Szukaj

W przyszłości operacje chirurgiczne przeprowadzane wewnątrz macicy poprawią prognozy przeżycia płodów

Podziel się
Komentarze0

Jak pomóc płodom z wadami wrodzonymi? Chirurg może interweniować jeszcze przed porodem. Potencjał zwiększania szans przeżycia płodów, jaki tkwi w operacjach wewnątrzmacicznych, opisali – w ostatnim wydaniu „Deutsches Ärzteblatt International” – doktor Anke Diemert i jej współpracownicy.Nie każdy przypadek kwalifikuje się do takiej operacji. Wskazane jest to u płodów z chorobami zagrażającymi śmiercią wewnątrzmaciczną lub z uszkodzeniami nie nadającymi się do operowania w okresie po urodzeniu.

Opracowanie przygotowane przez naukowców w szczególności pokazuje korzyści, jakie z fetoskopowej laserowej koagulacji połączeń między naczyniami mogą odnieść płody z zespołem przetoczenia krwi pomiędzy bliźniętami (ang. twin-to-twin transfusion syndrome).


Specjalistyczne centra, które zajmują się przeprowadzaniem takich operacji (np. w Polsce wykonuje się je już w kilku klinikach uniwersyteckich), zapewniają szanse przetrwania obu bliźniaków w 70% i przynajmniej jednego z bliźniąt w 90% przypadków.

Chirurgia wewnątrzmaciczna zwiększa też prognozy przeżycia płodów z rozszczepem kręgosłupa tylnym.

Na razie są to operacje wykonywane w niewielu ośrodkach, ale chirurgia wewnątrzmaciczna jest dynamicznie rozwijającym się obszarem. Już teraz niemieccy lekarze radzą, by po otrzymaniu rozpoznania choroby płodu rodzice szukali porady specjalisty.

Komentarze do: W przyszłości operacje chirurgiczne przeprowadzane wewnątrz macicy poprawią prognozy przeżycia płodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz