Szukaj

Witamina C dobra dla dzieci palaczek

Podziel się
Komentarze0

Ze względu na konsekwencje, jakie niesie ze sobą palenie w ciąży, które szkodzi płucom płodu i może doprowadzić do świszczącego oddechu i astmy, kobietom ciężarnym zaleca się zerwanie z nałogiem. Zgodnie z wynikami badań naukowych, które zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania Pediatric Academic Societies, nawet jeśli ciężarna kobieta pali, to dostarczanie organizmowi dużych ilości witaminy C poprawia stan płuc płodu i chroni przed świszczącym oddechem w przyszłości.Dostarczanie organizmowi witaminy C jest prostym i niedrogim sposobem na ograniczenie wpływu, jaki papierosy mają na układ oddechowy płodu. 

W badaniach udział wzięło 159 kobiet przed 22 tygodniem ciąży, które nie były w stanie zerwać z nałogiem. Uczestniczki zostały losowo podzielone na dwie grupy, z których w jednej kobiety codziennie zażywały jedną tabletkę z 500 miligramami witaminy C, a w drugiej dostawały placebo. W badaniach wzięły również udział niepalące ciężarne kobiety.

Naukowcy badali pracę płuc noworodka 48 godzin po porodzie. Interesowała ich wielkość tych narządów, sposób, w jaki noworodek brał oddech, a następnie robił wydech, oraz łatwość z jaką poruszały się jego płuca.

Okazało się, że praca płuc dzieci palaczek, które brały witaminę C, była znacznie lepsza niż funkcjonowanie płuc niemowląt urodzonych przez palaczki biorące placebo.

Zobacz również:Naukowcy utrzymywali kontakt z rodzicami dzieci także przez pierwszy rok po urodzeniu, aby dowiedzieć się czy u niemowlaków występował świszczący oddech lub inne problemy z układem oddechowym.

Również w tym przypadku okazało się, że dzieciom, których matki w ciąży zażywały witaminę C, rzadziej zdarzały się epizody świszczącego oddechu w pierwszym roku życia.

21% dzieci, których matki będąc w ciąży zażywały witaminę C, przynajmniej raz miały epizod świszczącego oddechu. Dla porównania podobny problem spotkał 40% spośród dzieci urodzonych przez palaczki niezażywające witaminy C i 27% dzieci urodzonych przez kobiety niepalące.

Ponadto 13% niemowląt urodzonych przez palaczki zażywające witaminę C potrzebowało leków na świszczenie oddechu, pośród kobiet z grupy placebo było to 22% dzieci, a pośród kobiet bez nałogu – 10%.

Kwestią priorytetową u ciężarnych kobiet powinno być zerwanie z nałogiem, jednak w sytuacji, gdy nie mogą lub nie chcą przestać palić, dzięki wynikom badań można będzie pomóc w przypadku potomstwa niemal co drugiej palaczki.

Co więcej, naukowcy stwierdzili istnienie mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka i znacząco utrudnia zerwanie z nałogiem oraz intensyfikuje skutki nikotynizmu u ciężarnej dla rozwoju układu oddechowego płodu.


Komentarze do: Witamina C dobra dla dzieci palaczek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz