Szukaj

USG (ultrasonografia) w ciąży

Podziel się
Komentarze0

USG w ciąży jest podstawowym badaniem jakie zaleca ginekolog. Jest również wielki przeżyciem dla rodziców, gdyż mogą po raz pierwszy usłyszeć bicie serca  oraz zobaczyć jak rozwija się ich maleństwo. Jest to badanie bezpieczne dla dziecka jak i bezbolesne dla przyszłej mamy, dlatego nie warto się go bać.


Co to jest USG?

Ultrasonografia jest to metoda diagnostyczna, która pozwala zobaczyć dziecko rozwijające się w macicy mamy przy użyciu fal ultradźwiękowych. Fale te nie są szkodliwe dla płodu a pozwalają lekarzowi stwierdzić niektóre wady rozwojowe dziecka. Dokładność USG zależy od wielu czynników m.in.:

  • okresu ciąży,
  • położenie płodu,
  • ilość wód płodowych,
  • gęstość wód płodowych.

Podczas badania USG przyszli rodzice mogą na monitorze zobaczyć ruchy dziecka oraz usłyszeć bicie jego serca. Obraz ten jest uzależniony od jakości czy jest takie badanie robione w formacie 2D czy 3D.

USG jest koniecznością w ciąży, gdyż pozwala ocenić rozwój dziecka oraz wykluczyć wszelkie wady. Pierwsze badanie zalecane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie między 18 a 22 i trzecie badanie po 30 tygodniu ciąży. Jeżeli ciąża rozwija się nieprawidłowo i występują w czasie jej trwania komplikacje wtedy zalecane jest częstsze stosowanie badania.

Po co przeprowadzane jest takie badanie?


Badanie jak już wcześniej było napisane przeprowadzane jest aby sprawdzić czy płód dobrze się rozwija. Dzięki niemu możemy sprawdzić przede wszystkim czy spodziewamy się jednego dziecka czy jest to ciąża mnoga. USG pozwala wykryć ciąże pozamaciczną jak i również określić, który jest to tydzień ciąży.

Pokazuje przyszłym rodzicom jak bije serduszko ich pociechy oraz czy wszystkie organy płodu rozwijają się prawidłowo. Dzięki temu badaniu jest również możliwe wykrycie wszelkich wad u dziecka np. wady serca, rozszczep kręgosłupa czy  wodogłowie. Przyszła mama dowie się czy jej łożysko jest dobrze umiejscowione, objętość wód płodowych i czy nie ma żadnych nieprawidłowości, które mogłoby uniemożliwić dobry rozwój dziecka. USG jest ważnym badaniem ze względu na możliwość wykrycia wad genetycznych np. zespołu Downa.

Możliwość leczenia wewnątrzmacicznego jest bardzo ograniczona jednak możliwa, dlatego wcześniejsze wykrycie wad umożliwia szybkie przeciwdziałanie. Często lekarze po wyryciu jakiejś wady kierują pacjentkę na szereg innych badan lub podają leki, które przedostają się do dziecka za pomocą łożyska. Wykrycie nieprawidłowości pozwala wybrać odpowiednią formę porodu oraz stwierdzić czy będzie potrzebne leczenie dziecka zaraz po urodzeniu.


Czy dzięki badaniu USG można poznać płeć dziecka?


Płeć dziecka zależny od zestawu chromosomów płciowych. Do 6 tygodnia nie jest możliwe rozróżnienie płci. Dopiero po tym terminie lekarz może na podstawie tego badania starać się rozróżnić czy to będzie chłopiec czy dziewczynka. Jednak najbardziej pewne badanie wykazujące jaką płeć będzie miał maluch można uzyskać po 20 tygodniu ciąży. Często zaradzały się pomyłki dotyczące płci. Jednak w dzisiejszych czasach dzięki badaniu USG w 3D a nawet w 4D zdarzają się one rzadziej.

Badanie ultrasonografem jest bardzo ważne w czasie ciąży, dlatego kobieta nie powinna się go bać. Zastosowanie tego rodzaju badania w położnictwie umożliwiło lepszą diagnostykę rozwoju płodu. Dzięki  badaniom USG  jest możliwe wykrycie wielu nieprawidłowości w przebiegu ciąży oraz wcześniejsze im zapobiegania.

Komentarze do: USG (ultrasonografia) w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz