Szukaj

Test krwi może przepowiedzieć cukrzycę ciążową na początku ciąży

Podziel się
Komentarze0

Poziomy pewnego biomarkera we krwi kobiet ciężarnych mogą pomóc w określaniu ryzyka pojawienia się cukrzycy ciążowej już w pierwszym trymestrze, sugeruje badanie w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).Cukrzyca ciążowa często pojawia się w drugim trymestrze. Powoduje, że poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie. Wczesna diagnoza i leczenie może pomóc kobietom w opanowaniu choroby.

Nieleczona cukrzyca ciążowa zagraża zdrowiu ciężarnej oraz zdrowiu płodu (żółtaczka, problemy z oddychaniem, problemy z hipoglikemią u noworodka, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy).

Dr Atsuhiro Ichihara z Tokyo Women’s Medical University, jeden z autorów badania, mówi: - Szybka interwencja jest niezwykle istotna w cukrzycy ciążowej. Jednak bardzo często we wczesnej ciąży w jej kierunku badane są jedynie kobiety z grupy ryzyka. Kobiety, które nie mają tradycyjnych czynników ryzyka, są badane dopiero w drugim trymestrze. Nasze badanie daje każdej kobiecie ciężarnej możliwość poznania zagrożenia we wczesnej ciąży.


Naukowcy pobrali krew od 716 ciężarnych kobiet w pierwszym trymestrze, aby zbadać poziomy s(P)RR (ang. soluble (pro) renin receptor). Pośród nich 44 panie miały ciążową cukrzycę.

Okazało się, że kobiety w wysokim s(P)RR były blisko 3 razy bardziej zagrożone cukrzycą ciążową niż kobiety z niskim s(P)RR.

- Wcześniejsze badania wykazały, że wysokie poziomy s(P)RR powiązane są z wyższą wagą urodzeniową płodu oraz z wysokim ciśnieniem krwi w późnej ciąży. Oznacza to, że ten biomarker jest bardzo ważny dla interakcji między organizmem kobiety a organizmem płodu – podsumowuje dr Ischihara.

Komentarze do: Test krwi może przepowiedzieć cukrzycę ciążową na początku ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz