Szukaj

Układ krążenia w czasie trwania ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jak wiadomo ciąża jest wielkim obciążeniem  dla organizmu przyszłej mamy. Wraz z rozwojem ciąży układ krążenia jest coraz bardziej wykorzystywany. Związane jest to z tym, iż rozwijający się płód w macicy potrzebuje więcej tlenu i substancji odżywczych. Powoduje to zwiększanie ilości krążącej krwi co obciąża serce. Dlatego w czasie ciąży serce matki bije szybciej niż normalnie.



Dolegliwości związane z układem krążenia w ciąży

Obciążenia, które spadają na układ krążenia nie powodują dużej szkody na organizmie kobiety  jednak mogą być powodem wielu dolegliwości.

  • Zmęczenie

Jedną z nich jest ciągłe zmęczenie, które odczuwa kobieta. Jest to związane z wzrastającym obciążeniem serca. Krew, która zaopatruje macice wraz z rozwojem ciąży się powiększa.  Powoduje to nadmierne wyczerpanie przyszłej mamy, która męczy się szybciej niż przed ciążą. Kiedy kobieta odczuwa takie objawy powinna więcej odpoczywać by nadmiernie nie obciążać organizmu. Dobrą metodą wtedy będzie stosownie wszelakich ćwiczeń odprężających.

  • Żylaki

Kolejną zmorą kobiet  jest powstawanie żylaków szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży. Powiększająca się macica uciska na żyłę główną dolną, co utrudnia powrót krwi z dolnej połowy ciała a za tym zwiększa ryzyko powstania żylaków. Tamowanie krwiobiegu może być też przyczyną omdleń. Aby jednak uniknąć tych dolegliwości nie pozostawajmy długo w pozycji stojącej, gdy siedzimy długo podłóżmy jakiś stołeczek lub poduszki pod nogi co poprawi krążenie. W nocy unikajmy pozycji spania na plecach, korzystniejsze w tym wypadku będzie ułożenie się na boku.


  • Niedokrwistość

W czasie ciąży kobieta ma zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, które jest najważniejszym składnikiem czerwonych krwinek, czyli hemoglobiny. Dla zabezpieczenia przed nadmierna utratą żelaza należy spożywać produkty zawierające dużą ilość tego pierwiastka. Ważne aby w diecie ciężarnej kobiety nie zabrakło szpinaku, brokuł, wołowiny, jajek, pestek dyni itp.

  • Rzucawka

Nagły wzrost ciśnienia krwi w czasie ciąży może spowodować upośledzenie ukrwienia łożyska. Jeżeli do tego dojdzie płód będzie gorzej zaopatrywany w tlen i składniki odżywcze. Nadciśnienie tętnicze wywołane ciąża zwane jest także gestozą. Jego objawami są silne bóle głowy oraz drgawki.


Ciśnienie tętnicze

W okresie ciąży ciśnienie tętnicze spada. Związane jest to z wpływem progesteronu oraz rosnącej macicy, która uciska na żyłę główną dolną przez co krew wolniej wraca do serca. Stała kontrola ciśnienia krwi  w czasie ciąży jest bardzo ważna, gdyż wszelakie odstępstwa od normy mogą zagrażać płodowi.

Komentarze do: Układ krążenia w czasie trwania ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz