Szukaj

Sygnały alarmowe w ciąży - niebezpieczne dolegliwości

Podziel się
Komentarze0

Ciąża jest okresem, w którym zmienia się ciało kobiety i organizm jej zaczyna inaczej funkcjonować. Spowodowane jest to burzą hormonów oraz rosnącym w macicy płodem. Pomimo tego, że ciało się przeobraża i niektóre zmiany będą dla przyszłej mamy nowe, trzeba jednak uważać na sygnały alarmowe, które daje organizm. Poniższy artykuł przedstawia kilka dolegliwości, które powinny wzbudzić u kobiety ciężarnej niepokój.


Występujące wymioty, stałe nudności, które prowadzą do zmniejszenia masy ciała i odwodnienia, puchnięcie kończyn, krwawienia z pochwy, gorączka, bóle brzucha są przypadłościami, które niezwłocznie musisz zgłosić do lekarza prowadzącego twoją ciąże. Jest to bardzo ważne, gdyż rozpozna on przyczynę i poczyni wszelkie środki do zniwelowania objawów rozpoczynając potrzebne leczenie.

Częste dolegliwości, które mogą cię zaniepokoić:


WYMIOTY

Jest to objaw kojarzony z pierwszymi miesiącami ciąży. Jest to naturalna dolegliwość, która występuje u kobiety ciężarnej i zanika w okolicach 4 miesiąca ciąży. Kiedy jednak wymioty występują bardzo często w ciągu dnia i powodują spadek ciała przyszłej mamy należy skonsultować się z lekarzem. Częste wymioty są przyczyną odwodnienie organizmu. Jeżeli towarzyszy im ból głowy nie zwlekajmy z konsultacją u ginekologa, gdyż jest to objaw bardzo niskiego ciśnienia tętniczego lub niedokrwistości.

BÓLE BRZUCHA


Bóle brzucha są także normalnym objawem ciąży, gdyż rozciąga się macica z powodu rosnącego w niej płodu. Bóle te zazwyczaj są krótkotrwale i po odpowiednim odpoczynku mijają. Kiedy jednak ból podbrzusza jest uporczywy i silny wtedy należy udać się do lekarza. W czasie pierwszych miesięcy ciąży może to być objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej. W bardziej zaawansowanym stadium może to być objaw zapalenia pęcherza moczowego lub wyrostka robaczkowego. Takie bóle są też oznaką przedwczesnego porodu, dlatego są bardzo niebezpieczne. Kiedy towarzyszy im biegunka, wymioty lub krwawienie z pochwy skontaktuj się z ginekologiem, który stwierdzi ich przyczynę.


PUCHNIĘCIE KOŃCZYN

Obrzęk kończyn u ciężarnych kobiet po ciężkim dniu są normalna rzeczą. Związane jest to ze wzrostem objętości płynów tkankowych i utrudnionym odpływem krwi z dolnej części ciała. Kiedy jednak puchnące nogi, ręce a czasem powieki u oczu towarzyszą przyszłej mamie przez cały dzień i po nocy nie schodzą wtedy należy zacząć się niepokoić. Obrzęki takie świadczą o złej pracy nerek a przecież ten narząd jest bardzo ważny dla kobiety i jej płodu. Towarzyszące puchnącym kończyną bóle głowy mogą również świadczyć o zatruciu ciążowym, czyli gestozie. Lekceważenie tych objawów może zagrozić Tobie i twojemu dziecku.


KRWAWIENIA Z POCHWY

Każde krwawienie z pochwy lub plamienie powinno wzbudzić niepokój u przyszłej mamy a nawet skłonić do pójścia do lekarza. W pierwszych trymestrach ciąży może to wskazywać na pierwsze oznaki poronienia lub krwawienia z przodującego lub przedwcześnie odklejającego się łożyska. W późniejszym trymestrze krwawienia zdarzają się rzadziej ale także mogą świadczyć o przodującym łożysku albo przedwczesnym porodzie. W każdym razie kiedy takie objawy pojawią się u przyszłej mamy trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem. Kiedy krwawienie jest obfite trzeba zawieź kobietę do szpitala w pozycji leżącej.

BOLESNE ODDAWANIE MOCZU


W czasie ciąży układ moczowy kobiety bardziej jest narażony na wszelkiego rodzaju infekcje. Trzeba zatem uważać i pilnie dbać o higienę intymną. Każde bolesne oddawanie moczu może być oznaką zapalenia pęcherza moczowego. Nie lekceważmy tego za bardzo, gdyż nie leczona infekcja może spowodować zapalenie nerek i zagrozić naszemu dziecku.

OBFITA WYDZIELINA Z POCHWY


W czasie ciąży pod wpływem hormonów ciążowych wzrasta produkcja śluzu. Jest to normalne kiedy z twojej pochwy będą wydobywać się upławy. Zwrócić uwagę przyszłej mamy powinno jednak zmiana ich koloru na żółtawy lub zielonkawy, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Jest to oznaka grzybicy. Może wtedy pojawić się również swędzenie okolic intymnych. Zgłoś się z takimi objawami do lekarza, gdyż nie leczona grzybica może doprowadzić odpłynięcia płynu owodniowego a co za tym idzie doprowadzić do przedwczesnego porodu.

GORĄCZKA

Zazwyczaj gorączka jest objawem rozwijającej się w organizmie infekcji. W czasie ciąży kobieta jest na nie bardziej narażona, dlatego w przypadku wystąpienia temperatury powyżej 38 º C zgłoś się do lekarza aby wyeliminować chorobę jeszcze w zarodku.

Ważne jest aby przyszła mama nie lekceważyła wszelkich objawów, które wzbudzają jej niepokój. Jest to bardzo ważne, gdyż może to zagrozić bezpośrednio ciąży. Nie zwlekaj z pójściem do lekarza nawet jakby miało się okazać, że twoje myślenie jest mylne. Każda kontrolna wizyta utrzyma cię w przekonaniu, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Komentarze do: Sygnały alarmowe w ciąży - niebezpieczne dolegliwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz