieg ten zostaje przeprowadzony przez lekarza pod narkozą, dlatego niezbędne w tym przypadku będzie pozostanie przynajmniej 3 dni w szpitalu. Lekarz natnie Twoją powłokę brzuszną i w ten sposób ponownie scali jajowody. Niestety zabieg nie należy do najłatwiejszych i dlatego rekonwalescencja może trwać do kilku tygodni. Pomimo tego warto jest podjąć ryzyko poddania się przywróceniu czynności jajowodów, ponieważ udaje się ona w 75% przypadków.  Szanse są dużo większe u kobiet do 35 roku życia, u których nie występują inne czynniki utrudniające zajście w ciążę.

Zanim podejmiesz decyzje o poddaniu się zabiegowi, sprawdź czy jakość nasienia Twojego męża jest wystarczająco wysoka. Nie ma bowiem sensu byś podejmowała ryzyko operacji, gdy okaże się że i tak zmuszeni będziecie wybrać metodę in vitro ze względu na niską wartość nasienia Twojego partnera. Ponadto przed zabiegiem lekarz oceni czy podwiązane jajowody są na tyle długie, by można je było na nowo złączyć. Im krótsze jajowody tym mniejsza szansa na powodzenie operacji, a także oceni czy nie masz problemów z płodnością.

Jak już wspomniano zabieg przynosi oczekiwany rezultat u 75% pań, czyli kończy się ciążą w pierwszym roku po operacji. Przy czym zabieg zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej (pozamacicznej)

Komentarze do: Zabieg odwracający podwiązania jajowodów, gdy znowu pragniesz być matką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz