Szukaj

Wizyty prenatalne u lekarza – czy mają znaczenie?

Podziel się
Komentarze0

Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć o tym, jak ważne są badania prenatalne i wizyty u lekarza prowadzącego. Analizy WHOACT (WHO’s Antenatal Care Trial) pokazuje, iż istnieje zwiększone ryzyko śmierci płodu między 32 i 36 tygodniem u kobiet, które zaniedbują wizyty przedporodowe. Badanie zostało opublikowane w BioMed Central’s.Oryginalna analiza WHOACT pokazała, że zmniejszenie częstotliwości badań prenatalnych z ośmiu do czterech może, ale wcale nie musi, być szkodliwe dla zdrowia kobiety ciężarnej i płodu, a pozwoli dodatkowo obniżyć koszty.

Co ciekawe, na podstawie tej opinii niektóre kraje już obniżyły liczbę rutynowych wizyt przedporodowych.

Jednakże w świetle analizy Cochrane 2010, która sugerowała, iż zmniejszenie wizyt jest w rzeczywistości szkodliwe dla zdrowia, międzynarodowa grupa naukowców WHOACT ponownie przeanalizowała dane.

Zostały one skorygowane o czynniki zagrażające, takie jak palenie tytoniu, wiek zajścia w ciążę, wykształcenie ciężarnej itd.


Badacze stwierdzili, iż rzeczywiście istnieje zwiększone ryzyko śmierci płodu u kobiet, które zmniejszyły liczbę wizyt prenatalnych.

U kobiet z grupy wysokiego ryzyka zagrożenie śmiercią płodu w 36 tygodniu ciąży było większe o 80%, podczas gdy dla kobiet z grupy niskiego ryzyka zagrożenie to wzrosło o 50%. Ryzyko śmierci płodu było najwyższe między 32 a 36 tygodniem.

Podczas dyskusji na temat wyników badania, dr Joshua P Vogel ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że zwiększone ryzyko śmierci płodu wiąże się z ograniczoną liczbą wizyt prenatalnych, ale również swój wpływ mogą mieć różnice w badaniach czy jakość opieki.

Ważne są również czas i jakość wizyt – zmniejszenie ich liczby może spowodować przeoczenia ważnych momentów i narazić płód na zagrożenia.

Dokument ten zwiera prawdopodobnie pierwsze, bezpośrednie dowody na to, iż rutynowe wizyty przedporodowe są ważne dla zdrowych kobiet. Wzrost liczby badań może pozwolić na wykrycie bezobjawowych zagrożeń (np. stan przedrzucawkowy, zahamowanie wzrostu płodu), umożliwiając szybszą interwencję.
 
Znaczenie przebiegu i jakości rutynowej opieki nie powinno być bagatelizowane przez decydentów, a decyzje o liczbie wizyt prenatalnych, które wcześniej zostały dokonane, powinny być zrewidowane.

Komentarze do: Wizyty prenatalne u lekarza – czy mają znaczenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz