Szukaj

Szkoła rodzenia - czy warto do niej chodzić?

Podziel się
Komentarze0

W szkole rodzenia odbywają się zajęcia, które maja przygotować matkę do porodu. Czy tylko takie? Odpowiedź brzmi nie. Placówka taka zazwyczaj posiadają większe spektrum zajęciowe, które obejmuje gimnastykę w ciąży, naukę relaksacji, jak załagodzi ból w ciąży, jak przygotować rodziców na przyjście na świat malucha, jak pielęgnować noworodka itp. Czyli obejmuję wszystkie zagadnienia psychologiczne i fizyczne związane z narodzinami dziecka, które dotyczą rodziców.


Co oferuje nam Szkoła Rodzenia?

Wiele przyszłych mam, które są w ciąży z pierwszym dzieckiem nurtuje wiele pytań i obawa czy sobie poradzą. Zachodzące zmiany w kobiecie, w jej emocjach, wyglądzie, zachowaniu powodują huśtawkę nastrojów co w czasie ciąży jest normalne. Większość pań boi się porodu, bólu który mu towarzyszy i tej całej niewiadomej z nim związanej. Dlatego ważne jest aby się na to wszystko przygotować. Dobrym do tego miejscem jest Szkoła Rodzenia, która pozwoli na rozwikłanie przynajmniej większości pytań i uczyni poród bardziej namacalnym zjawiskiem.

Szkoła Rodzenia jest swoistym miejscem spotkań par, którzy spodziewają się dziecka. Może ona być dobrym punktem na nawiązanie nowych znajomości. Rozmowa z innymi matkami będzie dobrą okazją na podzielenie się własnymi problemami, zapytania się jak inne kobiety radzą sobie z dolegliwościami ciążowymi, jakie mają obawy itp. Czas jaki spędza przyszła mama w Szkole Rodzenia  może być wykorzystany na zbliżenie się do swojego partnera.


Na zajęciach, które są przygotowywane specjalne dla przyszłych rodziców otrzymuję się wiele potrzebnych informacji związanych z ciąża, porodem oraz narodzinami dziecka od specjalistów (położnych, lekarzy). Zazwyczaj szkoła rodzenia kojarzy nam się z ćwiczeniami relaksacyjnymi, oddechowymi itp. jednak jest to cały kompleks zajęć od ćwiczeń przygotowujących do porodu po opiekę nad  nowo narodzonym niemowlęciem jak np. kąpiel, pielęgnacja, przewijanie.


Szkoła Rodzenia jest to poradnik dla przyszłych rodziców tylko, że w praktyce. W zajęciach rodzice uczestniczą aktywnie, więc uczą się wielu rzeczy, które wykorzystają w czasie całej ciąży i po narodzinach dziecka. Przyszła mama pozna swoje lęki i słabe punkty, z którymi będzie mogła sobie poradzić po przez konsultacje z prowadzącymi zajęcia.

Również tata stanie się bardziej aktywny w cały okres związany z ciążą i dowie się jak pomóż kobiecie w tym trudnym czasie. Szkoła Rodzenia przygotuje go również do porodu rodzinnego, jeżeli będzie chciał w nim uczestniczyć po przez spotkania z pielęgniarkami, położnymi na prawdziwej sali porodowej.

Zajęcia w Szkole Rodzenia prowadzone są zazwyczaj w przeciągu dwóch miesięcy. Najlepszym czasem do rozpoczęcia takich zajęć jest 30 do 38 tygodnia ciąży.

Dlaczego warto chodzić do Szkoły Rodzenia?

Warto uczestniczyć w zajęciach w Szkole Rodzenia, gdyż dają one kobiecie pewną wiedzę na temat ciąży i porodu. Otrzymuję ona fachową pomoc i informację, które potem na pewno wykorzysta w praktyce. Wszelkie ćwiczenia pozwolą na to, aby poród stał się mniej bolesny i przyjemniejszy. Zajęcia takie pomogą również pod względem psychologicznym kobiecie jak i przyszłemu tacie. Kobieta przez to stanie się pewna i poczuje się bardziej bezpieczna. Aktywne uczestnictwo pozwoli partnerom na uniknięcie błędów lub nieporozumień w czasie kiedy dziecko pojawi się na świecie. Jest to bardzo ważne do budowania więzi rodzinnych.

Komentarze do: Szkoła rodzenia - czy warto do niej chodzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz