Szukaj

Waga w ciąży: drugi trymestr może być kluczowy dla regulacji wagi

Podziel się
Komentarze0

Drugi trymestr ciąży może być kluczowym okresem czasu dla kobiet, które próbują przestrzegać zaleceń odnośnie przybierania na wadze, stwierdza całkiem nowe badanie niemieckich naukowców. Kobiety z nadwagą albo kobiety otyłe, które przybierają zbyt wiele kilogramów w trakcie drugiego trymestru ciąży, mają ponad 90% szans na to, że przybiorą zbyt wiele kilogramów do końca ciąży, wyjaśniają naukowcy.Z drugiej strony, normalnie ważące kobiety, które trzymają się wytycznych dotyczących zdrowego przybierania na wadze w czasie drugiego trymestru, mają 77% szans na to, że przybiorą właściwą ilość kilogramów do końca ciąży.

Odkrycia te sugerują, że niezbędne są zalecenia, które pomogą kobietom utrzymać właściwą wagę w czasie ciąży, a także pomogą im przestrzegać wytycznych. Interwencje te powinny być wdrażane najpóźniej w drugim trymestrze ciąży.

Jeżeli powiesz komuś: powinnaś przytyć mniej w czasie ciąży, nie za bardzo tej osobie to pomoże, mówi główny autor tego badania, Rüdiger von Kries, z instytutu Institute of Social Pediatrics and Adolescent Medicine na uniwersytecie Ludwig-Maximilians University Munich w Niemczech.

Nowe odkrycia zidentyfikowały ten problem, czyli zbyt mało albo zbyt dużo przybranych kilogramów, w momencie, kiedy dana kobieta w dalszym ciągu ma szansę, żeby coś z tym zrobić.

Ilość kilogramów, które kobieta powinna przytyć w czasie ciąży, zależy od jej wagi początkowej: im większa waga, tym mniej kilogramów.

Instytut Medycyny zaleca kobiecie o normalnej wadze przytycie od 12 kilogramów do 17 kilogramów w czasie ciąży; kobiecie mającej niedowagę od 14 kilogramów do 20 kilogramów; kobiecie z nadwagą od 7 kilogramów do 12 kilogramów; a kobiecie otyłej od pięciu do dziesięciu kilogramów.


Pod koniec drugiego trymestru, eksperci zalecają kobiecie o normalnej wadze przytycie nie więcej niż 10 kilogramów, a kobiecie otyłej – nie więcej niż pięć kilogramów.

Dietetyczne porady, dawane kobiecie w samym środku ciąży, mogą zwiększyć wagę u kobiety, która ma niewłaściwą wagę w tym okresie; a fizyczna aktywność oraz monitorowanie wagi mogą zredukować ciężar kobiety, która przytyła zbyt dużo w trakcie ciąży, wyjaśniają niemieccy badacze.


W swoim nowym badaniu, naukowcy z instytutu Institute of Social Pediatrics and Adolescent Medicine posłużyli się informacjami od 7 962 ciężarnych kobiet żyjących w Niemczech. Badacze skorzystali z medycznych rejestrów, aby dowiedzieć się, ile kobiety ważyły przed ciążą, a także jak wyglądały zmiany ich wagi w czasie ciąży.

Potem, naukowcy skorzystali z wytycznych Instytutu Medycyny, aby obliczyć ilość kilogramów, jakie każda kobieta powinna była przybrać każdego tygodnia ciąży, w zależności od jej wagi początkowej.

Proporcja wzrostu wagi generalnie jest wolniejsza w pierwszym trymestrze, w porównaniu do drugiego i do trzeciego trymestru.

Normalnie ważąca kobieta, która przybrała za dużo na wadze w trakcie drugiego trymestru ciąży, była aż 74% bardziej zagrożona przybraniem nadmiernej ilości kilogramów do końca ciąży, pokazały badania. Natomiast, kobieta mająca niedowagę, która przytyła za mało w czasie drugiego trymestru, miała 72% szans na to, że przytyje za mało do końca ciąży.

Z kolei, kobieta z nadwagą, która przybrała za dużo w drugim trymestrze ciąży, miała aż 94% szans na to, że przytyje za dużo do końca ciąży; dla kobiety otyłej ryzyko to wynosiło praktycznie tyle samo, bo aż 93%.

Zbyt małe przybranie na wadze w czasie ciąży może prowadzić do komplikacji takich jak przedwczesny poród oraz zbyt mała wagą płodu w stosunku od wieku ciąży, podczas gdy zbyt duże przybranie na wadze może prowadzić do cukrzycy ciążowej, a także wzrostu ryzyka problemów zdrowotnych dla płodu, stwierdzają eksperci z Mayo Clinic.

Badanie niemieckich naukowców ukazało się właśnie w przeglądzie amerykańskim American Journal of Clinical Nutrition.

Komentarze do: Waga w ciąży: drugi trymestr może być kluczowy dla regulacji wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz