Szukaj

Witamina C dobra dla dzieci palaczek

Podziel się
Komentarze0

Ze względu na konsekwencje, jakie niesie ze sobą palenie w ciąży, które szkodzi płucom płodu i może doprowadzić do świszczącego oddechu i astmy, kobietom ciężarnym zaleca się zerwanie z nałogiem. Zgodnie z wynikami badań naukowych, które zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania Pediatric Academic Societies, nawet jeśli ciężarna kobieta pali, to dostarczanie organizmowi dużych ilości witaminy C poprawia stan płuc płodu i chroni przed świszczącym oddechem w przyszłości.Dostarczanie organizmowi witaminy C jest prostym i niedrogim sposobem na ograniczenie wpływu, jaki papierosy mają na układ oddechowy płodu. 

W badaniach udział wzięło 159 kobiet przed 22 tygodniem ciąży, które nie były w stanie zerwać z nałogiem. Uczestniczki zostały losowo podzielone na dwie grupy, z których w jednej kobiety codziennie zażywały jedną tabletkę z 500 miligramami witaminy C, a w drugiej dostawały placebo. W badaniach wzięły również udział niepalące ciężarne kobiety.

Naukowcy badali pracę płuc noworodka 48 godzin po porodzie. Interesowała ich wielkość tych narządów, sposób, w jaki noworodek brał oddech, a następnie robił wydech, oraz łatwość z jaką poruszały się jego płuca.

Okazało się, że praca płuc dzieci palaczek, które brały witaminę C, była znacznie lepsza niż funkcjonowanie płuc niemowląt urodzonych przez palaczki biorące placebo.


Naukowcy utrzymywali kontakt z rodzicami dzieci także przez pierwszy rok po urodzeniu, aby dowiedzieć się czy u niemowlaków występował świszczący oddech lub inne problemy z układem oddechowym.

Również w tym przypadku okazało się, że dzieciom, których matki w ciąży zażywały witaminę C, rzadziej zdarzały się epizody świszczącego oddechu w pierwszym roku życia.

21% dzieci, których matki będąc w ciąży zażywały witaminę C, przynajmniej raz miały epizod świszczącego oddechu. Dla porównania podobny problem spotkał 40% spośród dzieci urodzonych przez palaczki niezażywające witaminy C i 27% dzieci urodzonych przez kobiety niepalące.

Ponadto 13% niemowląt urodzonych przez palaczki zażywające witaminę C potrzebowało leków na świszczenie oddechu, pośród kobiet z grupy placebo było to 22% dzieci, a pośród kobiet bez nałogu – 10%.

Kwestią priorytetową u ciężarnych kobiet powinno być zerwanie z nałogiem, jednak w sytuacji, gdy nie mogą lub nie chcą przestać palić, dzięki wynikom badań można będzie pomóc w przypadku potomstwa niemal co drugiej palaczki.

Co więcej, naukowcy stwierdzili istnienie mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka i znacząco utrudnia zerwanie z nałogiem oraz intensyfikuje skutki nikotynizmu u ciężarnej dla rozwoju układu oddechowego płodu.


Komentarze do: Witamina C dobra dla dzieci palaczek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz